Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.988 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

It-delegation fra Aarhus Kommune har været i Paris for at lære om digital suverænitet: Her er, hvad de lærte

Aarhus Kommune har med it-direktør Lone Juric i spidsen været på studietur i Paris for at lære af de franske erfaringer med open source.

01. juni 2026 kl. 13.40 | læs »

Nomineret til årets CIO: Som helt ung fik Frederik Sjørslev ansvaret for 40 værnepligtige - nu skal han hos Tryg føre 550 it-folk gennem en gigantisk it-transformation

Årets CIO: Frederik Sjørslev Søgaard står i spidsen for en kæmpe it-transformation hos Tryg. Han kalder det for den største team-buildingøvelse i forsikringskoncernens historie, og i processen trækker han på vigtige ledelseserfaringer fra sin tid i Forsvaret og som topchef for forsikringsselskabet Alka.

01. juni 2026 kl. 13.00 | læs »

Kunstig intelligens-boom får boligmarkedet til at koge: Køb millionvilla og betal med AI-aktier

Et usædvanligt liebhaver-tilbud i San Francisco er et eksempel på, hvordan en række kommende store AI-børsnotering allerede nu kan aflæses i boligmarkedet

01. juni 2026 kl. 08.57 | læs »

Microsoft klar med ny serie af pc'er designet til AI-agenter: "Den største revolution i 40 år"

Den nye pc-serie indeholder en helt nye Nvidia-udviklet CPU, og Jensen Huang vurderer, at pc'erne kommer til at forandre den personlige computer på samme måde, som smartphonen revolutionerede telefonen.

01. juni 2026 kl. 08.29 | læs »

Amazon dropper overvågning af ansattes AI-brug: Fik token-omkostninger til at gå amok

En ny form for adfærd, der omtales som tokenmaxxing. breder sig på flere arbejdspladser, hvor man forsøger at hæve AI-adoption med forskellige incitamenter. Den nye adfærd har fået Amazon til at droppe et nyt tiltag.

01. juni 2026 kl. 08.02 | læs »

Elon Musk på vej med kæmpe børsnotering på vej, men danske pensionskasser vil ikke røre SpaceX med en ildtang

AkademikerPension og Danica Pension forventer ikke at deltage i Space X-børsnotering, der finder sted om få uger.

01. juni 2026 kl. 07.05 | læs »

Morgen-briefing: Dansk venturefond rejser milliardbeløb / AI-godfather: Vi kan undgå en katastrofe ved at træne AI anderledes / Innovationschef i Aarhus Kommune modtager digital frihedspris

Dansk venturefond rejser milliardbeløb. AI-godfather: Vi kan undgå en katastrofe ved at træne AI anderledes. Innovationschef i Aarhus Kommune modtager digital frihedspris. Systematic-topchef bliver ny formand for DI-organisation. Systematic-topchef bliver ny formand for DI-organisation. Udskiftning i Kombits bestyrelse, og så er det i dag 27 år siden, at Napster gik i luften og forandrede musikindustrien for altid.

01. juni 2026 kl. 06.30 | læs »

Tårnhøje forventninger: Om få dage lancerer Microsoft for første gang sine egne AI-modeller

Microsoft vil på Build-konferencen i næste lancere en række egenudviklede og specialisere AI-modeller, der skal mindske selskabets afhængighed af OpenAI.

29. maj 2026 kl. 15.27 | læs »

Nu kommer den: Om få dage lanceres Danmarks nye id-app AltID - det kommer det til at betyde for dig

I næste uge kan du bruge Danmarks helt nye id-app, AltID, legitimationskort,, aldersbevis og foto-id.

29. maj 2026 kl. 11.15 | læs »

Kombit skovler penge ind: Har næsten tredoblet overskuddet på et år

Kombit skovler penge ind som aldrig før. Selskabet har på få år vendt et dundrende underskud på 200 millioner kroner til et stort rekord-overskud.

28. maj 2026 kl. 13.45 | læs »