Fujitsu Danmark fyrer folk - og hyrer andre

Fujitsu skiller sig af med en gruppe medarbejdere med en bestemt profil, mens selskabet hyrer andre med en anden profil.

Artikel top billede

Læs også:

Konsulenter: Masseflugt fra Logica til Fujitsu

10 ansatte.

Så mange kørende teknikere har Fujitsu i Danmark netop måtte sige farvel til.

Det bekræfter administrerende direktør Peter Krogsgaard fra Fujitsu over for Computerworld.

"Vi driver en sund forretning og vil optimere den mest mulig. Set i lyset af sidste års resultater, kan vi gøre det bedre," siger han.

Søger sælgere

Derfor har selskabet sagt farvel til nogle ellers dygtige teknikere, og søger nu blandt andet sælgere.

"Vi forstærker tilsvarende vores team i Ballerup og Århus, så vi har en netto-tilvækst af medarbejdere," oplyser Peter Krogsgaard.

Således søger selskabet sælgere til hardware-, infrastruktur- og applications-afdelingen. Samt konsulenter og projektledere til offentlige produkter.

"Vi ændrer på holdet, og det er selvfølgelig trist for dem, som vi har måtte sige farvel til," siger Peter Krogsgaard.

Effektivisering og prioritering

"De medarbejder, som vi har måttet sige farvel til, er alle medarbejdere, som vi er glade for, og som har leveret et godt arbejde."

"Det er udelukkende et spørgsmål om effektivisering og prioritering," fortsætter direktøren.

I alt har Fujitsu i Danmark omkring 370 ansatte og leverer blandt andet ERP-løsninger til mange af landets kommuner.

Læs også:

Konsulenter: Masseflugt fra Logica til Fujitsu

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network