Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes

Stort selskab friede til Thrane & Thrane, men nu trækkes milliard-tilbuddet tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse

Et købstilbud på danske Thrane & Thrane trækkes nu tilbage.

I en meddelelse, offentliggjort via London Stock Exchange, skriver det britiske selskab Cobham, at det i det seneste år har diskuteret købstanker med bestyrelsen i Thrane & Thrane.

Den 8. februar bød Cobham ifølge meddelelsen 420 kroner per aktie, i alt omkring 2,4 milliarder kroner, for Thrane & Thrane.

Overtagelses-tilbudet var betinget af bestyrelsens opbakning, og selvom Cobham selv ser mange muligheder i at købe sig ind i Thrane & Thrane, så er det hele nu gået i vasken.

"Cobham er derfor skuffet over, at bestyrelsen i Thrane & Thrane ikke har set sig i stand til at anbefale forslaget. Cobham har derfor besluttet at trække forslaget om at byde på Thrane & Thrane tilbage."

Thrane & Thrane arbejder med terminaler og basestationer til satellitter og mobil kommunikation.

I slutningen af februar kom det frem, at der var interesse i Thrane & Thrane fra andre selskaber.

Dagbladet Børsen skrev dengang, at Lars Thrane, der stiftede selskabet sammen med sin tvillingebror, Per Thrane, med 24 procent af aktierne er storaktionær, var imod ideen om at sælge til en konkurrent.

Læs også:

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S