Test af cloud-hastigheder: Sådan klarer giganterne sig

I en ny rapport undersøges det, hvor lang tid det tager at overføre 12 TB data fra en cloud til en anden.

Artikel top billede

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Computerworld News Service: I en ny rapport undersøges det, hvor lang tid det tager at overføre 12 TB data fra en cloud-løsning til en anden, og konklusionen er, at der kan være 25 ganges forskel i overførselstiden for de forskellige udbydere.

Nasuni, der tilbyder cloud-storage med udgangspunkt i forskellige offentlige skyer, har testet hvor lang tid det tager at overføre data mellem Amazon Web Services Simple Storage Service (S3), Microsoft Azure og Rackspace.

Virksomheden brugte 22 millioner filer af forskellig størrelse, men med en gennemsnitsstørrelse på 550 KB.

Det gik hurtigst med overførslerne til AWS fra Microsoft Azure, mens det det tog længst tid at overføre data fra AWS til Rackspace.

Det tog for eksempel fire timer at overføre fra et sæt AWS S3-servere til et andet sæt S3-servere. Overførslen fra S3 til Azure tog 40 timer, mens overførslen fra S3 til Rackspace tog 115 timer, eller næsten fem dage.

Amazon vinder - sådan da

Nasuni har desuden testet dataoverførsler til S3 og fandt ud af, at det tog fire timer at migrere data fra Azure til S3, mens det tog fem timer at flytte det fra Rackspace til S3.

Nasuni har ikke tjekket, hvor lang tid det tager at flytte data fra Azure til Rackspace eller omvendt.

Der er dog visse forbehold knyttet til undersøgelsen. Nasuni brugte nemlig en såkaldt AWS Elastic Cloud Compute (EC2) m1.large-computer til overførslen. Virksomheden indrømmer selv, at hvis den havde brugt en Microsoft- eller en Rackspace-computer, så ville resultaterne nok blive anderledes.

Andre faktorer, som det tidspunkt på døgnet, overførslen bliver gennemført, og ydelsen på den computer, der kører overførslen, kan også give varierende resultater, bemærker Nasuni.

"Virksomhederne skal være fleksible, og det er også det, testen viser," siger Andres Rodriguez, der er administrerende direktør for Nasuni.

"Selv om data kan flyttes fra sky til sky relativt hurtigt med nogle udbydere, så er der andre, der kræver uforholdsmæssig meget tid," fortæller han.

Nasunis analyse følger en rapport, der udkom i december, som evaluerede 16 cloud-tjenester baseret på faktorer som skrive- og læsehastighed, service-uptime og skalerbarhed. I den test viste AWS sig også at være bedst.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job