Midtjyder: Nu skal vi finde den bedste it-kvinde

En ny pris til en "markant it-kvinde" vil nu blive uddelt i midtjylland. Læs hvorfor det er nødvendigt.

Artikel top billede

I det midtjyske område findes mere end 20.000 it-arbejdspladser og 400 it-virksomheder.

Flere af dem fortjener at deres postive historier kommer frem i lyset, forklarer direktør Ole Middelhede fra IT Forum Midtjylland, der alene har de 400 it-firmaer som medlemmer.
 
Derfor har man stiftet en stribe nye priser, der skal supplere den tidligere hovedpris.

Èn af de nye priser skal gå til en kvinde.

"Vi ser faktisk, at færre og færre kvinder søger ind i vores branche, så det vil vi forsøge at gøre noget ved med denne pris," fortæller Ole Middelhede.

Kvinde som rollemodel

Ifølge kriterierne for kvinde-prisen, skal hun være:

"En kvinde, der gennem sit virke er en rollemodel for andre kvinder i it-branchen eller kvinder, der overvejer deres karrierevalg."

Hun kan komme fra både det private erhvervsliv eller det offentlige, men skal altså være fra det nærmere definerede geografiske område i Jylland.

"Hun har gennem sit virke med it vist, at kvinder og it-arbejdspladser giver masser af mening," står der desuden om prisen.

I juryen, der senere på året skal kåre den "markante it-kvinde", sidder tidligere videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen.

Ligeledes skal it-chef i Region Nordjylland Lise Marcher og Mette Lundberg, der er direktør for Politik og Kommunikation i IT-Branchen, hvor hun arbejder meget med netværk for kvindelige it-ledere, være med til at udpege vinderen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos