Rygte: Nu kommer Microsoft med Office til iPad

Microsoft kan være lige på trapperne med en særlig iPad-version af Office.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er muligvis kun få uger fra udsendelsen af en version af Office til iPad, blandt andet med applikationer til Word, Excel og PowerPoint.

iOS-applikationen skulle efter sigende give mulighed for at redigere en fil lokalt på ens tablet eller et online-dokument fra, må man formode, SkyDrive, der er Microsofts online fil-storage-tjeneste.

Rygterne om en iPad-version af Microsofts berømte kontorpakke har cirkuleret i månedsvis.

Men nu fortæller The Daily, at avisen har haft fingrene i en prototype, der rent faktisk virker.

Det lykkedes endda online-avisen at tage et billede af startskærmen, hvorfra man kan oprette nye dokumenter i Excel, Word og Powerpoint.

Andre populære Office-programmer som Outlook indgår tilsyneladende ikke i Microsofts planer for iPad.

Artiklen nævner ingen detaljer om pris eller udgivelsesdato, men skribenten gætter på, at applikationen kommer inden for de næste få uger.

Lang tid på vej

Brugerne har udtrykt ønske om Office til Apples iPad, siden kort efter iPads debut i 2010.

Trods det at iPad oprindeligt blev anset for først og fremmest at være designet til video, spil, e-bøger og andet indhold, så begyndte medarbejderne hurtigt at tage den til sig i arbejdssammenhæng.

Apple har hele tiden forsøgt at sælge iPad som et ideelt værktøj til hospitaler og undervisere, men tablet-pc'en har også opnået popularitet blandt journalister, softwareudviklere og små virksomhedsejere, hvoraf en del faktisk har opgivet deres bærbare computer til fordel for en iPad.

Microsoft har dog været langsomme til at udsende Office til andre platforme end Windows og Mac.

I 2010 udsendte virksomheden en webbaseret version af Office, der skulle konkurrere med Google Docs, men iPad-brugerne er begrænset til enten at læse dokumentet online eller downloade en kopi til enheden.

I stedet for at bruge software fra Microsoft til at åbne filer, der er formateret til Excel, Powerpoint og Word, er brugerne af iPad tvunget til at finde alternativer til Office som for eksempel Documents To Go, Office² HD, Quickoffice Pro HD og Apples iWork Suite.

Virksomheder som Citrix og OnLive har bragt Office til iPad, men kun via virtualiserede remote Windows 7 desktops.

Men Microsoft tager sig tilsyneladende god tid om at bringe virksomhedens tjenester til Apples platform.

OneNote

Den første Office-app til iOS var notesprogrammet OneNote, som udkom i december sammen med andre iOS-applikationer til SkyDrive-adgang.

Microsoft forventes desuden at inkludere indbyggede Office 15-applikationer i de touch-følsomme Windows ARM-tablets, der kommer i slutningen af 2012 eller i begyndelsen af 2013.

Så der er ikke lang vej fra det og til at portere touch-baserede versioner af Office til iPad.

Selv om der ikke er nogen officiel udgivelsesdato endnu, så mener The Daily, at Microsoft er meget tæt på at indlevere Office til iPad til godkendelse hos Apples App Store.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S