Dansk fiber-branche bekymret: Får massivt baghjul

Selv et land som Bulgarien overhaler Danmark, når det gælder udbredelsen af fiber. Stærkt bekymrende, lyder det fra fiber-branchen selv.

Artikel top billede

Læs også:

Nye tal: Hver fiberforbindelse koster 46.000 kroner

Danmark halter bagefter, når det gælder udbredelsen af fiber.

I hvert fald er Danmark dumpet fra en 13. til en 16. plads på en liste over, hvor mange husstande i de enkelte lande, der har deres egen fiberforbindelse. Det er Bulgarien, Letland og Singapore, der sidste år overhalede Danmark.

Tallene, som stammer fra den europæiske brancheorganisation for fibervirksomheder, FTTH Council Europe, vækker stor bekymring hos den danske fiberbranches talerør, Dansk Energi.

"De nye tal cementerer desværre, at Danmark hverken er verdensmestre, europamestre eller sågar nordiske mestre i hurtige bredbåndsforbindelser," lyder det fra chefkonsulent hos Dansk Energi, Thomas Woldiderich.

Han mener, at en tøven på området kan vise sig at blive en dyr affære.

"Vi finder udviklingen stærkt bekymrende, for den økonomiske vækst ligger i høj grad på det digitale område. Her er det alfa og omega, at vi har en fremtidssikker digital infrastruktur i verdensklasse," siger han.

Hvorfor kan Norge og Sverige?

Thomas Woldiderich hæfter sig især ved, at vores broderlande, Norge og Sverige, ligger et godt stykke foran Danmark med placeringer som henholdsvis nummer 7 og 8.

I Danmark er der ifølge tallene cirka syv procent husstande med adgang til hurtigt bredbånd. Norge er næsten oppe på 15 procent, med Sverige er lige i hælene med 14 procent.

Thomas Woldiderich mener derfor, at de danske politikere blandt andet bør kigge lidt til deres side.

"Det ville være oplagt, at man fra politisk side bad Erhvervsstyrelsen om at se nærmere på de barrierer, som står i vejen for fibernettets udbredelse i Danmark." 

"Vi har som brancheforening påpeget en lang række barrierer, og derudover kunne man jo blandt andet se nærmere på, hvad de andre lande, som ligger over os, har gang i af tiltag. Konklusionen er i hvert i fald, at myndighederne kan og skal gøre langt mere, end tilfældet er i dag," siger han.

Nummer et på listen er Sydkorea, hvor næsten hver tredje private hjem har adgang til en hurtig bredbåndsforbindelse via fiber.

Læs også:

Nye tal: Hver fiberforbindelse koster 46.000 kroner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job