Dong-boss modtager stor dansk sikkerhedspris

Energivirksomheden hædres i dag med en sikkerhedspris, der uddeles af kollegaer fra SAP-verdenen.

Artikel top billede

(Foto: Nicola Fasano nicfas@gmail.com / Nicola Fasano)

CIO: Koncernregnskabsdirektør Henrik G. Bak fra Dong Energy modtager i dag SUPAN SAP Sikkerhedspris 2012 for virksomhedens høje sikkerhedsniveau for SAP-anvendelse.

Det er Supan, der er et netværk af eksperter i SAP-sikkerhed fra de store virksomheder og konsulenthuse i Danmark, der står bag uddelingen.

Begrundelsen for at hædre Henrik G. Bak er blandt andet, at:

"Dong Energy er en klar vinder af årets pris i kraft af virksomhedens høje sikkerhedsniveau og veludviklede kontrolprocesser, som er opnået gennem to års arbejde med stor ledelsesinvolvering, der har været forankret i koncernregnskabsdirektør Henrik G. Baks store indsats."

Troels Lindgaard, formand for priskomiteen og næstformand i SUPAN-netværket, forklarer yderligere.

"Sikkerhed og compliance er en væsentlig del af alle SAP-installationer, blandt andet fordi der i den danske regnskabslov som følge af Eurosox stilles krav om, at ledelsen sikrer et tilfredsstillende kontrolniveau i virksomheden. Mange store danske virksomheder forsømmer imidlertid i et vist omfang disse aspekter og skal bruge mange manuelle kræfter, når revisor, aktionærer eller myndigheder spørger ind til regnskabet og praksis på området."

Prisen overrækkes i dag hos revisorfirmaet KPMG på Frederiksberg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos