EU investerer milliarder i stort supercomputer-sats

EU investerer milliarder af kroner i exascale-projekt. Nu skal amerikanerne have baghjul.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen planlægger at fordoble EU's investerniger i exascale-computing fra knap 4,5 milliarder kroner til godt ni milliarder kroner.

Dermed står EU til at overhale USA, når det gælder investeringer i udviklingen af supercomputer-teknologier.

USA lægger nemlig op til at investere omkring en halv milliard kroner i udviklinge af exascale-teknologier i 2013.

Det investeringsniveau er ifølge Earl Joseph, der er high-performance computing (HPC)-analytiker hos IDC, rene 'peanuts' i et program, som vil kræve milliarder af kroner.

Kina er største trussel

I mellemtiden skrider Kinas planer fremad, og landet har både økonomien og de menneskelige ressourcer til at gøre fremskridt inden for exascale computing. 

Store dele af den amerikanske finansiering vil blive målrettet grundforskning, der kan lede til nye processorer, hukommelse, styresystemer og compilere - teknologiske gennembrud der også kan bruges kommercielt, siger Earl Joseph.

IDC, der er ejet af Computerworlds moderselskab, IDG,  anbefaler, at Europa fokuserer på at skabe applikationer, der kan udnytte exascale-systemer.

Til gengæld anbefaler IDC, at der fokuseres mindre på at udvikle hardware. De amerikanske virksomheder IBM, Hewlett-Packard og Intel dominerer området for hardware til HPC.

Trillion floating points

Ligesom kineserne ser europæerne muligheder i ræset mod exoscale, som handler om at bygge systemer, med 1.000 gange flere kræfter end noget, der kører i dag - en milepæl, der er blevet nået omkring hvert 10. år i HPC-udviklingen. Et exascale-system vil kunne nå en trillion (eller en million billioner) floating point operations per sekund.

Men exascale-systemer "giver mange svære udfordringer," siger Europa-Kommissionen i en rapport, der er blevet udgivet i forbindelse med det nye budget.

Udfordringerne handler blandt andet om en 100 gange reduktion af energiforbruget sammen med udviklingen af nye programmeringsmodeller.

Her er mulighederne for Europa

Som europæerne ser det, så vil løsningen af de udfordringer skabe nye muligheder for Europa, Kina og andre, der gerne vil udfordre USA's dominans på området for supercomputere.

"Udfordringerne er de samme for alle spillerne på markedet og kan ikke løses ved hjælp af ren extrapolation, men kræver radikale innovationer i mange computerteknologier," skriver Kommissionen i rapporten.

"Det giver muligheder både til teknologibranchen og den akademiske sektor i EU for at repositionere sig selv på det felt."

Meget praktiske

I forhold til Kina så er "kineserne meget praktiske på det punkt," siger Earl Joseph.

"De er meget interesserede i, hvordan de bruger deres maskiner til at gøre branchen stærkere."

Vigtig for euopæisk industri
Da hun annoncerede de europæiske investeringer fortalte Neelie Kroes, der er Europa-Kommissionens vice president med ansvar for budgettet, at "high performance computing er essentiel for industrien i Europa og for at skabe nye jobs. Vi skal investere intelligent på det felt, for vi har ikke råd til at lade det være op til konkurrenterne."

Addison Snell, der er administrerende direktør for Intersect 360 Research, sagde "Europæerne gav os renæssancen, og måske kan Europa igen blive ledende på videnskabeligt opdagelser."

Men Adddison Snell sætter også spørgsmålstegn ved, hvorvidt Europa vil være i stand til at finansiere exascale, hvis de økonomiske problemer bliver værre end i dag.

I USA har HPC-fællesskabet været rastløst over manglen på en langsigtet regeringsplan i forhold til finansieringen af exascale research og udvikling.

Jack Dongarra, der er datalog ved University of Tennessee, som udgiver listen over de 500 største supercomputere, byder Europas initiativ velkommen.

"Lidt venlig konkurrence hjælper til at drive tingene fremad," siger Jack Dongarra.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,