25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Politiet har anholdt 25 formodede Anonymous-hackere i fire forskellige lande.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Interpol har anholdt 25 personer mistænkt for at være en del af hacker-gruppen Anonymous i fire lande i Sydamerika og Europa.

Myndighederne har beslaglagt de mistænktes computere, kreditkort og kontanter.

Arrestationerne er blevet gennemført i 15 byer i Argentina, Chile, Columbia og Spanien, fortæller Interpol i en pressemeddelelse.

Det kom efter en undersøgelse med navnet 'Operation Unmask', der blev indledt i midten af februar som reaktion på cyberangreb målrettet Columbias forsvarsministerium og præsidentens hjemmeside, og mod det chilenske elselskab Endesa og landets rigsbibliotek.

Myndighederne har ransaget 40 lokationer og beslaglagt 250 genstande, heriblandt computerudstyr og mobiltelefoner. Undersøgelsen skal nu finde ud af, hvordan de formodede hacker-aktiviteter er blevet sponseret, fortæller Interpol.

En prominent Twitter-konto med forbindelse til Anonymous, AnonOps, antyder, at gruppen onsdag har angrebet Interpols hjemmeside som hævn for anholdelserne. En tweet lød for eksempel,"Tango Down II 404 Interpol."

Anonymous står ofte bag såkaldte distribuerede denial-of-service (DDoS)-angreb mod hjemmesider, hvor siden bliver bombarderet med så mange forespørgsler, at den går ned.

Arrestationerne markerer en af de hidtil største operationer imod Anonymous, som er en decentraliseret gruppe personer, der står bag hacker-kampagner i protest mod politikker og organisationer, som gruppen er imod.

I denne uge er Wikileaks desuden begyndt offentliggørelsen af omkring fem millioner e-mails fra det internationale efterretningsfirma Stratfor Global Intelligence, som blev mål for Anonymous-angreb i december.

Tidligere i denne måned tog Anonymous æren for at have optaget et telefonmøde mellem amerikanske og britiske myndigheder, der i gang med at undersøge gruppen.

Efterfølgende lagde de en 17 minutter lang optagelse af mødet på Youtube.

Læs også:

Her er hackernes nye super-våben

Hackergruppe vil lukke nettets vitale root-servere.

Politiken og Ekstra Bladet ramt af kæmpe-nedbrud.

Hackergruppe sender tre politiske partier i sort.

Hackere stjæler 39 millioner i gigantisk net-indbrud.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network