Samsung smider mobilen op på storskærm

En ny telefon med indbygget projektor fra Samsung hedder Galaxy Beam - ligesom forgængeren fra 2010.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Samsung har lanceret en ny smartphone baseret på Android 2.3 ved navn Galaxy Beam, som har en indbygget kraftig projektor.

Dette er ikke første gang, Samsung har forsøgt at overbevise forbrugerne om, at det er en god idé, at ens smartphone har indbygget projektor. Et lignende produkt blev lanceret i 2010 - også under navnet Galaxy Beam.

Teknologien er nu modnet til det punkt, hvor det giver mening at lancere en ny model, siger en talsmand fra Samsung.

Den nye smartphone har en projektor-app, som bruges til at vælge indhold og aktivere projektor-funktionen med nogle få klik, forklarer Samsung.

Udover projektoren har Galaxy Beam nogle meget almindelige hardware-specifikationer. Den har en dual-core processor på en gigahertz og otte gigabyte lager, der kan udvides med et MicroSD-kort. Skærmen er på fire tommer og har en opløsning på 800 gange 480 pixel.

Galaxy Beam skiller sig dog ud ved at have hele seks gigabyte RAM.

Til de, der ønsker at projicere deres eget indhold op på væggen, har den nye telefon et kamera på fem megapixel, der kan optage video ved 720p.

Telefonen vejer 145 gram og er 12,5 millimeter tyk.

Galaxy Beam kommer på markedet i Sverige til juli og vil koste omkring 3.760 svenske kroner, (cirka 3.170 danske kroner) før moms og eventuelle tilskud fra mobilselskaberne. Samsung har ikke umiddelbart leveret oplysninger om pris og tilgængelighed i Danmark eller andre dele af verden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job