Staten overvejer retssag mod CSC for Polsag-forlis

Staten overvejer retssag mod CSC i Polsag-skandale. Hemmelig rapport med flere hundrede sider med Polsags fejl og mangler kan blive det tunge skyts i sagen.

Artikel top billede

En hemmeligstemplet ekstern rapport om det droppede CSC-system Polsag er Statens vigtigste skyts i overvejelser om at stille leverandøren CSC til ansvar for op imod en halv milliard spildte kroner.

Det erfarer Computerworld.

Den flere hundrede sider lange rapport fra Globeteam, der indholder screenshots og detaljerede gennemgange af fejl og mangler i systemet, fik i februar Justitsminister Morten Bødskov (S) til at trække stikket på det kraftigt fordyrede og forsinkede it-system og kalde projektet "en skandale."

Det skete efter en anmodning fra ministeren til Folketingets finansudvalg om at tiltræde et forslag om at droppe systemet.

Den hemmelige rapport, der angiveligt allerede dengang blev omdelt til finansudvalget, kom i endnu flere politikeres hænder i forbindelse med et fortroligt samråd med Justitsminister Morten Bødskov den 23. februar.

Her blev den hemmelige rapport, der tilsyneladende indeholder så meget skyts mod CSC, at Justitsministeren kastede håndklædet i ringen, omdelt til politikerne i Folketingets Finansudvalg.

Finansudvalget indkaldte ministeren til samråd for at få ham til at "redegøre for de økonomiske konsekvenser af beslutningen om at afvikle politiets nye IT-system Polsag - herunder om nogen kan stilles til ansvar for statens tab."

Måske allerede i forhandlinger

Computerworld erfarer, at Staten muligvis allerede kan være i forhandlinger med CSC om et forlig i sagen.

Alternativt overvejer man angiveligt en retssag om egentlig erstatning fra CSC for det droppede system.

Det tunge skyts i en sådan sag vil være rapporten, som CSC angiveligt ikke kender indholdet af, og som af samme grund fortsat er hemmelig.

Angiveligt overvejer man fordele og ulemper ved et forlig frem for en egentlig retssag.

Her spiller styrken af kontrakterne med CSC ind. Manglende tiltro til kvaliteten af kontrakterne og udsigten til at tabe en pinlig retssag kan pege i retning af et forlig.

Uanset fremgangsmåden er det formentlig kun en del af den halve milliard kroner, som kan komme tilbage i statskassen.

Tung beslutning

Justitsminister Morten Bødskov kaldte det i begyndelsen af februar en " tung og alvorlig beslutning" da han offentliggjorde Polsags endeligt og fortsatte i en pressemeddelselse:

"Vi vil ikke kaste flere gode penge efter dårlige, og vi vil ikke spille hasard med politiets betjening af borgerne ved at rulle et system ud i dansk politi, som vi ikke tror på kommer til at virke i praksis".

Senere har parter i den offentlige debat, blandt andet it-ordfører Michael Aastrup-Jensen (V) udtrykt frygt for, at de næsten en halv milliard kroner staten har betalt til CSC bliver afskrevet som tab.

Det ser dog ud til at justitsministeren har tænkt sig at gøre alt hvad der er muligt for at få pengene hevet hjem fra CSC igen.

I et svar til it-ordfører Dennis Flydtkjær forud for mødet, om hvorvidt ministeren mener, at leverandøren af Polsag kan gøres økonmomisk ansvarlig, svarer Morten Bødskov:

"Hvis Finansudvalget tilslutter sig aktstykket, vil Rigspolitiet sammen med Kammeradvokaten indlede drøftelser med leverandøren CSC om samarbejdets ophør. Det siger sig selv, at målet med denne proces naturligvis er at opnå det bedst mulige resultat for staten."

Fotroligt af hensyn til Statens retsstilling

Hvad ministeren svarede Finansudvalget på det fortrolige møde er også hemmeligt. Men Finansudvalget har efterfølgende bedt ministeren overdrage udvalget sit talepapir fra dagen.

Justitsminister Morten Bødskov oplyser i en mail til Computerworld, at "både den rapport, der er lavet med tekniske vurderinger af POLSAG - og de vurderinger af sagen som helhed, jeg har fremlagt for Folketingets Finansudvalg, er fortrolige." 
 
"Oplysningerne er fortrolige af hensyn til statens stilling i forhandlingerne med CSC," skriver Morten Bødskov om sagen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra CSC til Justitsministeriets overvejelserne om et forlig eller en retssag mod fimaet.

Læs også:

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Fra hot til skrot: Her er Polsags skandaleramte liv.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S