Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Smartphonen, der netop er kåret som verdens bedste, får nyt styresysten.

Artikel top billede

Sådan ser Android 4.0 ud i den rå udgave fra Google. Flere producenter putter dog deres egen "skal" oven på styresystemet.

Læs også:

Eksperter: Her er verdens bedste smartphone

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Samsungs Galaxy S II blev i forbindelse med Mobile World Congress kåret som verdens bedste smartphone i 2011.

Nu får den populære telefon endnu et løft, idet det sydkoreanske selskab netop har meddelt, at Android 4.0 - også kendt som Ice Cream Sandwich - er på vej ud på Galaxy S II.

Blandt de nye funktioner, som Samsung selv fremhæver, er, at man kan anvende ansigtsgenkendelse til login, få automatiske advarsler ved udlands-telefoni og data-brug, og at det er nemmere at skifte mellem åbne apps.

Android 4.0 kan downloades til Galaxy S II via Samsungs egen tjeneste, Kies, ligesom en del brugere af denne telefon vil få opgraderingen fra teleoperatøren.

Samsung på toppen

Samsung har i de seneste år sammen med primært Apple haft betydelig succes med at sælge smartphones.

I IDC's opgørelse over producenternes markedsandele i hele 2011, landede Samsung på en andenplads med 21,3 procent, kun overgået af Nokia med 27 procent af det globale marked for mobiltelefoner.

Finnerne er imidlertid midt i en alvorlig krise og mister derfor markedsandele, 7,9 procent fra 2010 til 2011, mens det går i en noget mere positiv retning for Samsung, der øgede markedsandelen med 17,9 procent.

Apple kom ind på tredjepladsen med seks procent - men havde til gengæld den suverænt største vækst fra 2010 til 2011 med 96,2 procent.

Det nye Android 4.0

Android 4.0 blev præsenteret af Google helt tilbage i oktober sidste år, men det er forskelligt fra telefon til telefon og producent til producent, hvornår og om opdateringer kommer.

Android 4.0 kan anvendes på både smartphones og tablet-pc'er og byder på flere nyheder i forhold til de tidligere versioner. Blandt andet har brugergrænsefladen fået en ansigtsløftning, og multitasking fungerer bedre.

Samtidig skal Android 4.0-styresystemet skabe større ensartethed mellem de forskellige Android-produkter, så man undgår såkaldt fragmentering - et hyppigt kritikpunkt ved Android, der anvendes på mange forskellige typer enheder fra mange forskellige producenter.

Samtidig med meddelsen fra Samsung, har HTC netop meddelt, at Android 4.0 nu er på vej til en stribe af selskabets telefoner, heriblandt HTC Sensation. 

Du kan læse mere om mobilproducenternes planer for Android 4.0 her.

Læs også:

Eksperter: Her er verdens bedste smartphone

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job