Derfor kan vi ikke tage ved lære af hacker-angreb

Hackerne anvender de samme metoder i dag som for 20 år siden. Og det er der gode grunde til, mener sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Hvis man tager et kig tilbage i den relativ korte internet-historie, har vi ikke lært ret meget i forhold til it-sikkerheden.

Det provokorende udsagn kommer fra svenske David Jacoby, der er sikkerhedsanalytiker i det russiske firma Kaspersky.

Han argumenterer for sin påstand ved at bruge et par historiske tilbageblik på store sikkerhedshændelser.

I 1980'erne hackede Kevin Poulsen Arpanet og overtog samtlige telefonlinjer i Los Angeles. I 1990'erne fik navnebroderen Kevin Mitnick hacket Nokia, Motorola og Sun.

I 00'erne lagde MafiaBoy eBay ned, og i 10'erne slår hacktivister fra Lulsec og Anonymous til på en hel stribe fronter.

"Det tyder på, at vi ikke kan købe os til sikkerhed via teknologi," konkluderer David Jacoby.

Samme problemer

"På trods af, at teknologien har udviklet sig enormt siden 1980'erne, er det stadig de samme problemer, som vi slås med," siger han.

Han peger på, at mange virksomheder ikke er fokuseret på, hvad det er, de skal beskytte, og hvordan de skal gøre det.

"Vi køber stadig sikkerhedsprodukter i stedet for at tænke os om," siger han.
 
Uddannelsen er forkert
Det sker , ifølge David Jacoby, fordi mange teknikere ikke er uddannet til at forstå, hvad der sker i virksomheden.

"Teknikere får teknisk uddannelse, men de har også behov for at forstå forretningen. Ellers kan de ikke sætte sig ind i, hvad der skal beskyttes, hvorfor og hvordan."

"Sikkerhedsuddannelsen skal gøres bredere, så en tekniker kan sætte sig ind i, hvordan virksomheden og dens medarbejdere bruger it-systemerne og omvendt," vurderer han og fortsætter:
"Vi er nødt til at forstå, hvilke data vi skal beskytte - i hele virksomheden."

Kultur er også sikkerhed

Sammenfaldende kultur er ligeledes en forudsætning for god it-sikkerhed.

De problemer kan man eksempelvis opleve i firmaer, der har afdelinger forskellige steder i verden og i hele cloud-debatten, som også bevæger sig over forskellige verdensdele med forskellige værdier og forudsætninger, fortæller David Jacoby.

"It-sikkerhed er ikke et produkt, det er en tænkemåde, der skal understøttes af samarbejde. It-chefer er nødt til at snakke sammen og udveksle erfaringer og løsninger. Historien har vist, at teknologi ikke kan klare opgaven alene."

Læs også:

Derfor rager passwordsikkerhed din it-afdeling en fjer.

Derfor er passwords så geniale til sikkerhed.

Derfor skal du bruge dine penge på it-sikkerhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S