Nu er det officielt: Den nye iPad kommer på onsdag

Apple har netop sendt indbydelsen til iPad-præsentationen ud. Se den her.

Artikel top billede

Den næste generation af Apples iPad bliver præsenteret i San Francisco om en uge - onsdag den 7. marts.

Det fremgår af en indbydelse, som Apple netop har sendt ud.

Indbydelsen er illustreret med et billede af skærmen på en iPad, og oversat til dansk lyder overskriften:

"Vi har noget, som du bare skal se. Og føle."

Men mens det er ret sikkert, at der vil stå en ny iPad på menuen, er det stadigvæk mere usikkert, hvad den præcist vil indeholde.

I efteråret blev mange Apple-fans skuffede, da de forventede sig en ny iPhone 5, men måtte nøjes med en iPhone 4S.

Mange rygter

Ifølge de hedeste rygter vil den næste iPad få en såkaldt retina-skærm, der har en dobbelt så høj opløsning som den eksisterende iPad.

Det vil sige en opløsning på 2048 x 1536 pixel.

Den forventes også at få en betydeligt hurtigere processor.

Rygter har floreret om, at der kan være tale om en såkaldt quad core processor med fire kerner, men det er måske mere sandsynligt, at der blot vil være tale om en tunet udgave af den eksisterende processor med to kerner.

De seneste dage er der også dukket flere billeder op til overfladen på internettet, der viser bagbeklædningen af, hvad der kan være den nye iPad.

Ifølge billederne kan vi forvente, at den bliver en anelse tykkere - men den vil dog kun lægge sig ud med 0,8 millimeter.

Eventen vil finde sted i Yerba Buena Center i San Francisco, og den vil blive skudt i gang klokken 19 dansk tid.

Læs også:

Her er syv frække rygter om den nye iPad

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S