Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

En hacktivist-gruppe har skaffet sig adgang til en stribe danske nyhedsmedier gennem et angreb på Ritzau.

Artikel top billede

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

En hacktivist-gruppe, der optræder som en del af hacker-netværket Anonymous, har skaffet sig adgang til en hel stribe af danske nyhedssiders FTP-servere.

Sådan lyder en advarsel fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Det er ifølge CSIS sket gennem en SQL injektion-sårbarhed på en Rizau-server, hvorfra der er opnået adgang til følsomme oplysninger knyttet til en lang række danske medier.

På listen over ramte virksomheder findes blandt andet navne som DR, TV 2 og Ekstrabladet, skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

"Der er tale om et angreb, der rammer næsten alle de store medier i Danmark," siger Peter Kruse fra firmaet.

"Ritzau er netop blevet orienteret om problemet og arbejder helt sikkert på sagen," siger han.

De offentliggjorte oplysninger er FTP-adgange til servere, som Ritzau angiveligt bruger til at uploade data som eksempelvis billeder.

"Adgangen giver måske ikke direkte adgang til indhold, men der kan potentielt uploades til FTP-serverne, hvilket betyder, at billeder og tekster eksempelvis kan ændres," siger Peter Kruse.

Sårbarheden har desuden givet adgang til flere underliggende databaser hos Ritzau.

Ritzau er et nyhedsbureau, der er ejet af de danske dagblade.

FTP og password

Det er ifølge CSIS en gruppe, der kalder sig "UN1M4TR1X0", som er brudt ind. Gruppen har offentliggjort de følsomme data på websiden Pastebin.

Meget tyder på, at det er den samme gruppe, som tidligere har angrebet blandt andet Patent- og Varemærkestyrelsen.

"UN1M4TR1X0" beskriver på en blog sig selv om en "nyopstartet dansk hacker-gruppe med relation til Anonymous".

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS