Skoler dropper undervisning med Microsoft-system

Handelsskoler er ved at have fået nok af gamle Axapta, og har fundet et andet økonomistyringssystem at undervise i.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

På HGV-uddannelsen på Niels Brock er eleverne færdige med at blive undervist i økonomistyringens mysterier på Axapta-platformen.

"Nu har jeg været her i over to år, men vi har stort set ikke kunnet gennemføre et forløb med Axapta uden store og lange nedbrud på systemet. Vores lærere har haft svært ved at undervise i det, fordi Axapta er relativ kompliceret. Det gad vi ikke længere," siger underviser på Niels Brock, Peter Manniche Riber.

Han har på eget initiativ taget et andet økonomistyringssystem i brug

"Det har vi relativt frie hænder til at gøre, og det kan i virkeligheden være et hvilket som helst økonomisystem, der undervises i," siger han. 
 
Problemer
Peter Manniche Riber, hans kolleger og elever har i mange år arbejdet med Axapta. Det er det, man gør på handelsskolerne, og det er system, der indtil nu anvendes i lærebøger på handelsskolerne rundt om i landet.

"Men i dag er der stort set ikke et sted på Niels Brock, hvor Axapta fungerer uden store komplikationer. Vi har valgt at implementere E-conomic i første omgang til 400 voksne elever," siger Peter Manniche Riber.

Han får løbende forespørgsler fra andre undervisere fra hele landet om erfaringerne med systemet.

"Branchen er parat til et skift. De vil have noget, der virker og er enkelt at bruge," siger han.

Axapta ud af bøgerne

Som en del af forfatterteamet hos forlaget Trojka, udgiver han snart en lærebog i Erhvervsøkonomi. Her er Axapta skiftet ud med E-conomic.

Han stødte på systemet, da han havde sin egen virksomhed. E-conomic er et internetbaseret økonomistyringssystem, som mange små og mellemstore virksomheder bruger, forklarer han.

Økonomisk ser han fordel i at skifte platform, ikke mindst fordi leverandøren har leveret en testversion uden beregning.

"Men kommer der så mange brugere på, at de skal stille nye servere op, kommer der en symbolsk betaling per bruger for at få dækket den omkostning. Det bliver dog en noget billigere løsning, end den, man har været vant til med Axapta," siger Peter Manniche Riber.

Systemet er en simpel platform, der ligner en almindelig hjemmeside. Til forskel fra Axapta, der krævede minimum tre dages introduktion, kommer eleverne nu i gang i løbet af to-tre timer, fortæller Peter Manniche Riber.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job