Android-udviklere til Google: Hvor er vores penge?

Android-udviklere klager over manglende honorarer fra Google.

Artikel top billede

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Over hundrede europæiske Android-udviklere klagede på Googles fora over, at de ikke havde modtaget deres betalinger for februar, som skulle falde den 7. marts.

Det har Google nu undskyldt på de samme fora, skriver V3.

Betalingerne skulle ifølge Google være behandlet nu, og firmaet beklager, at udviklerne måtte have oplevet gener på grund af de forsinkede betalinger.

App-udviklere får 70 procent af salget af deres apps, når de bliver solgt i Google Play-butikken, som er det nye navn for Android Market.

Klagerne tog for alvor fart, da en udvikler for to uger siden spurgte, om han var den eneste, der for første gang i over et år ikke havde modtaget den betaling, der fremgik af Google Checkout. 

Det var han ikke, og Googles manglende reaktioner på klagerne i forummet forårsagede yderligere frustration blandt udviklerne. De var blandt andet rasende over at betale 30 procent af deres salg til Google, som de ikke kunne komme i kontakt med.

Andre brugere håber blot, at det er en forglemmelse fra Google side, for de har helt opgivet troen på at få fat på Google Support.

Ifølge V3 har Google ikke ønsket at kommentere sagen.

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S