Database-fejl sender Telenor i politiets kløer

Telenor er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden. Teleselskabet forklarer sig med, at der har været fejl i selskabets interne procedurer.

Artikel top billede

Foto: PR-foto fra politiet.

Læs også:
Mobilselskabet 3 meldt til politiet

Teleselskabet Telenor er blevet meldt til politiet efter gentagende gange at have spammet en kunde med markedsføringsmateriale.

På trods af, at kunden både telefonisk og siden skriftligt havde trukket et tidligere samtykke til at modtage markedsføringsmateriale tilbage, fortsatte Telenor med at sende fire mails, indtil Forbrugerombudsmanden gik ind i sagen og meldte teleselskabet til politiet.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Husk den skriftlige dokumentation

Specialkonsulent hos Forbrugerombudsmanden, Mai Robrahn Hansen, fortæller til Computerworld, at politiet nu efterforsker sagen for at finde ud af, om der er belæg for at rejse tiltale.

Hun forventer, at sagen ikke skal i retten, men at Telenor derimod står til en bøde på 10.000 kroner, som er taksten for at spamme op til 100 gange, hvorefter det koster 100 kroner per ekstra spammail.

"Det har været ret vigtigt i denne sag, at kunden har sikret sig med skriftlig dokumentation mod at modtage markedsføringsmail," forklarer Mai Robrahn Hansen.

Telenor erkender fejl

Hos Telenor er paraderne nede, fordi teleselskabet blankt erkender og beklager, at der er sket en fejl.

Telenors pressechef, Peter Glüssing, forklarer til Computerworld, at selskabet har gennemgået sine procedurer for, hvordan kunderne afmelder  modtagelsen af markedsføringsmateriale.

"Vi har siden strammet op på vores manuelle arbejdsgange, når vi modtager en afmeldelse og skal opdatere vores markedsføringsdatabase. Fire spammails er simpelthen fire for meget," siger han.

Samtidig fortæller Peter Glüssing, at Telenor forventer at betale bøden på 10.000 kroner.

Læs også:
Mobilselskabet 3 meldt til politiet

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,