Derfor handler big data ikke kun om mega-analyser

Big data af et af tidens hotte it-begreber, men det handler om meget mere end analyse, påpeger teknologidirektør.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de vigtigste it-trends i 2012

Computerworld News Service: Store virksomheder, som overvejer deres strategi i forhold til såkaldt big data, er nødt til at indse, at det ikke kun handler om at analysere de enorme mængder data.

Det handler også om, hvordan dataene for eksempel lagres, fremhæver Amazons teknologidirektør, Werner Vogels, under en præsentation ved fagmessen Cebit.

Vogels' præsentation havde overskriften Data uden grænser, og udover at opfordre store virksomheder til at kigge på det store billede, fremlægger han her selvfølgelig også, hvordan Amazons cloud kan gøre det lettere at implementere systemer til big data.

"Big data handler ikke kun om analyse, det handler om hele dataenes pipeline. Så når du overvejer løsninger til big data, er du nødt til at overveje alle de forskellige trin: Indsamling, lagring, organisering, analyse og deling," påpeger Vogels.

For at få fuldt udbytte af de tiltagende mængder data, som mange virksomheder indsamler, og for at få konkurrencefordele, er der ifølge Vogels nødt til at ske innovation på alle disse områder, og altså ikke kun på analyseområdet.

Amazon har længe beskæftiget sig med big data og dataanalyse i et forsøg på at levere mere målrettede løsninger og mere relevante anbefalinger.

Lektien har indtil videre været, at det i dette tilfælde gælder, at jo større des bedre, fortæller Vogels. Når der er blevet begået fejl, kan det føres tilbage til, at der ikke har været nok data til rådighed til for eksempel at underbygge en anbefaling, forklarer han.

Ikke alene anvender Amazon selv big data, men big data hjælper også til at øge efterspørgslen på selskabets cloud, der ifølge Vogels fungerer som en stor katalysator for dette marked.

"Det er virkelig vigtigt, at man har adgang til en grænseløs kapacitet, når man bevæger sig ind i denne verden af big data. Man må ikke være begrænset i forhold til, hvordan man lagrer ting eller behandler dem," siger Vogler.

Sådan fungrer det

Amazon Web Services tilbyder et antal services, der kan hjælpe virksomheder til at indsamle, lagre, organisere, analysere og dele deres data.

For eksempel gør Direct Connect det muligt for virksomheder at etablere en dedikeret netværksforbindelse fra en kundes site til Amazon. Til de virkelig store mængder data findes der AWS Import/Export, som gør det muligt for virksomheder at sende fysiske lagringsmedier til Amazon, som derefter uploader dataene til sin cloud-storage.

"Man skal ikke undervurdere en FedEx-kasses båndbredde," påpeger Vogels spøgefuldt.

Af andre af Amazons services, der passer godt til big data, kan nævnes Simple Storage Service, databasen DynamoDB NoSQL og Elastic MapReduce, der er baseret på Apache Hadoop, og som kan bruges til dataintensive analyseopgaver.

De påståede fordele er de samme som ved brug af cloud-services på andre områder: Der betales kun for de anvendte ressourcer, hurtigere udrulning, mindre administration samt mulighed for hurtigt at udvide med mere regnekraft.

Vogels havde også lidt hjemmearbejde til sit publikum: Han anbefaler en bog med titlen The Fourth Paradigm: Data-Intensive Scientific Discovery, som gennemgår baggrunden for big data.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Her er de vigtigste it-trends i 2012

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S