Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Se listen over de allerbedste cloud-lande i verden.

Artikel top billede

Lad spændingen blive udløst med det samme: Japan er det land i verden, der er mest parat til cloud computing.

Det konkluderer organisationen Business Software Alliance (BSA), der måske er bedre kendt i forbindelse med beskyttelse af ophavsrettigheder og kopiering af software, i en ny rapport.

Udgangspunktet er ifølge BSA, at vi har et globalt kludetæppe af love og regler, som ikke harmonerer med hinanden og derfor er med at bremse det fulde potentiale for det globale marked for cloud computing.

Sådan findes det bedste cloud-land

Organisationen har derfor opstillet en omfattende række parametre, der har dannet grundlaget for undersøgelsen, som har taget et år at lave.

Det har BSA gjort for at finde frem til de enkelte landes parathed i forhold til at styre væksten af et globalt integreret cloud-marked.

Undersøgelsen har benyttet følgende syv hovedkategorier:

Data-privatsfære, cyber-sikkerhed, cyber-kriminalitet, intellektuel ejendom, teknologisk driftskompatibilitet og lovmæssig harmonisering, fri handel og it-infrastruktur.

BSA har undersøgt 24 lande, der tilsammen står for 80 procent af verdens internet-trafik.

Kina i bunden

Top fem-placeringerne for markeder med de mest robuste cloud-politikker gik til Japan, Australien, Tyskland, USA og Frankrig.

I bunden af listen finder man Kina, Thailand, Vietnam og Brasilien.

"De sande fordele ved cloud computing ligger i omfanget," fortalte Robert Holleyman, formand og administrerende direktør for BSA, da Computerworld mødte ham i Bella Centret.

"I en global økonomi bør man kunne skaffe den teknologi, man har brug for til personligt eller professionelt brug, fra servere overalt i verden," lyder det fra BSA-bossen.

"Men det kræver love og reguleringer, der tillader data at strømme ubesværet mellem grænserne. Lige nu er der for mange lande, som har for mange forskellige regler, der stiller sig i vejen for den form for handel inden for digitale ydelser, som vi virkelig har brug for."

Overaskelser på listen

For mange danskere kommer det sikkert som en overraskelse, at Japan er det mest cloud-parate land i verden, men for Robert Holleyman giver det god mening.

"Japan rangerer samlet set øverst, fordi landet har en omfattende databasebeskyttelse, der ikke hæmmer handel, en bred vifte af strafferetslige love, IP-beskyttelse og en solid it-infrastruktur," forklarer han.

En større overraskelse er det måske, at USA først kommer ind på en fjerdeplads, men her mangler der stadig en bid i forhold til it-sikkerheden.

Også Polens høje placering på listen som nummer 11 må kategoriseres som en overraskelse.

"Polen klarer sig godt blandt andet i kraft af en god infrastruktur," siger Robert Holleyman.

Lukket cloud-land

Undersøgelsens mest paradoksale konklusion er dog nok, at nogle af de lande, der klarer sig godt i undersøgelsen, samtidig også murer sig selv inde bag love og reguleringer, der står i modstrid med andre lande.

For eksempel kan EU's fremlagte databeskyttelsesregulering underminere skyens potentielle omfang og dens økonomiske indflydelse, lyder det fra BSA.

"Et sundt nationalt marked for cloud computing kan ikke nødvendigvis overføres til et marked, som er tilpasset andre landes lovgivning på en måde, der uden problemer lader data strømme på tværs af grænser," siger Robert Holleyman.

"Lande, der murer sig selv inde, gør stor skade på lang sigt".

EU i front

Samlet set er der også en skarp skillelinje, hvad angår cloud-parathed mellem de fremskredne økonomier og udviklingslandende.

Lande som Japan, USA og EU-medlemmerne har etableret solide lovgivningsmæssige og regulerende fundamenter til at understøtte væksten inden for cloud computing.

Omvendt har udviklingslande som eksempelvis Kina, Indien og Brasilien et større arbejde foran sig i forhold til at tilpasse sig det globale cloud-marked.

Hele undersøgelsen og alle de elementer, der har ligget til grund for rangeringen, kan ses her (PDF).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job