Sådan kan hårdt pressede HP komme tilbage på sporet

Læs her, hvordan HP ifølge analytikerne kan klare sig igennem stormen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den globale økonomi, dårlige markedsforhold og forvirring i ledelsen udgør tilsammen et voldsomt stormvejr, der har fået Hewlett-Packard til at vakle i det første kvartal af regnskabsåret 2012. 

Selskabets profit faldt med hele 44 procent i det regnskabskvartal, der endte 31. januar.

Det skyldtes primært lave salgstal for pc'er til både forbrugere og erhverv samt inden for print.

Brancheanalytikere vurderer, at det kommer til at kræve et stort arbejde for en af verdens største pc-producenter at komme tilbage på sporet.

Analytiker Charles King fra Pund-IT tror dog, at HP vil vokse med opgaven.

"HP og selskabets chefer forsøger grundlæggende at håndtere en meget vanskelig overgang - hvoraf nogle udfordringer er selvvalgte, mens andre kan tilskrives tidligere chefers fejltrin - under den største globale økonomiske nedsmeltning i et par generationer. Den proces vil nødvendigvis være vanskelig, ligesom resultaterne dårligt kan blive andet end rodede," tilføjer King.

Svær situation

Dan Olds, der er analytiker hos Gabriel Consulting Group, er enig i, at mange af faktorerne, heriblandt nogle som selskabet selv har skabt, tilsammen efterlader HP i en svær situation.

"Dette blev kvartalet, hvor kombinationen af tidligere tiders dårlige ledelsesbeslutninger og markedsvilkårene ramte HP i hovedet eller mere nøjagtigt på pengepungen," påpeger Olds.

Selvom en stor del af grunden til HP's dårlige resultater dette kvartal kan tilskrives eksterne forhold såsom den globale recession og manglen på harddiske forårsaget af oversvømmelserne i Thailand, så har dårlige træk i HP's ledelse bestemt også haft noget at sige," vurderer han. "Et hurtigt blik tilbage på det sidste års tid fortæller hele historien."

HP's tidligere topchef, Leo Apotheker, forårsagede en masse forvirring sidste august, da han udtalte, at HP overvejede at frasælge pc-forretningen.

Selvom selskabet senere besluttede at beholde pc-forretningen, så var skaden sket.

Forbrugere og de store erhvervskunder var kommet i tvivl, om de burde undlade at købe fra HP, mens konkurrerende pc-producenter såsom Dell og Lenovo oplevede fornyet fremgang.

"Det gjorde, at HP blev oplevet som ubeslutsom, hvilket sandsynligvis resulterede direkte i et lavere pc-salg i sidste halvår," vurderer Olds.

"Det skete, på et tidspunkt pc-markedet i forvejen var under pres på grund af tablets og smartphones," tilføjer han.

Derfor vil det tage flere år

Det var i det hele taget ikke nogen god beslutning at ansætte Apotheker. Han er en engageret software-fyr, men han så ikke ud til at have megen føling med, hvordan man driver et diversificeret hardwareselskab. At fyre ham før der var gået et år, var den rigtige beslutning, men de kommer til at tage nogle hug, mens de vikler sig ud af hans fejltrin og genopbygger deres omdømme."

HP står ifølge Crawford Del Prete, der er analytiker hos IDC, foran en lang retableringsfase.

"I dag er HP alt for afhængig af commodity-hardware og services med lav margin. Som tiden går, vil selskabet være nødt til at tilføje software og enterprise-services med højere værdi, der kan øge marginerne. Denne overgang vil tage lang tid - årevis - og den vil kræve et stærkt lederskab. Meg Whitman kan godt klare det, men det bliver vanskeligt," vurderer Del Prete.

Whitman, der er HP's nye topchef, skal gøre det tydeligt for forbrugerne og for det lukrative enterprise-marked, præcist hvor HP står, og hvad de kan forvente fra selskabet fremover, fremhæver Patrick Moorhead, der er analytiker hos Moor Insights & Strategy.

"Selskabet har besluttet at blive i pc-markedet," siger han. "Derfor er det nu på tide at lægge en højere indsats. HP's nylige fiaskoer inden for smartphones og tablets har gjort, at selskabet holder sig tilbage fra at afprøve nye ting."

"HP har brug for at gå tilbage til den gamle praksis med at belønne medarbejdere og forretningsenheder for at innovere," tilføjer Moorhead. "Det ønsker veteranerne i HP også, fordi det ligger i deres DNA."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

HP-topchef: Derfor falder vores omsætning og profit.

HP tager stor beslutning: WebOS bliver open source.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory