Samsung smider mobilen op på storskærm

En ny telefon med indbygget projektor fra Samsung hedder Galaxy Beam - ligesom forgængeren fra 2010.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Samsung har lanceret en ny smartphone baseret på Android 2.3 ved navn Galaxy Beam, som har en indbygget kraftig projektor.

Dette er ikke første gang, Samsung har forsøgt at overbevise forbrugerne om, at det er en god idé, at ens smartphone har indbygget projektor. Et lignende produkt blev lanceret i 2010 - også under navnet Galaxy Beam.

Teknologien er nu modnet til det punkt, hvor det giver mening at lancere en ny model, siger en talsmand fra Samsung.

Den nye smartphone har en projektor-app, som bruges til at vælge indhold og aktivere projektor-funktionen med nogle få klik, forklarer Samsung.

Udover projektoren har Galaxy Beam nogle meget almindelige hardware-specifikationer. Den har en dual-core processor på en gigahertz og otte gigabyte lager, der kan udvides med et MicroSD-kort. Skærmen er på fire tommer og har en opløsning på 800 gange 480 pixel.

Galaxy Beam skiller sig dog ud ved at have hele seks gigabyte RAM.

Til de, der ønsker at projicere deres eget indhold op på væggen, har den nye telefon et kamera på fem megapixel, der kan optage video ved 720p.

Telefonen vejer 145 gram og er 12,5 millimeter tyk.

Galaxy Beam kommer på markedet i Sverige til juli og vil koste omkring 3.760 svenske kroner, (cirka 3.170 danske kroner) før moms og eventuelle tilskud fra mobilselskaberne. Samsung har ikke umiddelbart leveret oplysninger om pris og tilgængelighed i Danmark eller andre dele af verden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job