Skoler dropper undervisning med Microsoft-system

Handelsskoler er ved at have fået nok af gamle Axapta, og har fundet et andet økonomistyringssystem at undervise i.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

På HGV-uddannelsen på Niels Brock er eleverne færdige med at blive undervist i økonomistyringens mysterier på Axapta-platformen.

"Nu har jeg været her i over to år, men vi har stort set ikke kunnet gennemføre et forløb med Axapta uden store og lange nedbrud på systemet. Vores lærere har haft svært ved at undervise i det, fordi Axapta er relativ kompliceret. Det gad vi ikke længere," siger underviser på Niels Brock, Peter Manniche Riber.

Han har på eget initiativ taget et andet økonomistyringssystem i brug

"Det har vi relativt frie hænder til at gøre, og det kan i virkeligheden være et hvilket som helst økonomisystem, der undervises i," siger han. 
 
Problemer
Peter Manniche Riber, hans kolleger og elever har i mange år arbejdet med Axapta. Det er det, man gør på handelsskolerne, og det er system, der indtil nu anvendes i lærebøger på handelsskolerne rundt om i landet.

"Men i dag er der stort set ikke et sted på Niels Brock, hvor Axapta fungerer uden store komplikationer. Vi har valgt at implementere E-conomic i første omgang til 400 voksne elever," siger Peter Manniche Riber.

Han får løbende forespørgsler fra andre undervisere fra hele landet om erfaringerne med systemet.

"Branchen er parat til et skift. De vil have noget, der virker og er enkelt at bruge," siger han.

Axapta ud af bøgerne

Som en del af forfatterteamet hos forlaget Trojka, udgiver han snart en lærebog i Erhvervsøkonomi. Her er Axapta skiftet ud med E-conomic.

Han stødte på systemet, da han havde sin egen virksomhed. E-conomic er et internetbaseret økonomistyringssystem, som mange små og mellemstore virksomheder bruger, forklarer han.

Økonomisk ser han fordel i at skifte platform, ikke mindst fordi leverandøren har leveret en testversion uden beregning.

"Men kommer der så mange brugere på, at de skal stille nye servere op, kommer der en symbolsk betaling per bruger for at få dækket den omkostning. Det bliver dog en noget billigere løsning, end den, man har været vant til med Axapta," siger Peter Manniche Riber.

Systemet er en simpel platform, der ligner en almindelig hjemmeside. Til forskel fra Axapta, der krævede minimum tre dages introduktion, kommer eleverne nu i gang i løbet af to-tre timer, fortæller Peter Manniche Riber.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos