Tidligere Nokia-chef tror ikke på Windows Phone

Nokia har skudt sig noget så gevaldigt i foden, da man droppede Symbian til fordel for det upopulære Windows Phone, mener tidligere Nokia-chef.

Artikel top billede

Læs også:

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Da Nokias nye CEO Stephen Elop erklærede, at det var slut med styresystemet Symbian i Nokia-telefonerne til fordel for Windows Phone, skød han sit firma i foden.

For meget få brugere er interesseret i at bruge Windows Phone. De vil have Android og iPhone og ikke Microsoft- systemet.

Det mener i hvert fald den amerikanske teleekspert Tomi Ahonen på sin blog, hvor han ikke lægger fingre imellem, når han hamrer på dommedagstrommerne for Nokia og Microsofts satsning på smartphone-markedet.

Tomi Ahonen er tidligere direktør i Nokia og har skrevet 12 bøger om mobiltelefoni. Han er rangeret som den mest indflydelsesrige mobilekspert af Forbes og holder jævnligt foredrag ved konferencer.

Han bor i Hong Kong og er rådgiver top 500-virksomheder over hele kloden.

Nokias Windows Phone-strategi bygger på en latterlig misforståelse, hvor Nokia-chefen troede, at han kunne stoppe det svigtende salg ved at forlade Symbian-platformen, mener Tomi Ahonen.

"Valget stod mellem Nokias egen Linux-baserede og open source-platform MeeGo, Googles ligeledes Linux-baserede og open source-platform Android eller den proprietære og lukkede Microsoft Windows Phone," skriver Tomi Ahonen og fortæller med hårde markedstal, at valget af Windows Phone var helt forkert.

Og så faldt salget

Lige før Nokia skiftede fra Symbian til Windows Phone sidste år i februar var markedsandelen af Nokia-smartphones med styresystemerne Symbian og Maemo kombineret med alle smarthones med Windows Phone, HTC, Samsung, LG, SonyEricsson, Motorola og så videre, 39 procent.

I fjerde kvartal af 2011 var markedsandelen 14 procent.

Det får Tomi Ahonen til at konkludere, at der altså ikke kommer en ørn ud af at parre to kalkuner.

"Et komplet spild af flere end seks ud af 10 i Nokias og Microsofts samlede kundebase, der flygtede til iPhone, Android og Blackberry."

Du kan læse mere om Nokias fatale Microsoft-strategi på Tomi Ahonens blog.

Markedsandele opgøres forskelligt fra et analysehus til et andet, og den seneste opgørelse fra IDC viser, at Nokia havde en samlet markedsandel på 27 procent.

Det var et fald på 7,9 procent i forhold til året før.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen