Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

En hacktivist-gruppe har skaffet sig adgang til en stribe danske nyhedsmedier gennem et angreb på Ritzau.

Artikel top billede

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

En hacktivist-gruppe, der optræder som en del af hacker-netværket Anonymous, har skaffet sig adgang til en hel stribe af danske nyhedssiders FTP-servere.

Sådan lyder en advarsel fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Det er ifølge CSIS sket gennem en SQL injektion-sårbarhed på en Rizau-server, hvorfra der er opnået adgang til følsomme oplysninger knyttet til en lang række danske medier.

På listen over ramte virksomheder findes blandt andet navne som DR, TV 2 og Ekstrabladet, skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

"Der er tale om et angreb, der rammer næsten alle de store medier i Danmark," siger Peter Kruse fra firmaet.

"Ritzau er netop blevet orienteret om problemet og arbejder helt sikkert på sagen," siger han.

De offentliggjorte oplysninger er FTP-adgange til servere, som Ritzau angiveligt bruger til at uploade data som eksempelvis billeder.

"Adgangen giver måske ikke direkte adgang til indhold, men der kan potentielt uploades til FTP-serverne, hvilket betyder, at billeder og tekster eksempelvis kan ændres," siger Peter Kruse.

Sårbarheden har desuden givet adgang til flere underliggende databaser hos Ritzau.

Ritzau er et nyhedsbureau, der er ejet af de danske dagblade.

FTP og password

Det er ifølge CSIS en gruppe, der kalder sig "UN1M4TR1X0", som er brudt ind. Gruppen har offentliggjort de følsomme data på websiden Pastebin.

Meget tyder på, at det er den samme gruppe, som tidligere har angrebet blandt andet Patent- og Varemærkestyrelsen.

"UN1M4TR1X0" beskriver på en blog sig selv om en "nyopstartet dansk hacker-gruppe med relation til Anonymous".

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)