Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Selv et land som Bulgarien overhaler Danmark, når det gælder udbredelsen af fiber. Stærkt bekymrende, lyder det fra fiber-branchen selv.

Artikel top billede

Læs også:

Nye tal: Hver fiberforbindelse koster 46.000 kroner

Danmark halter bagefter, når det gælder udbredelsen af fiber.

I hvert fald er Danmark dumpet fra en 13. til en 16. plads på en liste over, hvor mange husstande i de enkelte lande, der har deres egen fiberforbindelse. Det er Bulgarien, Letland og Singapore, der sidste år overhalede Danmark.

Tallene, som stammer fra den europæiske brancheorganisation for fibervirksomheder, FTTH Council Europe, vækker stor bekymring hos den danske fiberbranches talerør, Dansk Energi.

"De nye tal cementerer desværre, at Danmark hverken er verdensmestre, europamestre eller sågar nordiske mestre i hurtige bredbåndsforbindelser," lyder det fra chefkonsulent hos Dansk Energi, Thomas Woldiderich.

Han mener, at en tøven på området kan vise sig at blive en dyr affære.

"Vi finder udviklingen stærkt bekymrende, for den økonomiske vækst ligger i høj grad på det digitale område. Her er det alfa og omega, at vi har en fremtidssikker digital infrastruktur i verdensklasse," siger han.

Hvorfor kan Norge og Sverige?

Thomas Woldiderich hæfter sig især ved, at vores broderlande, Norge og Sverige, ligger et godt stykke foran Danmark med placeringer som henholdsvis nummer 7 og 8.

I Danmark er der ifølge tallene cirka syv procent husstande med adgang til hurtigt bredbånd. Norge er næsten oppe på 15 procent, med Sverige er lige i hælene med 14 procent.

Thomas Woldiderich mener derfor, at de danske politikere blandt andet bør kigge lidt til deres side.

"Det ville være oplagt, at man fra politisk side bad Erhvervsstyrelsen om at se nærmere på de barrierer, som står i vejen for fibernettets udbredelse i Danmark." 

"Vi har som brancheforening påpeget en lang række barrierer, og derudover kunne man jo blandt andet se nærmere på, hvad de andre lande, som ligger over os, har gang i af tiltag. Konklusionen er i hvert i fald, at myndighederne kan og skal gøre langt mere, end tilfældet er i dag," siger han.

Nummer et på listen er Sydkorea, hvor næsten hver tredje private hjem har adgang til en hurtig bredbåndsforbindelse via fiber.

Læs også:

Nye tal: Hver fiberforbindelse koster 46.000 kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S