Rygte: Nu kommer Microsoft med Office til iPad

Microsoft kan være lige på trapperne med en særlig iPad-version af Office.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er muligvis kun få uger fra udsendelsen af en version af Office til iPad, blandt andet med applikationer til Word, Excel og PowerPoint.

iOS-applikationen skulle efter sigende give mulighed for at redigere en fil lokalt på ens tablet eller et online-dokument fra, må man formode, SkyDrive, der er Microsofts online fil-storage-tjeneste.

Rygterne om en iPad-version af Microsofts berømte kontorpakke har cirkuleret i månedsvis.

Men nu fortæller The Daily, at avisen har haft fingrene i en prototype, der rent faktisk virker.

Det lykkedes endda online-avisen at tage et billede af startskærmen, hvorfra man kan oprette nye dokumenter i Excel, Word og Powerpoint.

Andre populære Office-programmer som Outlook indgår tilsyneladende ikke i Microsofts planer for iPad.

Artiklen nævner ingen detaljer om pris eller udgivelsesdato, men skribenten gætter på, at applikationen kommer inden for de næste få uger.

Lang tid på vej

Brugerne har udtrykt ønske om Office til Apples iPad, siden kort efter iPads debut i 2010.

Trods det at iPad oprindeligt blev anset for først og fremmest at være designet til video, spil, e-bøger og andet indhold, så begyndte medarbejderne hurtigt at tage den til sig i arbejdssammenhæng.

Apple har hele tiden forsøgt at sælge iPad som et ideelt værktøj til hospitaler og undervisere, men tablet-pc'en har også opnået popularitet blandt journalister, softwareudviklere og små virksomhedsejere, hvoraf en del faktisk har opgivet deres bærbare computer til fordel for en iPad.

Microsoft har dog været langsomme til at udsende Office til andre platforme end Windows og Mac.

I 2010 udsendte virksomheden en webbaseret version af Office, der skulle konkurrere med Google Docs, men iPad-brugerne er begrænset til enten at læse dokumentet online eller downloade en kopi til enheden.

I stedet for at bruge software fra Microsoft til at åbne filer, der er formateret til Excel, Powerpoint og Word, er brugerne af iPad tvunget til at finde alternativer til Office som for eksempel Documents To Go, Office² HD, Quickoffice Pro HD og Apples iWork Suite.

Virksomheder som Citrix og OnLive har bragt Office til iPad, men kun via virtualiserede remote Windows 7 desktops.

Men Microsoft tager sig tilsyneladende god tid om at bringe virksomhedens tjenester til Apples platform.

OneNote

Den første Office-app til iOS var notesprogrammet OneNote, som udkom i december sammen med andre iOS-applikationer til SkyDrive-adgang.

Microsoft forventes desuden at inkludere indbyggede Office 15-applikationer i de touch-følsomme Windows ARM-tablets, der kommer i slutningen af 2012 eller i begyndelsen af 2013.

Så der er ikke lang vej fra det og til at portere touch-baserede versioner af Office til iPad.

Selv om der ikke er nogen officiel udgivelsesdato endnu, så mener The Daily, at Microsoft er meget tæt på at indlevere Office til iPad til godkendelse hos Apples App Store.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura