Stor fortørnelse over bonus til politichef for Polsag

Fortørnelse over, at rigspolitichefen har fået en stor bonus, selvom Polsag kuldsejlede.

Artikel top billede

Læs også:

Rigspolitichef scorer bonus på trods af it-fiasko

På Christiansborg er flere politikere rystet over, at rigspolitichef Jens Henrik Højberg i både 2009 og 2010 fik 95.000 kroner i bonus ud af de 100.000 kroner, han var stillet i udsigt.

Særligt fordi del-mål i kontrakterne rent faktisk gik på det it-projekt, Polsag, som han havde ansvaret for, og som nu er kørt i grøften.

"Det er jo ganske enkelt rystende, at man har valgt at give 95.000 ud af 100.000 kroner i bonus, når man tager implementeringen af Polsag med i betragtning," siger it-ordfører Dennis Flydtkjær fra Dansk Folkeparti til Computerworld.

Polsag-projektet blev fornylig skrottet af justitsministeren, selvom der var postet omkring en halv milliard kroner i systemet.

"Det virker jo en anelse grotesk, at man belønner folk for at stå i spidsen for en gigantisk fiasko," fortæller Dennis Flydtkjær.
 
Er de opsatte mål noget værd?
Han mener, at man i Justitsministeriet, der er rigspolitichefens overordnede, burde overveje om deres krav i resultatlønskontrakterne "overhovedet er noget værd, og om de er for uambitiøse".

"Det giver absolut ingen mening, at man kan stå i spidsen for et så stort, kuldsejlet it-projekt og så samtidig blive belønnet for en god indsats."

"Det skriger jo til himlen om, at der er noget galt med de resultatlønskontrakter, Justitsministeriet har udformet," mener Dennis Flydtkjær.

Ordføreren er tydeligt oprørt over forløbet.

Virker bizart

"Set i lyset af, at vi nu står med et it-system til cirka 500 millioner kroner, som aldrig kommer i luften, så kan det virke noget bizart, at man samtidig belønner rigspolitichefen for et godt stykke arbejde," siger DF-ordføreren.

Det er endnu ikke afgjort om rigspolitichefen skal have bonus på sin indsats i 2011. Her indeholder kontrakten også Polsag-mål.

"Angående hvor meget rigspolitichefen skal have i bonus i 2011, så er det ikke op til mig at fastlægge, men det burde være logisk, at man ikke giver bonus for den del, der har med Polsag at gøre," siger Dennis Flydtkjær.

"Det vil være den fuldstændige omvendte verden, hvis man belønner en chef for at være ansvarlig for et fejlslagen it-projekt, som koster skatteborgerne op imod 500 millioner kroner."

"Jeg siger ikke, at det alene er rigspolitichefens skyld, at Polsag er skrottet, men han er en del af det, og man skal derfor ikke belønne folk for noget, de ikke har fuldført," slutter Dennis Flydtkjær.

S: Det er en personsag
Computerworld har også per mail fanget Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen, der i Afrika for at besøge flygtningelejre i disse dage.

Men hun ønsker ikke at kommentere sagen.

"Jeg har ikke noget at tilføje til din artikel, da jeg mener, at det er lidt en uskik at folketingsmedlemmer kommenterer på enkeltsager, der er af personaleretlig karakter," skriver hun.

Læs også:

Rigspolitichef scorer bonus på trods af it-fiasko

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    It-systemadministrator til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S