Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Smartphonen, der netop er kåret som verdens bedste, får nyt styresysten.

Artikel top billede

Sådan ser Android 4.0 ud i den rå udgave fra Google. Flere producenter putter dog deres egen "skal" oven på styresystemet.

Læs også:

Eksperter: Her er verdens bedste smartphone

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Samsungs Galaxy S II blev i forbindelse med Mobile World Congress kåret som verdens bedste smartphone i 2011.

Nu får den populære telefon endnu et løft, idet det sydkoreanske selskab netop har meddelt, at Android 4.0 - også kendt som Ice Cream Sandwich - er på vej ud på Galaxy S II.

Blandt de nye funktioner, som Samsung selv fremhæver, er, at man kan anvende ansigtsgenkendelse til login, få automatiske advarsler ved udlands-telefoni og data-brug, og at det er nemmere at skifte mellem åbne apps.

Android 4.0 kan downloades til Galaxy S II via Samsungs egen tjeneste, Kies, ligesom en del brugere af denne telefon vil få opgraderingen fra teleoperatøren.

Samsung på toppen

Samsung har i de seneste år sammen med primært Apple haft betydelig succes med at sælge smartphones.

I IDC's opgørelse over producenternes markedsandele i hele 2011, landede Samsung på en andenplads med 21,3 procent, kun overgået af Nokia med 27 procent af det globale marked for mobiltelefoner.

Finnerne er imidlertid midt i en alvorlig krise og mister derfor markedsandele, 7,9 procent fra 2010 til 2011, mens det går i en noget mere positiv retning for Samsung, der øgede markedsandelen med 17,9 procent.

Apple kom ind på tredjepladsen med seks procent - men havde til gengæld den suverænt største vækst fra 2010 til 2011 med 96,2 procent.

Det nye Android 4.0

Android 4.0 blev præsenteret af Google helt tilbage i oktober sidste år, men det er forskelligt fra telefon til telefon og producent til producent, hvornår og om opdateringer kommer.

Android 4.0 kan anvendes på både smartphones og tablet-pc'er og byder på flere nyheder i forhold til de tidligere versioner. Blandt andet har brugergrænsefladen fået en ansigtsløftning, og multitasking fungerer bedre.

Samtidig skal Android 4.0-styresystemet skabe større ensartethed mellem de forskellige Android-produkter, så man undgår såkaldt fragmentering - et hyppigt kritikpunkt ved Android, der anvendes på mange forskellige typer enheder fra mange forskellige producenter.

Samtidig med meddelsen fra Samsung, har HTC netop meddelt, at Android 4.0 nu er på vej til en stribe af selskabets telefoner, heriblandt HTC Sensation. 

Du kan læse mere om mobilproducenternes planer for Android 4.0 her.

Læs også:

Eksperter: Her er verdens bedste smartphone

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg