Dette mobil-mærke solgte bedst i hele verden i 2011

Nye tal for det globale marked for mobiltelefoner og smartphones afslører, hvordan Nokia, Samsung og Apple klarede sig i det forgangne år.

Artikel top billede

Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent

2011 blev endnu et år med udbredt iPhone-mani, Android-telefonerne fortsatte fremmarchen, og Nokias deroute nåede et nyt lavpunkt.

Men en ting er den gængse opfattelse af mobil-markedets tendenser, noget andet er det reelle antal telefoner, som de enkelte leverandører spyttede ud på markedet.

Helt dugfriske tal fra IDC afslører, hvordan producenterne klarede sig i 2011.

"Det globale mobiltelefon-marked fastholdt den opadgående bane ved at vokse med 11,1 procent i 2011, hvilket var en nedgang fra 18,7 procent, som man oplevede i 2010," skriver IDC.

Nokia klarer sig trods nedgang

Nokia var igennem hele 2011 præget af transformationen fra det gamle Symbian-styresystem til Windows Phone-styresystemet, som selskabet vil satse på fremadrettet.

"Nokias omfattende distribution rundt omkring på kloden og produktions-evnerne gør selskabet til en seriøs udfordrer til at bevare leder-positionen," konkluderer IDC blandt andet.

Nokia endte ud med en samlet markedsandel på 27 procent i 2011, et fald på 7,9 procent i forhold til året før, men dog stadig et pænt stykke foran Samsung, der ligger på andenpladsen med 21,3 procent.

Apple endte ud på tredjepladsen med seks procent af det globale marked for mobiltelefoner og smartphones.

Æble-selskabets vækst var på hele 96,2 procent i forhold til 2010.

"Lanceringen af Apples iPhone 4S smartphone, der nu er tilgængelig i flere end 90 lande, var den primære grund til, at selskabet overhalede LG og ZTE i 4Q11."

Sådan klarede producenterne sig i 2011:


Kilde: IDC

Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS