Så hurtigt vokser markedet for leje-software på nettet

Omsætningen på markedet for Software-as-a-Service (SaaS) skyder i vejret med raketfart.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Få overblikket: Skal din software rykkes ud i skyen?

Efter 10 år på it-scenen har brugerne for alvor taget Software-as-a-Service, SaaS, til sig.

Analysehuset Gartner forventer, at omsætningen på SaaS-markedet når små 81 milliarder kroner i 2012.

Det er en stigning på 18 procent i forhold til sidste år.

I 2015 vil omsætningen ifølge Gartner passere 22 milliarder dollars, 122 milliarder kroner.

"Efter mere end et årtis anvendelse fortsætter SaaS med at udvikle sig og vokse. Virksomhederne har lært SaaS-modellen bedre at kende, de er blevet bedre til at overskue deres it-budgetter, og samtidig driver den øgede anvendelse af cloud og Platform-as-a-Service udviklingen frem," udtaler Sharon Mertz, researchdirektør hos Gartner.

Brugen af SaaS varierer fra region til region, og udfordringerne er forskellige.

I USA og Canada går overvejelserne mest på den begrænsede mulighed for at tilpasse softwaren selv og den begrænsede integration til virksomhedens eksisterende systemer, forklarer Gartner-direktøren:

"I EMEA-landene er den store udfordring ustabile netforbindelser, mens man i Asien og Stillehavsområdet bekymrer sig mest om, at det tager længere tid at implementere, end man regnede med."

USA suverænt størst

USA har det mest modne SaaS-marked i verden, og alene her forventes omsætningen i 2012 at nå godt ni millarder dollars, over 50 milliarder kroner. I sammenligning med andre regioner er det her, man finder den mest udbredte brug af SaaS til udgiftsstyring og økonomi, e-mail og kontorpakker.

I Vesteuropa vil omsætningen passere 17 milliarder kroner (3,2 milliarder dollars) i 2012, mens Østeuropa forventes at nå en lille milliard kroner (169,4 millioner dollars), vurderer Gartner.

SaaS-omsætningen i Asien og Stillehavsområdet når 5,2 milliarder kroner (934,1 millioner dollars).

Japan kæmper med eftervirkninger af jordskælv, tsunami og et nedsmeltet atomkraftværk, og den anstrengte økonomi gør SaaS særlig attraktivt for japanske virksomheder på grund af relativt lave implementeringsomkostninger.

Omsætningen på SaaS-markedet forventes her at nå godt 2,7 milliarder kroner (495,2 millioner dollars) i 2012.

I Latinamerika vil SaaS-modellen omsætte for godt 2,3 milliarder kroner (419,7 millioner dollars) i 2012

Gartner definerer omsætningen af SaaS-produkter som totalsalget af nye licenser, abonnementer, service og teknisk support.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S