Midtjyder: Nu skal vi finde den bedste it-kvinde

En ny pris til en "markant it-kvinde" vil nu blive uddelt i midtjylland. Læs hvorfor det er nødvendigt.

Artikel top billede

I det midtjyske område findes mere end 20.000 it-arbejdspladser og 400 it-virksomheder.

Flere af dem fortjener at deres postive historier kommer frem i lyset, forklarer direktør Ole Middelhede fra IT Forum Midtjylland, der alene har de 400 it-firmaer som medlemmer.
 
Derfor har man stiftet en stribe nye priser, der skal supplere den tidligere hovedpris.

Èn af de nye priser skal gå til en kvinde.

"Vi ser faktisk, at færre og færre kvinder søger ind i vores branche, så det vil vi forsøge at gøre noget ved med denne pris," fortæller Ole Middelhede.

Kvinde som rollemodel

Ifølge kriterierne for kvinde-prisen, skal hun være:

"En kvinde, der gennem sit virke er en rollemodel for andre kvinder i it-branchen eller kvinder, der overvejer deres karrierevalg."

Hun kan komme fra både det private erhvervsliv eller det offentlige, men skal altså være fra det nærmere definerede geografiske område i Jylland.

"Hun har gennem sit virke med it vist, at kvinder og it-arbejdspladser giver masser af mening," står der desuden om prisen.

I juryen, der senere på året skal kåre den "markante it-kvinde", sidder tidligere videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen.

Ligeledes skal it-chef i Region Nordjylland Lise Marcher og Mette Lundberg, der er direktør for Politik og Kommunikation i IT-Branchen, hvor hun arbejder meget med netværk for kvindelige it-ledere, være med til at udpege vinderen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS