Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

Danmarks største it-messe, ICT Expo 2012, finder sted i denne uge. Læs om programmet her.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Den 28. og 29. marts er Computerworld igen vært for Danmarks
største it-messe - Computerworld ICT Expo - og for Jobworld Expo.

Tilsammen forventes Computerworld ICT Expo og Jobworld Expo at tiltrække cirka 2.000 besøgende til de historiske lokaler i Carlsbergs gamle tappehal, Tap 1, i Valby.

Computerworld Expo er stedet, hvor it-branchen mødes. Det gælder både producenterne og de it-beslutningstagere, der har behov for at indsamle viden.

Fuldt program

Der er ikke bare mulighed for at møde de mange udstillere. Computerworld Expo byder også på et fuldt program af talere og paneldebatter.

Du kan høre it-Danmark diskutere alt fra digitalisering af
den offentlige sektor til, hvordan it-chefer skal håndtere den consumerization-bølge, der i disse år skyller ind over it-afdelingerne.

Det sker i de syv Business Highlights paneldebatter, der kører over begge dag.

Samtidig er der rig mulighed for at høre om best practice, når virksomheder fra scenen præsenterer solide projekter i Case Studies sessionerne.

Jobmarked anno 2012

Computerworld JobWorld Expo er også et besøg værd.
JobWorld Expo giver arbejdspladser mulighed for at møde it-professionelle i en tid, hvor det igen er blevet aktuelt til at se på rekruttering.

For de it-professionelle - de nye og de erfarne - er det en mulighed for at høre, hvilke kompetencer, der kræves i it-branchen og it-afdelingerne anno 2012.

Mød redaktionen

Og som noget nyt har har Computerworld i år etableret en skrivende redaktion på Expo-messen.

Vi vil gerne have, du kommer forbi og besøger os på stand C29, hvor du hver dag kan møde et par af Computerworlds journalister.

Se billeder fra sidste års Expo-messe her.

Læs mere om messen her.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job