Android-udviklere til Google: Hvor er vores penge?

Android-udviklere klager over manglende honorarer fra Google.

Artikel top billede

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Over hundrede europæiske Android-udviklere klagede på Googles fora over, at de ikke havde modtaget deres betalinger for februar, som skulle falde den 7. marts.

Det har Google nu undskyldt på de samme fora, skriver V3.

Betalingerne skulle ifølge Google være behandlet nu, og firmaet beklager, at udviklerne måtte have oplevet gener på grund af de forsinkede betalinger.

App-udviklere får 70 procent af salget af deres apps, når de bliver solgt i Google Play-butikken, som er det nye navn for Android Market.

Klagerne tog for alvor fart, da en udvikler for to uger siden spurgte, om han var den eneste, der for første gang i over et år ikke havde modtaget den betaling, der fremgik af Google Checkout. 

Det var han ikke, og Googles manglende reaktioner på klagerne i forummet forårsagede yderligere frustration blandt udviklerne. De var blandt andet rasende over at betale 30 procent af deres salg til Google, som de ikke kunne komme i kontakt med.

Andre brugere håber blot, at det er en forglemmelse fra Google side, for de har helt opgivet troen på at få fat på Google Support.

Ifølge V3 har Google ikke ønsket at kommentere sagen.

Læs også: 

Sådan kan du tjene på at udvikle apps

Google til udviklerne: Hold jer fra denne knap

Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job