Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Nokia har skudt sig noget så gevaldigt i foden, da man droppede Symbian til fordel for det upopulære Windows Phone, mener tidligere Nokia-chef.

Artikel top billede

Læs også:

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Da Nokias nye CEO Stephen Elop erklærede, at det var slut med styresystemet Symbian i Nokia-telefonerne til fordel for Windows Phone, skød han sit firma i foden.

For meget få brugere er interesseret i at bruge Windows Phone. De vil have Android og iPhone og ikke Microsoft- systemet.

Det mener i hvert fald den amerikanske teleekspert Tomi Ahonen på sin blog, hvor han ikke lægger fingre imellem, når han hamrer på dommedagstrommerne for Nokia og Microsofts satsning på smartphone-markedet.

Tomi Ahonen er tidligere direktør i Nokia og har skrevet 12 bøger om mobiltelefoni. Han er rangeret som den mest indflydelsesrige mobilekspert af Forbes og holder jævnligt foredrag ved konferencer.

Han bor i Hong Kong og er rådgiver top 500-virksomheder over hele kloden.

Nokias Windows Phone-strategi bygger på en latterlig misforståelse, hvor Nokia-chefen troede, at han kunne stoppe det svigtende salg ved at forlade Symbian-platformen, mener Tomi Ahonen.

"Valget stod mellem Nokias egen Linux-baserede og open source-platform MeeGo, Googles ligeledes Linux-baserede og open source-platform Android eller den proprietære og lukkede Microsoft Windows Phone," skriver Tomi Ahonen og fortæller med hårde markedstal, at valget af Windows Phone var helt forkert.

Og så faldt salget

Lige før Nokia skiftede fra Symbian til Windows Phone sidste år i februar var markedsandelen af Nokia-smartphones med styresystemerne Symbian og Maemo kombineret med alle smarthones med Windows Phone, HTC, Samsung, LG, SonyEricsson, Motorola og så videre, 39 procent.

I fjerde kvartal af 2011 var markedsandelen 14 procent.

Det får Tomi Ahonen til at konkludere, at der altså ikke kommer en ørn ud af at parre to kalkuner.

"Et komplet spild af flere end seks ud af 10 i Nokias og Microsofts samlede kundebase, der flygtede til iPhone, Android og Blackberry."

Du kan læse mere om Nokias fatale Microsoft-strategi på Tomi Ahonens blog.

Markedsandele opgøres forskelligt fra et analysehus til et andet, og den seneste opgørelse fra IDC viser, at Nokia havde en samlet markedsandel på 27 procent.

Det var et fald på 7,9 procent i forhold til året før.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S