Midtjyder: Nu skal vi finde den bedste it-kvinde

En ny pris til en "markant it-kvinde" vil nu blive uddelt i midtjylland. Læs hvorfor det er nødvendigt.

Artikel top billede

I det midtjyske område findes mere end 20.000 it-arbejdspladser og 400 it-virksomheder.

Flere af dem fortjener at deres postive historier kommer frem i lyset, forklarer direktør Ole Middelhede fra IT Forum Midtjylland, der alene har de 400 it-firmaer som medlemmer.
 
Derfor har man stiftet en stribe nye priser, der skal supplere den tidligere hovedpris.

Èn af de nye priser skal gå til en kvinde.

"Vi ser faktisk, at færre og færre kvinder søger ind i vores branche, så det vil vi forsøge at gøre noget ved med denne pris," fortæller Ole Middelhede.

Kvinde som rollemodel

Ifølge kriterierne for kvinde-prisen, skal hun være:

"En kvinde, der gennem sit virke er en rollemodel for andre kvinder i it-branchen eller kvinder, der overvejer deres karrierevalg."

Hun kan komme fra både det private erhvervsliv eller det offentlige, men skal altså være fra det nærmere definerede geografiske område i Jylland.

"Hun har gennem sit virke med it vist, at kvinder og it-arbejdspladser giver masser af mening," står der desuden om prisen.

I juryen, der senere på året skal kåre den "markante it-kvinde", sidder tidligere videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen.

Ligeledes skal it-chef i Region Nordjylland Lise Marcher og Mette Lundberg, der er direktør for Politik og Kommunikation i IT-Branchen, hvor hun arbejder meget med netværk for kvindelige it-ledere, være med til at udpege vinderen.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S