Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
6.041 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Google får ny kæmpebøde af EU - nu venter alle på Donald Trumps reaktion

Overtrædelser af Digital Markets Act betyder, at EU-Kommissionen nu udsteder en kæmpebøde på 6,7 milliarder kroner til Google. Nu venter alle på, hvordan Donald Trump vil reagere på, at EU endnu en gang udsteder en kæmpebøde til en amerikansk techgigant.

23. juli 2026 kl. 13.07 | læs »

Dansk webhotel ramt af alvorligt ransomware-angreb: E-mails er gået tabt og kan ikke gendannes

En af Danmarks ældste hostingudbyder er blevet ramt af et omfattende og alvorligt cyberangreb. Som konsekvens erkunders e-mails gået tabt og kan ikke gendannes.

23. juli 2026 kl. 11.16 | læs »

Googles cloud-forretning brager frem, men alligevel falder aktien

Googles moderselskab Alphabet har netop offentliggjort sit kvartalsregnskab. Det slår forventningerne, og især cloudforretningen brager frem. Alligevel får regnskabet en kølig modtagelse hos investorerne.

23. juli 2026 kl. 09.41 | læs »

Undervisere i oprør over nye eksamensændringer på DTU: Frygter mere AI-misbrug

Undervisere på DTU protesterer mod planer om at udfase eksamener med pen og papir på DTU. De frygter, at det vil føre øget brug af AI og underminere læringen blandt de studerende.

23. juli 2026 kl. 08.36 | læs »

Nu er iPhone 18 Pro gået i produktion: Bliver udstyret med ny kraftfuld chip-teknologi

Den næste generation af iPhone Pro er gået i masseproduktion, og den bliver efter al sandsynligvis udstyret med en ny kraftfuld A20-chip.

23. juli 2026 kl. 07.30 | læs »

Microsoft bekræfter problemer med Windows Server-opdateringer - er nu klar med en løsning

It-administratorer har gennem den sidste tid oplevet problemer med Windows Server Update Services, og Microsoft er nu klar med en midlertidig manuel løsning på problemerne.

22. juli 2026 kl. 14.02 | læs »

Cyberangreb har sendt EU-lands digitale tinglysning i sort - flere dage langt nedbrud kan koste boligejere dyrt

Den digitale tinglysning i Rumænien har i dagevis været lagt ned af hackere. De rumænske myndigheder afviser rygter om, at hackerne skulle have slettet landets matrikeldatabase.

22. juli 2026 kl. 12.49 | læs »

OpenAI erkender cyberhændelse uden fortilfælde: En af vores AI-agenter stod bag hackerangreb

En AI-agent fra OpenAI undslap en test i såkaldt kontrolleret mijlø og udførte derefter på egen hånd cyberangreb mod platformen Hugging Face, oplyser OpenAI.

22. juli 2026 kl. 10.32 | læs »

Om få år kan det være slut med at indtaste kortnumre, når du handler på nettet

Snart kan det være slut med at skulle indtaste kortoplysninger, når man handler på nettet.

22. juli 2026 kl. 08.28 | læs »

Nye AI-modeller imponerer - men snart kan vores adgang til dem blive begrænset

Noget tyder på at ikke bare USA, men også Kina i fremtilden vil værne om adgangen til deres AI-teknologi.

22. juli 2026 kl. 07.30 | læs »