Forhandlere: SKI-aftaler skaber nyt Udkantsdanmark

Staten og kommunernes stadig mere centraliserede indkøb frustrerer forhandlere, der oplever, at gode lokale partnerskaber smides ud med badevandet.

Artikel top billede

Flere og flere lokale forhandlere oplever, at de på grund af det offentliges indkøbsaftaler ikke længere kan få lov til at levere eller servicere offentlige kunder i stat, regioner og kommuner. Det skaber stor frustration. Både fordi de taber omsætning, og fordi de oplever, at de bliver konkurreret ud, selv de kunne levere mere målrettede og ofte også billigere løsninger.

En af de forhandlere, der har måtte opgive at sælge til offentlige kunder er Erik Hedegaard fra Minisoft i Silkeborg. Han havde en afdeling i Sønderjylland, der havde speciale i at levere netværks- og AV-installationer til skoler og gymnasier. Men den afdeling er nu nedlagt.

"Det gik stille og roligt op i røg med Thor Pedersen. Vi andre kunne levere billig og effektiv service, men vi havde ikke bilaget. Jeg tror, staten har tabt mange penge på det," lyder det ærgerligt fra Erik Hedegaard.

Også hos Kontor Syd i Sønderborg har den offentlige indkøbscentralisme længe været en kilde til frustration. Her føler direktør Svend-Aage Kjær, at man forærer markedet til store spillere som Atea, der ikke er til stede lokalt.

Samtidig mener han, at aftalerne er så uigennemskuelige, at det offentlige slet ikke kan kontrollere, om de i sidste ende nu også får de bedste priser.

Det, der frustrerer Svend-Aage Kjær mest, er at man flytter omsætning fra lokalsamfundet til hovedstaden.

"Hvis fremtiden bliver sådan, at både lokale edb-leverandører og andre lokal handlende ikke kan levere til det offentlige, så kommer det til at betyde færre arbejdspladser i provinsen. Jeg synes ikke, at vi i Sønderborg hører til Udkantsdanmark, men hvis denne indkøbspolitik fortsætter, så bliver vi til Udkantsdanmark," siger han.

Samme holdning har Tommy Jensen fra 2DO Edb i Kalundborg.

"SKI trænger i den grad til revision. Det ødelægger meget ude i lokalsamfundet. Jeg ville ønske, at folk i offentlige institutioner fik mere ansvar, for det ville gøre os sikre på, at vi fik mere handel lokalt," siger Tommy Jensen.

Både Tommy Jensen, Erik Hedegaard og Svend-Aage Kjær understreger, at de ikke taler for, at det offentlige skal ødsle med pengene, men at den måde, det offentlige indkøbssystem nu skrues sammen, hindrer lokale i at komme til - ofte med alternative løsninger, der ofte kan være mere målrettede og billigere.

Svend-Aage Kjær påpeger, at når de offenlige aftaler bliver så store, skabes der et reelt monopol, hvor de, der har kontrakterne, kan udnytte kontrakterne til i sidste ende at få flere penge ud af det offentlige.

"Men hvis man handler med en lokal virksomhed, så er forhandlerne sårbare overfor, at får et dårligt omdømme lokalt. Derfor opfører man sig bedre," mener han.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S