25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Politiet har anholdt 25 formodede Anonymous-hackere i fire forskellige lande.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Interpol har anholdt 25 personer mistænkt for at være en del af hacker-gruppen Anonymous i fire lande i Sydamerika og Europa.

Myndighederne har beslaglagt de mistænktes computere, kreditkort og kontanter.

Arrestationerne er blevet gennemført i 15 byer i Argentina, Chile, Columbia og Spanien, fortæller Interpol i en pressemeddelelse.

Det kom efter en undersøgelse med navnet 'Operation Unmask', der blev indledt i midten af februar som reaktion på cyberangreb målrettet Columbias forsvarsministerium og præsidentens hjemmeside, og mod det chilenske elselskab Endesa og landets rigsbibliotek.

Myndighederne har ransaget 40 lokationer og beslaglagt 250 genstande, heriblandt computerudstyr og mobiltelefoner. Undersøgelsen skal nu finde ud af, hvordan de formodede hacker-aktiviteter er blevet sponseret, fortæller Interpol.

En prominent Twitter-konto med forbindelse til Anonymous, AnonOps, antyder, at gruppen onsdag har angrebet Interpols hjemmeside som hævn for anholdelserne. En tweet lød for eksempel,"Tango Down II 404 Interpol."

Anonymous står ofte bag såkaldte distribuerede denial-of-service (DDoS)-angreb mod hjemmesider, hvor siden bliver bombarderet med så mange forespørgsler, at den går ned.

Arrestationerne markerer en af de hidtil største operationer imod Anonymous, som er en decentraliseret gruppe personer, der står bag hacker-kampagner i protest mod politikker og organisationer, som gruppen er imod.

I denne uge er Wikileaks desuden begyndt offentliggørelsen af omkring fem millioner e-mails fra det internationale efterretningsfirma Stratfor Global Intelligence, som blev mål for Anonymous-angreb i december.

Tidligere i denne måned tog Anonymous æren for at have optaget et telefonmøde mellem amerikanske og britiske myndigheder, der i gang med at undersøge gruppen.

Efterfølgende lagde de en 17 minutter lang optagelse af mødet på Youtube.

Læs også:

Her er hackernes nye super-våben

Hackergruppe vil lukke nettets vitale root-servere.

Politiken og Ekstra Bladet ramt af kæmpe-nedbrud.

Hackergruppe sender tre politiske partier i sort.

Hackere stjæler 39 millioner i gigantisk net-indbrud.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura