Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

En hacktivist-gruppe har skaffet sig adgang til en stribe danske nyhedsmedier gennem et angreb på Ritzau.

Artikel top billede

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

En hacktivist-gruppe, der optræder som en del af hacker-netværket Anonymous, har skaffet sig adgang til en hel stribe af danske nyhedssiders FTP-servere.

Sådan lyder en advarsel fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Det er ifølge CSIS sket gennem en SQL injektion-sårbarhed på en Rizau-server, hvorfra der er opnået adgang til følsomme oplysninger knyttet til en lang række danske medier.

På listen over ramte virksomheder findes blandt andet navne som DR, TV 2 og Ekstrabladet, skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

"Der er tale om et angreb, der rammer næsten alle de store medier i Danmark," siger Peter Kruse fra firmaet.

"Ritzau er netop blevet orienteret om problemet og arbejder helt sikkert på sagen," siger han.

De offentliggjorte oplysninger er FTP-adgange til servere, som Ritzau angiveligt bruger til at uploade data som eksempelvis billeder.

"Adgangen giver måske ikke direkte adgang til indhold, men der kan potentielt uploades til FTP-serverne, hvilket betyder, at billeder og tekster eksempelvis kan ændres," siger Peter Kruse.

Sårbarheden har desuden givet adgang til flere underliggende databaser hos Ritzau.

Ritzau er et nyhedsbureau, der er ejet af de danske dagblade.

FTP og password

Det er ifølge CSIS en gruppe, der kalder sig "UN1M4TR1X0", som er brudt ind. Gruppen har offentliggjort de følsomme data på websiden Pastebin.

Meget tyder på, at det er den samme gruppe, som tidligere har angrebet blandt andet Patent- og Varemærkestyrelsen.

"UN1M4TR1X0" beskriver på en blog sig selv om en "nyopstartet dansk hacker-gruppe med relation til Anonymous".

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S