Apple klar med ny iPad - se den her

Apple har præsenteret sin nye iPad med HD-skærm og 4G.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Fredag 23. marts er dagen, hvor den nye iPad kan købes i Danmark. Apple har som ventet præsenteret den tredje generation af sin tabletcomputer under et arrangement i Yerba Buena Center i San Francisco onsdag aften dansk tid.

Apple-chef Tim Cook gik på scenen, og efter en kort præsentation af den nye Apple TV-boks - der også kommer den 23. marts - kunne han løfte sløret for den nye iPad.

Der var ikke de store overraskelser i onsdagens præsentation - den første store produktlancering fra Apple efter Steve Jobs' død. De fleste detaljer var allerede sluppet ud på forhånd.

Den vigtigste nyhed er skærmen. Det nye 9,7 tommers panel har en opløsning på 2.048 x 1.536 billedpunkter. Det er tre millioner pixels på den lille tabletcomputer.

Det svarer til en pixel-tæthed på 264 punkter per tomme (ppi). Til sammenligning har den nuværende iPad en opløsning på 1.024 x 768 pixel og en ppi-værdi på 132. Så ppi'en er altså fordoblet - men det er ikke helt Retina-kvalitet, som starter ved 300 ppi.

Apple kalder dog alligevel det nye display for et Retina-panel og begrunder det med, at tabletcomputeren typisk holdes lidt længere væk end en telefon. Derfor lægger man altså ikke mærke til, at de enkelte pixels er lidt større.

Det er ikke kun billedopløsningen, der er forbedret i panelet. Apple fortæller, at farvegengivelsen også er blevet bedre.

Nu med 4G

Den nye model har fået en A5X-processor med to kerner og har således ikke - som mange ellers havde ventet - en quad-core-processor. Men den nye iPad har en quad-core grafikchip, som ifølge Apple skulle være fire gange hurtigere end Tegra 3.

Den anden store nyhed er LTE (4G). Den nye tablet skulle være i stand til at overføre op til 73 Mbps på de amerikanske LTE-net hos Verizon og AT&T.

Men selv om Apple har indbygget en 4G-antenne, ligger batteritiden stadig uforandret på 10 timer. Til gengæld er den nye iPad blevet en smule tykkere og tungere - den er 9,4 mm tyk (iPad 2 er 8,8 mm) og vejer 630 gram (601 gram i forgængeren).

Kameraet er også forbedret og er nu i stand til at tage billeder med fem megapixel og optage video med 1080p. Apple har indbygget en Image Signal Processor direkte i A5X-processoren, og det betyder også, at der er indbygget softwarebaseret billedstabilisering.

Apple brugte også præsentationen til at fremvise flere nye apps til iPad, herunder en ny version af Garageband der understøtter jam-sessions med op til fire iOS-enheder, et nyt kapitel i Infinity Blade serien kaldet Dungeons, flyspillet SkyGamblers og en ny udgave af iPhoto med mange nye funktioner til fotodeling.

Priser og lanceringsdato

Den nye iPad kommer på markedet i USA den 16. marts, og i mange andre lande - herunder Danmark - kan den så købes fra den 23. marts. Prisen i USA ligger på 499 dollar for en 16 GB Wi-Fi model og går op til 829 dollar for en 64 GB version med 4G.

Den gamle iPad 2 er nu faldet til 399 dollar for en model med 16 GB uden 3G.

Det var ventet, at den nye tabletcomputer skulle hedde iPad 3 eller iPad HD, men Apple omtaler selv kun produktet som "den nye iPad".

Se også:

Galleri: Se den nye iPad med retina-skærm

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job