Cisco byder 30 milliarder for dette software-firma

Et bud på små 30 milliarder kroner har Cisco smidt på bordet for at kapre en softwareleverandør til tv, mobil- og pc-markedet.

Artikel top billede

Læs også: 
Teleindustrien jubler: Her kan vi tjene nye penge

Dansk Cisco-selskab har nul kroner i lønomkostninger

Netværksgiganten Cisco er langt fremme i forhandlinger om at overtage tv-softwareseselskabet NDS for fem milliarder dollar - eller små 30 milliarder kroner.

Et købstilbud på 28,5 milliarder kroner er 35 procent mere end værdien af NDS, da selskabet trak sig fra børsen i 2009.

Det skriver Reuters baseret på historier fra det israelske nyhedsmedie Calcalist, da NDS stadig har store dele af sine udviklingsafdelinger i Israel, hvor NDS blev stiftet i 1998.

Nu har NDS sit hovedkvarter i London.

Cisco bekræfter rygter 
Cisco har i dag på sin hjemmeside bekræftet rygterne om et køb af NDS, der har specialiseret sig i at udvikle interaktive applikationer til tv, set-top bokse mobiltelefoner og pc'er.

Mange iagttagere har anset sommerens tilbagetrækning af NDS' leder i 16 år, Abe Peled, som et led i en eventuel Cisco-overtagelse. I dag er Abe Peled bestyrelsesformand i NDS.

NDS er 51 procent ejet af kapitalfonden Permira og 49 procent af News Corporation med Rupert Murdoch i spidsen.

Læs også: 
Teleindustrien jubler: Her kan vi tjene nye penge

Dansk Cisco-selskab har nul kroner i lønomkostninger

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura