25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Politiet har anholdt 25 formodede Anonymous-hackere i fire forskellige lande.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Interpol har anholdt 25 personer mistænkt for at være en del af hacker-gruppen Anonymous i fire lande i Sydamerika og Europa.

Myndighederne har beslaglagt de mistænktes computere, kreditkort og kontanter.

Arrestationerne er blevet gennemført i 15 byer i Argentina, Chile, Columbia og Spanien, fortæller Interpol i en pressemeddelelse.

Det kom efter en undersøgelse med navnet 'Operation Unmask', der blev indledt i midten af februar som reaktion på cyberangreb målrettet Columbias forsvarsministerium og præsidentens hjemmeside, og mod det chilenske elselskab Endesa og landets rigsbibliotek.

Myndighederne har ransaget 40 lokationer og beslaglagt 250 genstande, heriblandt computerudstyr og mobiltelefoner. Undersøgelsen skal nu finde ud af, hvordan de formodede hacker-aktiviteter er blevet sponseret, fortæller Interpol.

En prominent Twitter-konto med forbindelse til Anonymous, AnonOps, antyder, at gruppen onsdag har angrebet Interpols hjemmeside som hævn for anholdelserne. En tweet lød for eksempel,"Tango Down II 404 Interpol."

Anonymous står ofte bag såkaldte distribuerede denial-of-service (DDoS)-angreb mod hjemmesider, hvor siden bliver bombarderet med så mange forespørgsler, at den går ned.

Arrestationerne markerer en af de hidtil største operationer imod Anonymous, som er en decentraliseret gruppe personer, der står bag hacker-kampagner i protest mod politikker og organisationer, som gruppen er imod.

I denne uge er Wikileaks desuden begyndt offentliggørelsen af omkring fem millioner e-mails fra det internationale efterretningsfirma Stratfor Global Intelligence, som blev mål for Anonymous-angreb i december.

Tidligere i denne måned tog Anonymous æren for at have optaget et telefonmøde mellem amerikanske og britiske myndigheder, der i gang med at undersøge gruppen.

Efterfølgende lagde de en 17 minutter lang optagelse af mødet på Youtube.

Læs også:

Her er hackernes nye super-våben

Hackergruppe vil lukke nettets vitale root-servere.

Politiken og Ekstra Bladet ramt af kæmpe-nedbrud.

Hackergruppe sender tre politiske partier i sort.

Hackere stjæler 39 millioner i gigantisk net-indbrud.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S