Oracle dropper ældre JavaFX runtime

Oracle dropper ældre versioner af Java FX.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Da Oracle har ændret i hele den underliggende arkitektur for JavaFX, vælger virksomheden at droppe ældre versioner af platformen til interaktive applikationer. <a></a><a></a>

Af samme grund vil alle applikationer baseret på JavaFX 1.2 og JavaFX 1.3 inden udgangen af i år skulle opdateres til at køre på JavaFX 2.0.

"Virksomheder og udviklere, der stadig bruger JavaFX 1.x-applikationer, bør migrere applikationerne til JavaFX 2," skriver Oracle i et blogindlæg.

Indtil udgivelsen af JavaFX 2.0 fik udviklerne adgang til JavaFX ved hjælp af sproget JavaFX Script.

Under JavaOne-konferencen i 2010 annoncerede Oracle, at virksomheden ville begynde afviklingen af sproget og lovede i stedet at gøre JavaFX 2.0 fuldt tilgængelig med en Java API.

Oracle udgav JavaFX 2.0 til Microsoft Windows sidste oktober, og siden også developers preview-versioner til Mac OS X og Linux.

Oracle vil fortsat tilbyde JavaFX 1.2 og 1.3 runtime på hjemmesiden indtil 20. december. Efter den dato vil potentielle brugere, der ikke allerede har runtime, ikke have nogen mulighed for at køre ældre JavaFX-applikationer.

Sun Microsystems introducerede JavaFX i 2007 som en udvidelse til Java, der skulle hjælpe udviklerne med at skabe interaktiv grafik i applikationer på tværs af flere platforme.

Oracle købte efterfølgende Sun og forsatte støtten til udviklingen af JavaFX, selv om teknologien ikke har været lige så populær som andre platforme til interaktive applikationer som Microsoft Silverlight eller Adobe Flash.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College