Dette mobil-mærke solgte bedst i hele verden i 2011

Nye tal for det globale marked for mobiltelefoner og smartphones afslører, hvordan Nokia, Samsung og Apple klarede sig i det forgangne år.

Artikel top billede

Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent

2011 blev endnu et år med udbredt iPhone-mani, Android-telefonerne fortsatte fremmarchen, og Nokias deroute nåede et nyt lavpunkt.

Men en ting er den gængse opfattelse af mobil-markedets tendenser, noget andet er det reelle antal telefoner, som de enkelte leverandører spyttede ud på markedet.

Helt dugfriske tal fra IDC afslører, hvordan producenterne klarede sig i 2011.

"Det globale mobiltelefon-marked fastholdt den opadgående bane ved at vokse med 11,1 procent i 2011, hvilket var en nedgang fra 18,7 procent, som man oplevede i 2010," skriver IDC.

Nokia klarer sig trods nedgang

Nokia var igennem hele 2011 præget af transformationen fra det gamle Symbian-styresystem til Windows Phone-styresystemet, som selskabet vil satse på fremadrettet.

"Nokias omfattende distribution rundt omkring på kloden og produktions-evnerne gør selskabet til en seriøs udfordrer til at bevare leder-positionen," konkluderer IDC blandt andet.

Nokia endte ud med en samlet markedsandel på 27 procent i 2011, et fald på 7,9 procent i forhold til året før, men dog stadig et pænt stykke foran Samsung, der ligger på andenpladsen med 21,3 procent.

Apple endte ud på tredjepladsen med seks procent af det globale marked for mobiltelefoner og smartphones.

Æble-selskabets vækst var på hele 96,2 procent i forhold til 2010.

"Lanceringen af Apples iPhone 4S smartphone, der nu er tilgængelig i flere end 90 lande, var den primære grund til, at selskabet overhalede LG og ZTE i 4Q11."

Sådan klarede producenterne sig i 2011:


Kilde: IDC

Læs også:

Apple er igen verdens største smartphone-producent

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job