Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Nokia har skudt sig noget så gevaldigt i foden, da man droppede Symbian til fordel for det upopulære Windows Phone, mener tidligere Nokia-chef.

Artikel top billede

Læs også:

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Da Nokias nye CEO Stephen Elop erklærede, at det var slut med styresystemet Symbian i Nokia-telefonerne til fordel for Windows Phone, skød han sit firma i foden.

For meget få brugere er interesseret i at bruge Windows Phone. De vil have Android og iPhone og ikke Microsoft- systemet.

Det mener i hvert fald den amerikanske teleekspert Tomi Ahonen på sin blog, hvor han ikke lægger fingre imellem, når han hamrer på dommedagstrommerne for Nokia og Microsofts satsning på smartphone-markedet.

Tomi Ahonen er tidligere direktør i Nokia og har skrevet 12 bøger om mobiltelefoni. Han er rangeret som den mest indflydelsesrige mobilekspert af Forbes og holder jævnligt foredrag ved konferencer.

Han bor i Hong Kong og er rådgiver top 500-virksomheder over hele kloden.

Nokias Windows Phone-strategi bygger på en latterlig misforståelse, hvor Nokia-chefen troede, at han kunne stoppe det svigtende salg ved at forlade Symbian-platformen, mener Tomi Ahonen.

"Valget stod mellem Nokias egen Linux-baserede og open source-platform MeeGo, Googles ligeledes Linux-baserede og open source-platform Android eller den proprietære og lukkede Microsoft Windows Phone," skriver Tomi Ahonen og fortæller med hårde markedstal, at valget af Windows Phone var helt forkert.

Og så faldt salget

Lige før Nokia skiftede fra Symbian til Windows Phone sidste år i februar var markedsandelen af Nokia-smartphones med styresystemerne Symbian og Maemo kombineret med alle smarthones med Windows Phone, HTC, Samsung, LG, SonyEricsson, Motorola og så videre, 39 procent.

I fjerde kvartal af 2011 var markedsandelen 14 procent.

Det får Tomi Ahonen til at konkludere, at der altså ikke kommer en ørn ud af at parre to kalkuner.

"Et komplet spild af flere end seks ud af 10 i Nokias og Microsofts samlede kundebase, der flygtede til iPhone, Android og Blackberry."

Du kan læse mere om Nokias fatale Microsoft-strategi på Tomi Ahonens blog.

Markedsandele opgøres forskelligt fra et analysehus til et andet, og den seneste opgørelse fra IDC viser, at Nokia havde en samlet markedsandel på 27 procent.

Det var et fald på 7,9 procent i forhold til året før.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S