Derfor handler big data ikke kun om mega-analyser

Big data af et af tidens hotte it-begreber, men det handler om meget mere end analyse, påpeger teknologidirektør.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de vigtigste it-trends i 2012

Computerworld News Service: Store virksomheder, som overvejer deres strategi i forhold til såkaldt big data, er nødt til at indse, at det ikke kun handler om at analysere de enorme mængder data.

Det handler også om, hvordan dataene for eksempel lagres, fremhæver Amazons teknologidirektør, Werner Vogels, under en præsentation ved fagmessen Cebit.

Vogels' præsentation havde overskriften Data uden grænser, og udover at opfordre store virksomheder til at kigge på det store billede, fremlægger han her selvfølgelig også, hvordan Amazons cloud kan gøre det lettere at implementere systemer til big data.

"Big data handler ikke kun om analyse, det handler om hele dataenes pipeline. Så når du overvejer løsninger til big data, er du nødt til at overveje alle de forskellige trin: Indsamling, lagring, organisering, analyse og deling," påpeger Vogels.

For at få fuldt udbytte af de tiltagende mængder data, som mange virksomheder indsamler, og for at få konkurrencefordele, er der ifølge Vogels nødt til at ske innovation på alle disse områder, og altså ikke kun på analyseområdet.

Amazon har længe beskæftiget sig med big data og dataanalyse i et forsøg på at levere mere målrettede løsninger og mere relevante anbefalinger.

Lektien har indtil videre været, at det i dette tilfælde gælder, at jo større des bedre, fortæller Vogels. Når der er blevet begået fejl, kan det føres tilbage til, at der ikke har været nok data til rådighed til for eksempel at underbygge en anbefaling, forklarer han.

Ikke alene anvender Amazon selv big data, men big data hjælper også til at øge efterspørgslen på selskabets cloud, der ifølge Vogels fungerer som en stor katalysator for dette marked.

"Det er virkelig vigtigt, at man har adgang til en grænseløs kapacitet, når man bevæger sig ind i denne verden af big data. Man må ikke være begrænset i forhold til, hvordan man lagrer ting eller behandler dem," siger Vogler.

Sådan fungrer det

Amazon Web Services tilbyder et antal services, der kan hjælpe virksomheder til at indsamle, lagre, organisere, analysere og dele deres data.

For eksempel gør Direct Connect det muligt for virksomheder at etablere en dedikeret netværksforbindelse fra en kundes site til Amazon. Til de virkelig store mængder data findes der AWS Import/Export, som gør det muligt for virksomheder at sende fysiske lagringsmedier til Amazon, som derefter uploader dataene til sin cloud-storage.

"Man skal ikke undervurdere en FedEx-kasses båndbredde," påpeger Vogels spøgefuldt.

Af andre af Amazons services, der passer godt til big data, kan nævnes Simple Storage Service, databasen DynamoDB NoSQL og Elastic MapReduce, der er baseret på Apache Hadoop, og som kan bruges til dataintensive analyseopgaver.

De påståede fordele er de samme som ved brug af cloud-services på andre områder: Der betales kun for de anvendte ressourcer, hurtigere udrulning, mindre administration samt mulighed for hurtigt at udvide med mere regnekraft.

Vogels havde også lidt hjemmearbejde til sit publikum: Han anbefaler en bog med titlen The Fourth Paradigm: Data-Intensive Scientific Discovery, som gennemgår baggrunden for big data.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Her er de vigtigste it-trends i 2012

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT