Android-udviklere til Google: Hvor er vores penge?

Android-udviklere klager over manglende honorarer fra Google.

Artikel top billede

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Over hundrede europæiske Android-udviklere klagede på Googles fora over, at de ikke havde modtaget deres betalinger for februar, som skulle falde den 7. marts.

Det har Google nu undskyldt på de samme fora, skriver V3.

Betalingerne skulle ifølge Google være behandlet nu, og firmaet beklager, at udviklerne måtte have oplevet gener på grund af de forsinkede betalinger.

App-udviklere får 70 procent af salget af deres apps, når de bliver solgt i Google Play-butikken, som er det nye navn for Android Market.

Klagerne tog for alvor fart, da en udvikler for to uger siden spurgte, om han var den eneste, der for første gang i over et år ikke havde modtaget den betaling, der fremgik af Google Checkout. 

Det var han ikke, og Googles manglende reaktioner på klagerne i forummet forårsagede yderligere frustration blandt udviklerne. De var blandt andet rasende over at betale 30 procent af deres salg til Google, som de ikke kunne komme i kontakt med.

Andre brugere håber blot, at det er en forglemmelse fra Google side, for de har helt opgivet troen på at få fat på Google Support.

Ifølge V3 har Google ikke ønsket at kommentere sagen.

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS