Flere danske medier ramt af stort hackerangreb

En hacktivist-gruppe har skaffet sig adgang til en stribe danske nyhedsmedier gennem et angreb på Ritzau.

Artikel top billede

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

En hacktivist-gruppe, der optræder som en del af hacker-netværket Anonymous, har skaffet sig adgang til en hel stribe af danske nyhedssiders FTP-servere.

Sådan lyder en advarsel fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Det er ifølge CSIS sket gennem en SQL injektion-sårbarhed på en Rizau-server, hvorfra der er opnået adgang til følsomme oplysninger knyttet til en lang række danske medier.

På listen over ramte virksomheder findes blandt andet navne som DR, TV 2 og Ekstrabladet, skriver CSIS i sikkerhedsadvarslen.

"Der er tale om et angreb, der rammer næsten alle de store medier i Danmark," siger Peter Kruse fra firmaet.

"Ritzau er netop blevet orienteret om problemet og arbejder helt sikkert på sagen," siger han.

De offentliggjorte oplysninger er FTP-adgange til servere, som Ritzau angiveligt bruger til at uploade data som eksempelvis billeder.

"Adgangen giver måske ikke direkte adgang til indhold, men der kan potentielt uploades til FTP-serverne, hvilket betyder, at billeder og tekster eksempelvis kan ændres," siger Peter Kruse.

Sårbarheden har desuden givet adgang til flere underliggende databaser hos Ritzau.

Ritzau er et nyhedsbureau, der er ejet af de danske dagblade.

FTP og password

Det er ifølge CSIS en gruppe, der kalder sig "UN1M4TR1X0", som er brudt ind. Gruppen har offentliggjort de følsomme data på websiden Pastebin.

Meget tyder på, at det er den samme gruppe, som tidligere har angrebet blandt andet Patent- og Varemærkestyrelsen.

"UN1M4TR1X0" beskriver på en blog sig selv om en "nyopstartet dansk hacker-gruppe med relation til Anonymous".

Læs også:
Patent- og Varemærkestyrelsen hacket

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg