Apple vil (måske) give iPad-købere pengene tilbage

Apple tilbyder at refundere pengene til de australske iPad-kunder, der føler sig snydt, fordi den nye iPad alligevel ikke kan bruge 4G.

Artikel top billede

Sådan præsenteres den nye iPad på Apples hjemmeside.

Læs også:

Apple: Kun i disse lande kan iPad bruge 4G

Her er dommen over Apples nye iPad

Kunder, der føler sig godt og grundigt snydt, fordi den nye iPad ikke kan bruge 4G, kan nu få pengene tilbage.

I hvert fald i Australien.

BBC skriver, at Apple nu tilbyder de australske kunder at få pengene redunderet, hvis de føler sig vildledt. Apple har dog ifølge BBC ikke anerkendt at have vildledt kunderne, sådan som de australske forbrugermyndigheder har hævdet.

Flere andre medier bringer samme historie, og Irishtimes.com skriver, at Apple har tænkt sig at udsende en mail til alle de australske købere af den nye iPad for at tilbyde, at de kan få pengene refunderet.

Også danske problemer

Som vi tidligere har skrevet, så må også danskere glemme alt om at bruge den nye iPad på 4G-nettet.

Det nye Apple-produkt anvender frekvensbåndene omkring 700 Mhz og 2.100 MHz, mens de europæiske 4G-net kører på andre frekvenser - i Danmark leveres det eksempelvis på 2600 Mhz og 1800 Mhz.

Herhjemme har Forbrugerombudsmanden også kritiseret Apples markedsføring af den nye iPad, fordi bruger kan få den opfattelse, at den kan fungere sammen med det danske 4G-net.

Apple udspecificerede i sidste uge i en pressemeddelse, at "iPad Wi-Fi + 4G understøtter ultrahurtige 4G LTE-netværk i USA og Canada og hurtige 3G-netværk i hele verden, inklusive netværk baseret på HSPA+ og DC-HSDPA."

"4G LTE understøttes kun på AT&T- og Verizon-netværk i USA og på Bell-, Rogers- og Telus-netværk i Canada," skrev Apple - og den besked fremgår også, hvis man går ind på Apple.dk.

Samtidig kan man dog foranlediges til at tro, at modellen "WiFi + 4G" rent faktisk kan anvendes på de danske teleselskaberes 4G-net, hvis man ikke læser det med småt.

Der har indtil videre ikke været nogen meldinger fra Apple, der kan indikere, om den australske tilgang til 4G-problemet vil finde vej til andre lande også.

Læs også:

Apple: Kun i disse lande kan iPad bruge 4G

Her er dommen over Apples nye iPad

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS