Forhandlere: SKI-aftaler skaber nyt Udkantsdanmark

Staten og kommunernes stadig mere centraliserede indkøb frustrerer forhandlere, der oplever, at gode lokale partnerskaber smides ud med badevandet.

Artikel top billede

Flere og flere lokale forhandlere oplever, at de på grund af det offentliges indkøbsaftaler ikke længere kan få lov til at levere eller servicere offentlige kunder i stat, regioner og kommuner. Det skaber stor frustration. Både fordi de taber omsætning, og fordi de oplever, at de bliver konkurreret ud, selv de kunne levere mere målrettede og ofte også billigere løsninger.

En af de forhandlere, der har måtte opgive at sælge til offentlige kunder er Erik Hedegaard fra Minisoft i Silkeborg. Han havde en afdeling i Sønderjylland, der havde speciale i at levere netværks- og AV-installationer til skoler og gymnasier. Men den afdeling er nu nedlagt.

"Det gik stille og roligt op i røg med Thor Pedersen. Vi andre kunne levere billig og effektiv service, men vi havde ikke bilaget. Jeg tror, staten har tabt mange penge på det," lyder det ærgerligt fra Erik Hedegaard.

Også hos Kontor Syd i Sønderborg har den offentlige indkøbscentralisme længe været en kilde til frustration. Her føler direktør Svend-Aage Kjær, at man forærer markedet til store spillere som Atea, der ikke er til stede lokalt.

Samtidig mener han, at aftalerne er så uigennemskuelige, at det offentlige slet ikke kan kontrollere, om de i sidste ende nu også får de bedste priser.

Det, der frustrerer Svend-Aage Kjær mest, er at man flytter omsætning fra lokalsamfundet til hovedstaden.

"Hvis fremtiden bliver sådan, at både lokale edb-leverandører og andre lokal handlende ikke kan levere til det offentlige, så kommer det til at betyde færre arbejdspladser i provinsen. Jeg synes ikke, at vi i Sønderborg hører til Udkantsdanmark, men hvis denne indkøbspolitik fortsætter, så bliver vi til Udkantsdanmark," siger han.

Samme holdning har Tommy Jensen fra 2DO Edb i Kalundborg.

"SKI trænger i den grad til revision. Det ødelægger meget ude i lokalsamfundet. Jeg ville ønske, at folk i offentlige institutioner fik mere ansvar, for det ville gøre os sikre på, at vi fik mere handel lokalt," siger Tommy Jensen.

Både Tommy Jensen, Erik Hedegaard og Svend-Aage Kjær understreger, at de ikke taler for, at det offentlige skal ødsle med pengene, men at den måde, det offentlige indkøbssystem nu skrues sammen, hindrer lokale i at komme til - ofte med alternative løsninger, der ofte kan være mere målrettede og billigere.

Svend-Aage Kjær påpeger, at når de offenlige aftaler bliver så store, skabes der et reelt monopol, hvor de, der har kontrakterne, kan udnytte kontrakterne til i sidste ende at få flere penge ud af det offentlige.

"Men hvis man handler med en lokal virksomhed, så er forhandlerne sårbare overfor, at får et dårligt omdømme lokalt. Derfor opfører man sig bedre," mener han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S