Ericsson-boss: Her tjener vi vores mange milliarder

Netværksgigantens Ericssons netop offentliggjorte årsregnskab nyder godt af en bestemt tendens på mobil-markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Tøvende teleselskaber presser Ericsson

Den vilde vækst i brugen af mobil-data kommer svenske Ericsson til gavn i det netop offentliggjorte årsregnskab for 2011.

"På tværs af alle enheder ventes den mobile data-trafik at blive tidoblet mellem 2011 og 2016. Voksende abonnementstal og trafik-niveauer skaber øget kompleksitet i netværkene," skriver administrerende direktør Hans Vestberg. 

"Det stiller nye krav til vores evne til at levere banebrydende løsninger og til at forstå vores kunders behov."

Nøgletallene fra Ericsson ser da også helt fornuftige ud i 2011-regnskabet oven på et lidt mere problematisk 2010-regnskab.

Omsætningen blev øget med 12 procent til 227 milliarder svenske kroner, omkring 191 milliarder danske kroner, og markedsandelen inden for udstyr til mobil-netværk blev ifølge Ericsson øget med seks procent til 38 procent.

"Det gør os til verdens-lederen, dobbelt så stor som den næststørste spiller," lyder det fra Hans Vestberg.

Ericsson endte ud med en netto-indtjening på omkring 10,6 milliarder danske kroner.

Hans Vestberg peger i forbindelse med årsregnskabet på, at Ericsson kan vokse yderligere inden for ikke bare det mobile bredbånd, men også såkaldte managed services og operations and business support systems (OSS/BSS).

Klarer sig i krisen

Selve netværksforretningen udgør 58 procent af Ericssons omsætning, mens services og multimedia (eksempelvis on demand tv og billing-løsninger) er de andre store forretningsområder.

Set over de seneste fem år har Ericssons 2011 været et godt år. Rent omsætningsmæssigt var 2007 lavpunktet, hvor omsætningen var nede på 187,7 milliarder svenske kroner mod de 227 milliarder i 2011.

Ericsson har trods en fornuftig økonomi ligesom de fleste andre it-giganter været ramt af fyringsrunder i de seneste år.

I 2009 annoncerede selskabet afskedigelsen af 5.000 ansatte globalt, heraf 1.000 i Sverige.

Den svenske netværksgigant har hovedkontor i Stockholm og beskæftiger i dag flere end 100.000 mennesker.

Den danske del af Ericsson havde i 2010-regnskabet 492 ansatte, en omsætning på en lille milliard og et resultat efter skat på 17,8 millioner.

Læs også:

Tøvende teleselskaber presser Ericsson

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

KMD A/S

AI Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S