Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes

Stort selskab friede til Thrane & Thrane, men nu trækkes milliard-tilbuddet tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse

Et købstilbud på danske Thrane & Thrane trækkes nu tilbage.

I en meddelelse, offentliggjort via London Stock Exchange, skriver det britiske selskab Cobham, at det i det seneste år har diskuteret købstanker med bestyrelsen i Thrane & Thrane.

Den 8. februar bød Cobham ifølge meddelelsen 420 kroner per aktie, i alt omkring 2,4 milliarder kroner, for Thrane & Thrane.

Overtagelses-tilbudet var betinget af bestyrelsens opbakning, og selvom Cobham selv ser mange muligheder i at købe sig ind i Thrane & Thrane, så er det hele nu gået i vasken.

"Cobham er derfor skuffet over, at bestyrelsen i Thrane & Thrane ikke har set sig i stand til at anbefale forslaget. Cobham har derfor besluttet at trække forslaget om at byde på Thrane & Thrane tilbage."

Thrane & Thrane arbejder med terminaler og basestationer til satellitter og mobil kommunikation.

I slutningen af februar kom det frem, at der var interesse i Thrane & Thrane fra andre selskaber.

Dagbladet Børsen skrev dengang, at Lars Thrane, der stiftede selskabet sammen med sin tvillingebror, Per Thrane, med 24 procent af aktierne er storaktionær, var imod ideen om at sælge til en konkurrent.

Læs også:

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job