Det er et barskt arbejde at være app-udvikler

Du kan få en app til nærmest alting i dag. Men det kræver alligevel sin mand få succes som app-producent.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vinder Apple kampen om app-markedet

Gode råd: Sådan undgår du apps-kaos i dit firma

"Sig mig, har I ikke en app?"

I dag stiller vi med forvirret mine ovenstående spørgsmål, hvis vi støder på en større virksomhed, der ikke har produceret en app, vi kan hente ned på vores smartphone.

Der er vel nærmest ikke det, vi ikke kan finde en app til et sted i App Store eller Android Market.

Der findes prisuddelinger, der udelukkende drejer sig om apps, og vi har jo alle sammen hørt om - og måske også prøvet kræfter med - spilfænomenet Angry Birds.

Det er nærliggende at tro, at app-udvikling dermed er det hotteste at kaste sig over inden for it-branchens kodekarle.

Men er det virkelig så god en forretning, som hypen kunne henlede os til at tro?

Skriv kodehaj, designer og reklamemand på visitkortet

App-udviklere tæller med som en del af it-branchen, men de udgør en forsvindende lille del.

Det er nemlig ikke helt så let at få hul igennem, når en grøn app-udvikler vil mase sig ind på markedet.

"Hvis du bare lægger en app op i Android Market eller App Store, så sker der ingenting. Og det er ligegyldigt, hvor god app'en er. Eksempelvis bygger App Store meget på toplister, og de apps, der ligger der, kommer ikke derop af sig selv. Det kræver god markedsføring," fortæller Jakob Mikkelsen, der er partner i app-udviklerfirmaet Greener Pastures.

Det er nemlig ikke nok at have styr på kodningen, hvis du vil i gang med at udvikle apps.

Det er også nødvendigt at vide en hel del om design og markedsføring, hvis du skal have en chance for at gøre app-udvikling til din profession.

Alle tre ting skal være til stede, hvis din app skal have succes. Brugerne er nådesløse og stiller høje krav til de apps, de downloader.

"Man kan sælge en app til seks kroner, og folk vil stadig brokke sig over selv den mindste skønhedsfejl," fortæller Jakob Mikkelsen.

Og kritikken kan være nådesløs. Da Jakob Mikkelsen udviklede sin første app, en byguide til København kaldet "MitKBH", fik han en spøjs tilbagemelding fra en bruger:

"En bruger havde givet app'en nul stjerner og skrevet, at det var skuffende, at der ikke stod noget om Aarhus," fortæller Jakob Mikkelsen med et smil på læben.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect