Samsung smider mobilen op på storskærm

En ny telefon med indbygget projektor fra Samsung hedder Galaxy Beam - ligesom forgængeren fra 2010.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Samsung har lanceret en ny smartphone baseret på Android 2.3 ved navn Galaxy Beam, som har en indbygget kraftig projektor.

Dette er ikke første gang, Samsung har forsøgt at overbevise forbrugerne om, at det er en god idé, at ens smartphone har indbygget projektor. Et lignende produkt blev lanceret i 2010 - også under navnet Galaxy Beam.

Teknologien er nu modnet til det punkt, hvor det giver mening at lancere en ny model, siger en talsmand fra Samsung.

Den nye smartphone har en projektor-app, som bruges til at vælge indhold og aktivere projektor-funktionen med nogle få klik, forklarer Samsung.

Udover projektoren har Galaxy Beam nogle meget almindelige hardware-specifikationer. Den har en dual-core processor på en gigahertz og otte gigabyte lager, der kan udvides med et MicroSD-kort. Skærmen er på fire tommer og har en opløsning på 800 gange 480 pixel.

Galaxy Beam skiller sig dog ud ved at have hele seks gigabyte RAM.

Til de, der ønsker at projicere deres eget indhold op på væggen, har den nye telefon et kamera på fem megapixel, der kan optage video ved 720p.

Telefonen vejer 145 gram og er 12,5 millimeter tyk.

Galaxy Beam kommer på markedet i Sverige til juli og vil koste omkring 3.760 svenske kroner, (cirka 3.170 danske kroner) før moms og eventuelle tilskud fra mobilselskaberne. Samsung har ikke umiddelbart leveret oplysninger om pris og tilgængelighed i Danmark eller andre dele af verden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect