Dette mobil-mærke solgte bedst i hele verden i 2011

Nye tal for det globale marked for mobiltelefoner og smartphones afslører, hvordan Nokia, Samsung og Apple klarede sig i det forgangne år.

Artikel top billede

Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent

2011 blev endnu et år med udbredt iPhone-mani, Android-telefonerne fortsatte fremmarchen, og Nokias deroute nåede et nyt lavpunkt.

Men en ting er den gængse opfattelse af mobil-markedets tendenser, noget andet er det reelle antal telefoner, som de enkelte leverandører spyttede ud på markedet.

Helt dugfriske tal fra IDC afslører, hvordan producenterne klarede sig i 2011.

"Det globale mobiltelefon-marked fastholdt den opadgående bane ved at vokse med 11,1 procent i 2011, hvilket var en nedgang fra 18,7 procent, som man oplevede i 2010," skriver IDC.

Nokia klarer sig trods nedgang

Nokia var igennem hele 2011 præget af transformationen fra det gamle Symbian-styresystem til Windows Phone-styresystemet, som selskabet vil satse på fremadrettet.

"Nokias omfattende distribution rundt omkring på kloden og produktions-evnerne gør selskabet til en seriøs udfordrer til at bevare leder-positionen," konkluderer IDC blandt andet.

Nokia endte ud med en samlet markedsandel på 27 procent i 2011, et fald på 7,9 procent i forhold til året før, men dog stadig et pænt stykke foran Samsung, der ligger på andenpladsen med 21,3 procent.

Apple endte ud på tredjepladsen med seks procent af det globale marked for mobiltelefoner og smartphones.

Æble-selskabets vækst var på hele 96,2 procent i forhold til 2010.

"Lanceringen af Apples iPhone 4S smartphone, der nu er tilgængelig i flere end 90 lande, var den primære grund til, at selskabet overhalede LG og ZTE i 4Q11."

Sådan klarede producenterne sig i 2011:


Kilde: IDC

Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect