Ny it-chef i Rockwool: Sådan får vi mere ud af it

Rockwools nye it-chef har flere indsatsområder, der skal øge gevinsterne ved virksomhedens it.

Artikel top billede

Foto: Rockwool A/S (Foto: Rockwool A/S)

Læs også:

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Derfor skal it-chefen - ikke direktøren - bestemme

Isoleringsproducenten Rockwool har fået ny it-direktør.

Den tidligere it-direktør, Thomas Juul Jensen, er blevet projektdirektør i Rockwool-koncernen, mens ny chef for virksomhedens it er franskmanden Bruno Lafon.

Han er 39 år og kommer fra en stilling som financial director hos Rockwools afdeling i Rusland, hvor han har arbejdet i over fem år.

Inden da har han arbejdet som financial director i den franske dækfabrikanten Michelins russiske afdeling.

Ikke it-mand

Bruno Lafon er oprindeligt uddannet ingeniør, og har senere gennemført en MBA.

Han ser det dog som en styrke, at han ikke kommer men en ren it-baggrund.

"Jeg kommer med en masse erfaring som slutbruger og har måske en anden ide om, hvad det er for løsninger, som vores brugere ønsker," fortæller han.

Og Bruno Lafon er ikke i tvivl om, hvad der er hans primære opgaver i det nye job som it-chef.  

"Mit job er ikke at lave de tekniske løsninger, for jeg er ingen teknisk ekspert, men jeg skal stå for ledelsen og sørge for at levere det produkt, som folk ønsker," siger han.

Skal være mere mobil

En af de største udfordringer bliver at bevare overblikket i en organisation, der spænder over hele verden, som skal fungere i alle døgnets 24 timer.

"Jeg har kun set virksomheden fra Rusland, som er et lille land i Rockwool-regi. It-organisationen i Rockwool er centraliseret under én paraply og dækker hele verden med medarbejdere, der skal kunne arbejde sammen hele tiden," forklarer Bruno Lafon.

"Min opgave bliver at sørge for, at folk kan samarbejde på tværs af de kulturforskelle, der måtte være," tilføjer han.

Han tror derfor på, at man i virksomheden mere og mere kommer til at fokusere på mobilitet, så de ansatte ikke er bundet til en enkelt lokation. 

"I dag har de fleste adgang til internet fra deres mobiltelefon, iPad eller bærbare computer. Og det skal vi udnytte," siger han.

Vil ikke skabe en revolution

Netop en løsning, hvor mobilitet er prioriteret højt, ser Bruno Lafon som en essentiel del af den kommende it-strategi.

Han foretrækker, at it-afdelingen følger udviklingen i virksomheden med standardsystemer, som er avancerede, til en konkurrencedygtig pris.

"Folk er ikke nødvendigvis på ét sted alle sammen, men tingene bevæger sig hurtigt, så vi er nødt til at følge de forretningsmæssige krav fra både interne og eksterne kunder."

"Vi har et standard ERP-system, som virker fint, så der er ingen grund til at ændre. Vi skal kun løbende forbedre det. Jeg har ikke til hensigt at skabe en revolution. Jeg tror på evolution frem for revolution," siger han.

Læs også:

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Derfor skal it-chefen - ikke direktøren - bestemme

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job