Dansk it-branche: Derfor giver cloud god mening

Reportage: Cloud computing er ikke længere et abstrakt begreb, der står til diskussion, lyder det på dansk it-messe. Nu handler det om, hvordan man får det optimale ud af løsningerne.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

Det er ikke længere et spørgsmål, om virksomheden skal i skyen, men derimod hvordan virksomheden skal i skyen. Sådan lød budskabet ved en paneldebat på it-messen Computerworld EXPO 2012, der finder sted onsdag og torsdag i denne uge.

Skyen er her nemlig, og de fleste - måske uden at tænke over det - er allerede storforbrugere af cloud-tjenester.

Da pandeldebattør Vagn Køhler, der er partner i Saas-it Consult, spørger publikum, hvor mange, der bruger services som webmail, iTunes og Dropbox, er det svært at få øje på nogen med begge hænder i skødet.

"Cloud er allerede en stor del af de ting, vi alle sammen foretager os til hverdag," siger Åren Ekelund, der er produktchef i Microsoft.

Nu skal vi bare have virksomhederne med.

Det seneste år er begrebet cloud-computing nemlig blevet mere jordnært, og det er derfor på tide, virksomhederne integrerer skyen i it-strategien.

Den varme luft er væk

"Skyen er ikke så fluffy længere. Den varme luft er gået ud, og det kan vi glæde os over, for i dag er skyen mere håndgribelig," siger Michael Løytved, der er managing consultant i Capgemini.

Ifølge debattørerne er der nogle åbenlyse fordele, der er værd at have i tankerne, når virksomheden skal lægge en cloud-strategi.

"I dag giver det slet ikke økonomisk mening at beholde eksempelvis ikke-personfølsomme data 'in house'," siger Åren Ekelund.

Og så er der jo også de mere lavpraktiske faktorer, der skal tages hensyn til, og hvor skyen med fordel kan anvendes.

"Vi har vist alle sammen set, hvad en regnvåd sommer gør ved kældrene her i landet," siger Michael Løytved.

Publikum kvitterer med smil og en samstemmende nikken med hovederne, hvorefter Michael Løytved fortsætter:

 "Jeg vil 10 gange hellere lægge mine data i skyen, end jeg vil lægge mine data på en server i en kælder i indre København."

Vi skal bevare jordforbindelsen

Debattens afsluttende spørgsmål indbyder debattørerne til at give deres bud på, hvor skyen blæser hen i nærmeste fremtid.

Bjarne Tönshoff fra Canon Danmark mener, at et øget antal valgmuligheder i forhold til skyen vil gøre det ekstra vigtigt at lægge en ordentlig strategi i virksomhederne.

"Den øgede kompleksitet, som et øget antal valgmuligheder giver, kræver, at man gør op med sig selv, hvad der skal i skyen, og hvad der skal holdes hjemme."

Michael Løytved er enig i, at det er vigtigt at holde hovedet koldt, når der skal lægges en cloud-strategi:

"Vi skal stadig tænke i integration. Vi skal have hovedet i skyen, men fødderne skal være plantet solidt på jorden."

Du kan læse mere om, hvordan du kan besøge Computerworlds it-messe her.

Læs også: Her er vejen til bedre cloud

Læs også: Sådan vælger du den rigtige cloud-udbyder

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos