Efter mobil-ballade: DTU overvejer helt at droppe SKI

SKI er for blødsøden og kryber ofte udenom problemer. Derfor overvejer DTU helt at droppe SKI efter datahastighedsbøvl hos leverandøren TDC.

Artikel top billede

Læs også: Lav hastighed: DTU-chef føler sig "røvrendt" af TDC

Hos DTU har man siden midt i januar haft problemer med mobilerne efter at være overgået til en ny SKI-aftale, fordi TDC har sat hastigheden ned.

Det har fået telefonichef, John Lauersen, hos Universitetet til at rase over TDC.

Men John Laursens kritik rammer ikke kun TDC. For han savner i den grad, at SKI går ind i sagen.

"Jeg har holdt mange møder derinde og de har en tendens til at krybe udenom problemer," siger han.

Overvejer helt at droppe SKI

Generelt er John Lauersen skuffet over SKI´s manglende handlinger, når der er optakt til konflikter.

"Så vi overvejer helt at droppe SKI," siger han.

I den konkrete sag mener han, at SKI så afgjort burde gå hårdt til TDC.

"Og det skal ikke være over en frokost," siger han.

SKI undrer sig over TDC-begrundelse

Hos SKI oplyser man, at TDC har meddelt en mindre kreds af SKI-kunder, at datahastigheden på deres mobilabonnementer ændres til en hastighed, der er "noget lavere end i dag".

SKI har efterfølgende været i dialog med TDC.

"TDC har oplyst til SKI, at en udsendt mail om hastighedsnedsættelse var behæftet med fejl, hvorfor TDC nu præciserer indholdet af mailen."

"Der er dog ikke noget juridisk til hinder for, at TDC fastholder, at de sænker datahastigheden på produktet, sådan som for eksempel DTU har oplevet."

"Jeg kan dog undre mig over, at TDC i begrundelsen for at nedsætte datahastigheden henviste til en "produktudvikling"," udtalerr SKI's kunde- og kommunikationsdirektør Jan Michelsen.

Han tilføjer, at SKI's mål med aftalen var, at sikre at alle SKI's kunder kan få et billigt mobilabonnement med tilhørende datakommunikation, uanset hvor i landet de befinder sig.

"Det, mener vi, er lykkedes. Men da faktiske opnåede mobiltrafikdatahastigheder i høj grad afhænger af leverandørernes dækning i et bestemt område, valgte vi ikke at sætte krav her, da det ville have betydet, at leverandørerne ikke ville kunne tilbyde et produkt til alle SKI's kunder," forklarer SKI-direktøren.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S