Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Se listen over de allerbedste cloud-lande i verden.

Artikel top billede

Lad spændingen blive udløst med det samme: Japan er det land i verden, der er mest parat til cloud computing.

Det konkluderer organisationen Business Software Alliance (BSA), der måske er bedre kendt i forbindelse med beskyttelse af ophavsrettigheder og kopiering af software, i en ny rapport.

Udgangspunktet er ifølge BSA, at vi har et globalt kludetæppe af love og regler, som ikke harmonerer med hinanden og derfor er med at bremse det fulde potentiale for det globale marked for cloud computing.

Sådan findes det bedste cloud-land

Organisationen har derfor opstillet en omfattende række parametre, der har dannet grundlaget for undersøgelsen, som har taget et år at lave.

Det har BSA gjort for at finde frem til de enkelte landes parathed i forhold til at styre væksten af et globalt integreret cloud-marked.

Undersøgelsen har benyttet følgende syv hovedkategorier:

Data-privatsfære, cyber-sikkerhed, cyber-kriminalitet, intellektuel ejendom, teknologisk driftskompatibilitet og lovmæssig harmonisering, fri handel og it-infrastruktur.

BSA har undersøgt 24 lande, der tilsammen står for 80 procent af verdens internet-trafik.

Kina i bunden

Top fem-placeringerne for markeder med de mest robuste cloud-politikker gik til Japan, Australien, Tyskland, USA og Frankrig.

I bunden af listen finder man Kina, Thailand, Vietnam og Brasilien.

"De sande fordele ved cloud computing ligger i omfanget," fortalte Robert Holleyman, formand og administrerende direktør for BSA, da Computerworld mødte ham i Bella Centret.

"I en global økonomi bør man kunne skaffe den teknologi, man har brug for til personligt eller professionelt brug, fra servere overalt i verden," lyder det fra BSA-bossen.

"Men det kræver love og reguleringer, der tillader data at strømme ubesværet mellem grænserne. Lige nu er der for mange lande, som har for mange forskellige regler, der stiller sig i vejen for den form for handel inden for digitale ydelser, som vi virkelig har brug for."

Overaskelser på listen

For mange danskere kommer det sikkert som en overraskelse, at Japan er det mest cloud-parate land i verden, men for Robert Holleyman giver det god mening.

"Japan rangerer samlet set øverst, fordi landet har en omfattende databasebeskyttelse, der ikke hæmmer handel, en bred vifte af strafferetslige love, IP-beskyttelse og en solid it-infrastruktur," forklarer han.

En større overraskelse er det måske, at USA først kommer ind på en fjerdeplads, men her mangler der stadig en bid i forhold til it-sikkerheden.

Også Polens høje placering på listen som nummer 11 må kategoriseres som en overraskelse.

"Polen klarer sig godt blandt andet i kraft af en god infrastruktur," siger Robert Holleyman.

Lukket cloud-land

Undersøgelsens mest paradoksale konklusion er dog nok, at nogle af de lande, der klarer sig godt i undersøgelsen, samtidig også murer sig selv inde bag love og reguleringer, der står i modstrid med andre lande.

For eksempel kan EU's fremlagte databeskyttelsesregulering underminere skyens potentielle omfang og dens økonomiske indflydelse, lyder det fra BSA.

"Et sundt nationalt marked for cloud computing kan ikke nødvendigvis overføres til et marked, som er tilpasset andre landes lovgivning på en måde, der uden problemer lader data strømme på tværs af grænser," siger Robert Holleyman.

"Lande, der murer sig selv inde, gør stor skade på lang sigt".

EU i front

Samlet set er der også en skarp skillelinje, hvad angår cloud-parathed mellem de fremskredne økonomier og udviklingslandende.

Lande som Japan, USA og EU-medlemmerne har etableret solide lovgivningsmæssige og regulerende fundamenter til at understøtte væksten inden for cloud computing.

Omvendt har udviklingslande som eksempelvis Kina, Indien og Brasilien et større arbejde foran sig i forhold til at tilpasse sig det globale cloud-marked.

Hele undersøgelsen og alle de elementer, der har ligget til grund for rangeringen, kan ses her (PDF).

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS