Skoler dropper undervisning med Microsoft-system

Handelsskoler er ved at have fået nok af gamle Axapta, og har fundet et andet økonomistyringssystem at undervise i.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

På HGV-uddannelsen på Niels Brock er eleverne færdige med at blive undervist i økonomistyringens mysterier på Axapta-platformen.

"Nu har jeg været her i over to år, men vi har stort set ikke kunnet gennemføre et forløb med Axapta uden store og lange nedbrud på systemet. Vores lærere har haft svært ved at undervise i det, fordi Axapta er relativ kompliceret. Det gad vi ikke længere," siger underviser på Niels Brock, Peter Manniche Riber.

Han har på eget initiativ taget et andet økonomistyringssystem i brug

"Det har vi relativt frie hænder til at gøre, og det kan i virkeligheden være et hvilket som helst økonomisystem, der undervises i," siger han. 
 
Problemer
Peter Manniche Riber, hans kolleger og elever har i mange år arbejdet med Axapta. Det er det, man gør på handelsskolerne, og det er system, der indtil nu anvendes i lærebøger på handelsskolerne rundt om i landet.

"Men i dag er der stort set ikke et sted på Niels Brock, hvor Axapta fungerer uden store komplikationer. Vi har valgt at implementere E-conomic i første omgang til 400 voksne elever," siger Peter Manniche Riber.

Han får løbende forespørgsler fra andre undervisere fra hele landet om erfaringerne med systemet.

"Branchen er parat til et skift. De vil have noget, der virker og er enkelt at bruge," siger han.

Axapta ud af bøgerne

Som en del af forfatterteamet hos forlaget Trojka, udgiver han snart en lærebog i Erhvervsøkonomi. Her er Axapta skiftet ud med E-conomic.

Han stødte på systemet, da han havde sin egen virksomhed. E-conomic er et internetbaseret økonomistyringssystem, som mange små og mellemstore virksomheder bruger, forklarer han.

Økonomisk ser han fordel i at skifte platform, ikke mindst fordi leverandøren har leveret en testversion uden beregning.

"Men kommer der så mange brugere på, at de skal stille nye servere op, kommer der en symbolsk betaling per bruger for at få dækket den omkostning. Det bliver dog en noget billigere løsning, end den, man har været vant til med Axapta," siger Peter Manniche Riber.

Systemet er en simpel platform, der ligner en almindelig hjemmeside. Til forskel fra Axapta, der krævede minimum tre dages introduktion, kommer eleverne nu i gang i løbet af to-tre timer, fortæller Peter Manniche Riber.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS