Midtjyder: Nu skal vi finde den bedste it-kvinde

En ny pris til en "markant it-kvinde" vil nu blive uddelt i midtjylland. Læs hvorfor det er nødvendigt.

Artikel top billede

I det midtjyske område findes mere end 20.000 it-arbejdspladser og 400 it-virksomheder.

Flere af dem fortjener at deres postive historier kommer frem i lyset, forklarer direktør Ole Middelhede fra IT Forum Midtjylland, der alene har de 400 it-firmaer som medlemmer.
 
Derfor har man stiftet en stribe nye priser, der skal supplere den tidligere hovedpris.

Èn af de nye priser skal gå til en kvinde.

"Vi ser faktisk, at færre og færre kvinder søger ind i vores branche, så det vil vi forsøge at gøre noget ved med denne pris," fortæller Ole Middelhede.

Kvinde som rollemodel

Ifølge kriterierne for kvinde-prisen, skal hun være:

"En kvinde, der gennem sit virke er en rollemodel for andre kvinder i it-branchen eller kvinder, der overvejer deres karrierevalg."

Hun kan komme fra både det private erhvervsliv eller det offentlige, men skal altså være fra det nærmere definerede geografiske område i Jylland.

"Hun har gennem sit virke med it vist, at kvinder og it-arbejdspladser giver masser af mening," står der desuden om prisen.

I juryen, der senere på året skal kåre den "markante it-kvinde", sidder tidligere videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen.

Ligeledes skal it-chef i Region Nordjylland Lise Marcher og Mette Lundberg, der er direktør for Politik og Kommunikation i IT-Branchen, hvor hun arbejder meget med netværk for kvindelige it-ledere, være med til at udpege vinderen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS