Samsung smider mobilen op på storskærm

En ny telefon med indbygget projektor fra Samsung hedder Galaxy Beam - ligesom forgængeren fra 2010.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Samsung har lanceret en ny smartphone baseret på Android 2.3 ved navn Galaxy Beam, som har en indbygget kraftig projektor.

Dette er ikke første gang, Samsung har forsøgt at overbevise forbrugerne om, at det er en god idé, at ens smartphone har indbygget projektor. Et lignende produkt blev lanceret i 2010 - også under navnet Galaxy Beam.

Teknologien er nu modnet til det punkt, hvor det giver mening at lancere en ny model, siger en talsmand fra Samsung.

Den nye smartphone har en projektor-app, som bruges til at vælge indhold og aktivere projektor-funktionen med nogle få klik, forklarer Samsung.

Udover projektoren har Galaxy Beam nogle meget almindelige hardware-specifikationer. Den har en dual-core processor på en gigahertz og otte gigabyte lager, der kan udvides med et MicroSD-kort. Skærmen er på fire tommer og har en opløsning på 800 gange 480 pixel.

Galaxy Beam skiller sig dog ud ved at have hele seks gigabyte RAM.

Til de, der ønsker at projicere deres eget indhold op på væggen, har den nye telefon et kamera på fem megapixel, der kan optage video ved 720p.

Telefonen vejer 145 gram og er 12,5 millimeter tyk.

Galaxy Beam kommer på markedet i Sverige til juli og vil koste omkring 3.760 svenske kroner, (cirka 3.170 danske kroner) før moms og eventuelle tilskud fra mobilselskaberne. Samsung har ikke umiddelbart leveret oplysninger om pris og tilgængelighed i Danmark eller andre dele af verden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S