Dong-boss modtager stor dansk sikkerhedspris

Energivirksomheden hædres i dag med en sikkerhedspris, der uddeles af kollegaer fra SAP-verdenen.

Artikel top billede

(Foto: Nicola Fasano nicfas@gmail.com / Nicola Fasano)

CIO: Koncernregnskabsdirektør Henrik G. Bak fra Dong Energy modtager i dag SUPAN SAP Sikkerhedspris 2012 for virksomhedens høje sikkerhedsniveau for SAP-anvendelse.

Det er Supan, der er et netværk af eksperter i SAP-sikkerhed fra de store virksomheder og konsulenthuse i Danmark, der står bag uddelingen.

Begrundelsen for at hædre Henrik G. Bak er blandt andet, at:

"Dong Energy er en klar vinder af årets pris i kraft af virksomhedens høje sikkerhedsniveau og veludviklede kontrolprocesser, som er opnået gennem to års arbejde med stor ledelsesinvolvering, der har været forankret i koncernregnskabsdirektør Henrik G. Baks store indsats."

Troels Lindgaard, formand for priskomiteen og næstformand i SUPAN-netværket, forklarer yderligere.

"Sikkerhed og compliance er en væsentlig del af alle SAP-installationer, blandt andet fordi der i den danske regnskabslov som følge af Eurosox stilles krav om, at ledelsen sikrer et tilfredsstillende kontrolniveau i virksomheden. Mange store danske virksomheder forsømmer imidlertid i et vist omfang disse aspekter og skal bruge mange manuelle kræfter, når revisor, aktionærer eller myndigheder spørger ind til regnskabet og praksis på området."

Prisen overrækkes i dag hos revisorfirmaet KPMG på Frederiksberg.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly