Penge i sigte: Derfor lysner det for it-industrien

Markedsrapporterne maner stadig til forsigtighed, men fremhæver positive aspekter ved it-markedet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

It-analytikere enige: Her kommer der vækst

Computerworld News Service: I år har det indtil videre gået bedre for it-sektoren på aktiemarkedet, end det har gjort siden 2000, lige før dotcom-boblen sprang.

Selvom analytikerne kun har spået om beskeden vækst i it-forbruget, ser der ud til at være grund til fortsat optimisme.

Apple er ikke alene it-sektorens superstjerne, men har desuden verdens højeste markedsværdi, og virksomhedens aktier er indtil videre i løbet af 2012 steget med 34 procent.

En stor del af stigningen for nylig i aktiekurserne - for it-virksomhederne såvel som i andre sektorer - kan tilskrives en generel optimisme vækket af positiv økonomisk nyt efter et meget bekymrende år.

I 2011 var der frygt for kaos i de finansielle markeder på grund af risikoen for statsbankerot i Grækenland og eventuelt andre lande, hvilket ansporede enorme svingninger i markedet og betød svage aktier inklusiv i it-sektoren.

De ringe økonomiske udsigter var ikke godt for forbruget på it. En høj ledighed i USA hjalp heller ikke på sagen. Derfor forudså analytikerne en lavere vækst i år af it-forbruget. For eksempel vurderede Forrester, at væksten i det globale it-marked ville falde fra 9,6 procent i 2011 til 5,4 procent i 2012, målt i amerikanske dollar.

Godt nyt for verden

Men der har for nylig været positiv økonomisk nyt. Grækenland har sikret sig en aftale med bankerne om den største gældsnedskrivning nogensinde, hvilket bør bane vejen til hjælpepakker fra Europa og Den Internationale Valutafond (IMF), som kan redde landet fra statsbankerot (i hvert fald på kort sigt).

I USA offentliggjorde arbejdsministeriet, at der i februar var skabt 227.000 nye job, hvilket således er tredje måned i træk, hvor arbejdsløsheden er blevet nedsat med over 200.000.

"De meget store jobtab i løbet af recessionen er endnu ikke blevet opvejet, men vi er godt i gang," siger Neal Soss, der er cheføkonom for Credit Suisse, i et videointerview med Yahoo Finances The Daily Ticker. "Vi bevæger os virkelig i den rigtige retning."

Selvom analytikerne stadig offentliggør advarsler angående it-sektoren, så har de store spillere i sektoren udvist robusthed over for den økonomiske usikkerhed.

De klarer sig godt

Apple har stjålet rampelyset, da få andre virksomheden af den størrelse har formået at vokse så hurtigt. I sit sidste kvartalsregnskab offentliggjorde Apple, at nettoresultatet var steget med 118 procent til 74,07 milliarder kroner i forhold til samme periode året før.

I den sidste bølge af kvartalsregnskaber, der hovedsageligt dækkede det fjerde kalenderkvartal 2011, var der lyspunkter af gode nyheder også blandt andre af it-sektorens giganter.

EMC oplyste, at dens omsætning i fjerde kvartal steg med 17 procent til 31,76 milliarder kroner i forhold til samme periode året før. SAP oplyste om en vækst af nettoresultatet på 176 procent til 8,92 milliarder kroner. IBM angav et nettoresultat på 31,18 milliarder kroner, der var steget fire procent. Intels omsætning var steget 21 procent til 78,80 milliarder kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

It-analytikere enige: Her kommer der vækst

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job