Så hurtigt vokser markedet for leje-software på nettet

Omsætningen på markedet for Software-as-a-Service (SaaS) skyder i vejret med raketfart.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Få overblikket: Skal din software rykkes ud i skyen?

Efter 10 år på it-scenen har brugerne for alvor taget Software-as-a-Service, SaaS, til sig.

Analysehuset Gartner forventer, at omsætningen på SaaS-markedet når små 81 milliarder kroner i 2012.

Det er en stigning på 18 procent i forhold til sidste år.

I 2015 vil omsætningen ifølge Gartner passere 22 milliarder dollars, 122 milliarder kroner.

"Efter mere end et årtis anvendelse fortsætter SaaS med at udvikle sig og vokse. Virksomhederne har lært SaaS-modellen bedre at kende, de er blevet bedre til at overskue deres it-budgetter, og samtidig driver den øgede anvendelse af cloud og Platform-as-a-Service udviklingen frem," udtaler Sharon Mertz, researchdirektør hos Gartner.

Brugen af SaaS varierer fra region til region, og udfordringerne er forskellige.

I USA og Canada går overvejelserne mest på den begrænsede mulighed for at tilpasse softwaren selv og den begrænsede integration til virksomhedens eksisterende systemer, forklarer Gartner-direktøren:

"I EMEA-landene er den store udfordring ustabile netforbindelser, mens man i Asien og Stillehavsområdet bekymrer sig mest om, at det tager længere tid at implementere, end man regnede med."

USA suverænt størst

USA har det mest modne SaaS-marked i verden, og alene her forventes omsætningen i 2012 at nå godt ni millarder dollars, over 50 milliarder kroner. I sammenligning med andre regioner er det her, man finder den mest udbredte brug af SaaS til udgiftsstyring og økonomi, e-mail og kontorpakker.

I Vesteuropa vil omsætningen passere 17 milliarder kroner (3,2 milliarder dollars) i 2012, mens Østeuropa forventes at nå en lille milliard kroner (169,4 millioner dollars), vurderer Gartner.

SaaS-omsætningen i Asien og Stillehavsområdet når 5,2 milliarder kroner (934,1 millioner dollars).

Japan kæmper med eftervirkninger af jordskælv, tsunami og et nedsmeltet atomkraftværk, og den anstrengte økonomi gør SaaS særlig attraktivt for japanske virksomheder på grund af relativt lave implementeringsomkostninger.

Omsætningen på SaaS-markedet forventes her at nå godt 2,7 milliarder kroner (495,2 millioner dollars) i 2012.

I Latinamerika vil SaaS-modellen omsætte for godt 2,3 milliarder kroner (419,7 millioner dollars) i 2012

Gartner definerer omsætningen af SaaS-produkter som totalsalget af nye licenser, abonnementer, service og teknisk support.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job