Penge i sigte: Derfor lysner det for it-industrien

Markedsrapporterne maner stadig til forsigtighed, men fremhæver positive aspekter ved it-markedet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

It-analytikere enige: Her kommer der vækst

Computerworld News Service: I år har det indtil videre gået bedre for it-sektoren på aktiemarkedet, end det har gjort siden 2000, lige før dotcom-boblen sprang.

Selvom analytikerne kun har spået om beskeden vækst i it-forbruget, ser der ud til at være grund til fortsat optimisme.

Apple er ikke alene it-sektorens superstjerne, men har desuden verdens højeste markedsværdi, og virksomhedens aktier er indtil videre i løbet af 2012 steget med 34 procent.

En stor del af stigningen for nylig i aktiekurserne - for it-virksomhederne såvel som i andre sektorer - kan tilskrives en generel optimisme vækket af positiv økonomisk nyt efter et meget bekymrende år.

I 2011 var der frygt for kaos i de finansielle markeder på grund af risikoen for statsbankerot i Grækenland og eventuelt andre lande, hvilket ansporede enorme svingninger i markedet og betød svage aktier inklusiv i it-sektoren.

De ringe økonomiske udsigter var ikke godt for forbruget på it. En høj ledighed i USA hjalp heller ikke på sagen. Derfor forudså analytikerne en lavere vækst i år af it-forbruget. For eksempel vurderede Forrester, at væksten i det globale it-marked ville falde fra 9,6 procent i 2011 til 5,4 procent i 2012, målt i amerikanske dollar.

Godt nyt for verden

Men der har for nylig været positiv økonomisk nyt. Grækenland har sikret sig en aftale med bankerne om den største gældsnedskrivning nogensinde, hvilket bør bane vejen til hjælpepakker fra Europa og Den Internationale Valutafond (IMF), som kan redde landet fra statsbankerot (i hvert fald på kort sigt).

I USA offentliggjorde arbejdsministeriet, at der i februar var skabt 227.000 nye job, hvilket således er tredje måned i træk, hvor arbejdsløsheden er blevet nedsat med over 200.000.

"De meget store jobtab i løbet af recessionen er endnu ikke blevet opvejet, men vi er godt i gang," siger Neal Soss, der er cheføkonom for Credit Suisse, i et videointerview med Yahoo Finances The Daily Ticker. "Vi bevæger os virkelig i den rigtige retning."

Selvom analytikerne stadig offentliggør advarsler angående it-sektoren, så har de store spillere i sektoren udvist robusthed over for den økonomiske usikkerhed.

De klarer sig godt

Apple har stjålet rampelyset, da få andre virksomheden af den størrelse har formået at vokse så hurtigt. I sit sidste kvartalsregnskab offentliggjorde Apple, at nettoresultatet var steget med 118 procent til 74,07 milliarder kroner i forhold til samme periode året før.

I den sidste bølge af kvartalsregnskaber, der hovedsageligt dækkede det fjerde kalenderkvartal 2011, var der lyspunkter af gode nyheder også blandt andre af it-sektorens giganter.

EMC oplyste, at dens omsætning i fjerde kvartal steg med 17 procent til 31,76 milliarder kroner i forhold til samme periode året før. SAP oplyste om en vækst af nettoresultatet på 176 procent til 8,92 milliarder kroner. IBM angav et nettoresultat på 31,18 milliarder kroner, der var steget fire procent. Intels omsætning var steget 21 procent til 78,80 milliarder kroner.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

It-analytikere enige: Her kommer der vækst

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS