Database-fejl sender Telenor i politiets kløer

Telenor er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden. Teleselskabet forklarer sig med, at der har været fejl i selskabets interne procedurer.

Artikel top billede

Foto: PR-foto fra politiet.

Læs også:
Mobilselskabet 3 meldt til politiet

Teleselskabet Telenor er blevet meldt til politiet efter gentagende gange at have spammet en kunde med markedsføringsmateriale.

På trods af, at kunden både telefonisk og siden skriftligt havde trukket et tidligere samtykke til at modtage markedsføringsmateriale tilbage, fortsatte Telenor med at sende fire mails, indtil Forbrugerombudsmanden gik ind i sagen og meldte teleselskabet til politiet.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Husk den skriftlige dokumentation

Specialkonsulent hos Forbrugerombudsmanden, Mai Robrahn Hansen, fortæller til Computerworld, at politiet nu efterforsker sagen for at finde ud af, om der er belæg for at rejse tiltale.

Hun forventer, at sagen ikke skal i retten, men at Telenor derimod står til en bøde på 10.000 kroner, som er taksten for at spamme op til 100 gange, hvorefter det koster 100 kroner per ekstra spammail.

"Det har været ret vigtigt i denne sag, at kunden har sikret sig med skriftlig dokumentation mod at modtage markedsføringsmail," forklarer Mai Robrahn Hansen.

Telenor erkender fejl

Hos Telenor er paraderne nede, fordi teleselskabet blankt erkender og beklager, at der er sket en fejl.

Telenors pressechef, Peter Glüssing, forklarer til Computerworld, at selskabet har gennemgået sine procedurer for, hvordan kunderne afmelder  modtagelsen af markedsføringsmateriale.

"Vi har siden strammet op på vores manuelle arbejdsgange, når vi modtager en afmeldelse og skal opdatere vores markedsføringsdatabase. Fire spammails er simpelthen fire for meget," siger han.

Samtidig fortæller Peter Glüssing, at Telenor forventer at betale bøden på 10.000 kroner.

Læs også:
Mobilselskabet 3 meldt til politiet

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank