Android-udviklere til Google: Hvor er vores penge?

Android-udviklere klager over manglende honorarer fra Google.

Artikel top billede

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Over hundrede europæiske Android-udviklere klagede på Googles fora over, at de ikke havde modtaget deres betalinger for februar, som skulle falde den 7. marts.

Det har Google nu undskyldt på de samme fora, skriver V3.

Betalingerne skulle ifølge Google være behandlet nu, og firmaet beklager, at udviklerne måtte have oplevet gener på grund af de forsinkede betalinger.

App-udviklere får 70 procent af salget af deres apps, når de bliver solgt i Google Play-butikken, som er det nye navn for Android Market.

Klagerne tog for alvor fart, da en udvikler for to uger siden spurgte, om han var den eneste, der for første gang i over et år ikke havde modtaget den betaling, der fremgik af Google Checkout. 

Det var han ikke, og Googles manglende reaktioner på klagerne i forummet forårsagede yderligere frustration blandt udviklerne. De var blandt andet rasende over at betale 30 procent af deres salg til Google, som de ikke kunne komme i kontakt med.

Andre brugere håber blot, at det er en forglemmelse fra Google side, for de har helt opgivet troen på at få fat på Google Support.

Ifølge V3 har Google ikke ønsket at kommentere sagen.

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job