USA: Derfor er cyberangreb en kæmpetrussel

Cyberangreb bliver snart den største trussel mod USA's sikkerhed. Se her, hvordan USA frygter, at hackerne vil gribe angrebene an.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Cheferne for henholdsvis USA's forsvarsministerium og forbundspolitiet FBI giver begge udtryk for bekymring over det stigende antal cyberangreb.

Den øverste chef for FBI, Robert Mueller, siger, at selvom terrorisme stadig er FBI's topprioritet, så "forventer vi, at cybertruslen i en ikke alt for fjern fremtid vil udgøre den største trussel mod vores land."

Han fortæller, at statssponsorerede hackere er tålmodige og beregnende.

De har tid, penge og ressourcer til at bore sig ind og så bare vente.
De kan komme og gå, rekognoscere og stjæle små bidder af tilsyneladende harmløs information, som dog samlet set kan være af stor værdi.

Langt højere niveau

"Man kan opdage et enkelt brud på datasikkerheden, for derefter at finde ud af at den virkelige skade allerede er sket på et langt højere niveau," siger han.

"Til forskel fra statssponsorerede indtrængende søger hackere med økonomiske motiver ikke information for at opnå politisk magt - de søger information, de kan sælge til højestbydende. Disse tidligere isolerede hackere er nu gået sammen i kriminelle syndikater. Organiseret kriminalitet giver på nettet et højere afkast med en lavere risiko for at blive identificeret og retsforfulgt."

Robert Mueller advarer mod, at hackere til forskel fra den traditionelle organiserede kriminalitet muligvis aldrig hinanden.

"Men de besidder specialiserede kompetencer, der er stor efterspørgsel på. De udnytter sårbarheder i rutinerne. De arbejder hurtigt, laver deres penge og forsvinder igen. Ingen virksomhed er immun, hverken Fortune 500-selskabet eller den lille lokalforretning," advarer han.

Stigende mængde

Samtidig fortæller USA's forsvarsminister, Leon Panetta, ved en konference på University of Louisville:

"Vi oplever hver dag bogstaveligt talt hundreder eller tusinder af angreb mod forskellige organer og ministerier. Der er tydeligvis en stigende mængde teknologi og en stigende ekspertise inden for cyber-krigsførelse,"

Efter hans vurdering er faren, at det er muligt via cyberangreb praktisk talt at lamme nationen.

"De kan lægge elnettet ned, ramme vores statslige systemer, ramme Wall Street og vores finansielle systemer og helt bogstaveligt at lamme landet," advarer Panetta.

USA har brug for at kunne forsvare sig mod den slags angreb, men også at udvikle efterretningsmæssig kapacitet til at vide, hvornår disse eventuelle angreb kommer, hævder USA's forsvarsminister.

"Så min store bekymring kommer af, at vide at disse ting er mulige men samtidig føle, at vi ikke har taget alle de nødvendige skridt for at kunne beskytte vores land," siger Panetta.

Mueller mener, at FBI for brug for at tage erfaringerne fra kampen mod terrorisme og bruge dem i forhold til datakriminalitet.

"Vi er ved at skabe en struktur, hvor en cyberagent i San Francisco kan samarbejde i et virtuelt miljø med en agent i Texas, en analytiker i Virginia og en kriminaltekniker i New York i efterforskningen af en computerindtrængning, der er gennemført fra Østeuropa."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S