Apple vil (måske) give iPad-købere pengene tilbage

Apple tilbyder at refundere pengene til de australske iPad-kunder, der føler sig snydt, fordi den nye iPad alligevel ikke kan bruge 4G.

Artikel top billede

Sådan præsenteres den nye iPad på Apples hjemmeside.

Læs også:

Apple: Kun i disse lande kan iPad bruge 4G

Her er dommen over Apples nye iPad

Kunder, der føler sig godt og grundigt snydt, fordi den nye iPad ikke kan bruge 4G, kan nu få pengene tilbage.

I hvert fald i Australien.

BBC skriver, at Apple nu tilbyder de australske kunder at få pengene redunderet, hvis de føler sig vildledt. Apple har dog ifølge BBC ikke anerkendt at have vildledt kunderne, sådan som de australske forbrugermyndigheder har hævdet.

Flere andre medier bringer samme historie, og Irishtimes.com skriver, at Apple har tænkt sig at udsende en mail til alle de australske købere af den nye iPad for at tilbyde, at de kan få pengene refunderet.

Også danske problemer

Som vi tidligere har skrevet, så må også danskere glemme alt om at bruge den nye iPad på 4G-nettet.

Det nye Apple-produkt anvender frekvensbåndene omkring 700 Mhz og 2.100 MHz, mens de europæiske 4G-net kører på andre frekvenser - i Danmark leveres det eksempelvis på 2600 Mhz og 1800 Mhz.

Herhjemme har Forbrugerombudsmanden også kritiseret Apples markedsføring af den nye iPad, fordi bruger kan få den opfattelse, at den kan fungere sammen med det danske 4G-net.

Apple udspecificerede i sidste uge i en pressemeddelse, at "iPad Wi-Fi + 4G understøtter ultrahurtige 4G LTE-netværk i USA og Canada og hurtige 3G-netværk i hele verden, inklusive netværk baseret på HSPA+ og DC-HSDPA."

"4G LTE understøttes kun på AT&T- og Verizon-netværk i USA og på Bell-, Rogers- og Telus-netværk i Canada," skrev Apple - og den besked fremgår også, hvis man går ind på Apple.dk.

Samtidig kan man dog foranlediges til at tro, at modellen "WiFi + 4G" rent faktisk kan anvendes på de danske teleselskaberes 4G-net, hvis man ikke læser det med småt.

Der har indtil videre ikke været nogen meldinger fra Apple, der kan indikere, om den australske tilgang til 4G-problemet vil finde vej til andre lande også.

Læs også:

Apple: Kun i disse lande kan iPad bruge 4G

Her er dommen over Apples nye iPad

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S