Dansk it-branche: Derfor giver cloud god mening

Reportage: Cloud computing er ikke længere et abstrakt begreb, der står til diskussion, lyder det på dansk it-messe. Nu handler det om, hvordan man får det optimale ud af løsningerne.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Hundredevis valfarter til Danmarks største it-messe

Mød Computerworld på Danmarks største it-messe

Det er ikke længere et spørgsmål, om virksomheden skal i skyen, men derimod hvordan virksomheden skal i skyen. Sådan lød budskabet ved en paneldebat på it-messen Computerworld EXPO 2012, der finder sted onsdag og torsdag i denne uge.

Skyen er her nemlig, og de fleste - måske uden at tænke over det - er allerede storforbrugere af cloud-tjenester.

Da pandeldebattør Vagn Køhler, der er partner i Saas-it Consult, spørger publikum, hvor mange, der bruger services som webmail, iTunes og Dropbox, er det svært at få øje på nogen med begge hænder i skødet.

"Cloud er allerede en stor del af de ting, vi alle sammen foretager os til hverdag," siger Åren Ekelund, der er produktchef i Microsoft.

Nu skal vi bare have virksomhederne med.

Det seneste år er begrebet cloud-computing nemlig blevet mere jordnært, og det er derfor på tide, virksomhederne integrerer skyen i it-strategien.

Den varme luft er væk

"Skyen er ikke så fluffy længere. Den varme luft er gået ud, og det kan vi glæde os over, for i dag er skyen mere håndgribelig," siger Michael Løytved, der er managing consultant i Capgemini.

Ifølge debattørerne er der nogle åbenlyse fordele, der er værd at have i tankerne, når virksomheden skal lægge en cloud-strategi.

"I dag giver det slet ikke økonomisk mening at beholde eksempelvis ikke-personfølsomme data 'in house'," siger Åren Ekelund.

Og så er der jo også de mere lavpraktiske faktorer, der skal tages hensyn til, og hvor skyen med fordel kan anvendes.

"Vi har vist alle sammen set, hvad en regnvåd sommer gør ved kældrene her i landet," siger Michael Løytved.

Publikum kvitterer med smil og en samstemmende nikken med hovederne, hvorefter Michael Løytved fortsætter:

 "Jeg vil 10 gange hellere lægge mine data i skyen, end jeg vil lægge mine data på en server i en kælder i indre København."

Vi skal bevare jordforbindelsen

Debattens afsluttende spørgsmål indbyder debattørerne til at give deres bud på, hvor skyen blæser hen i nærmeste fremtid.

Bjarne Tönshoff fra Canon Danmark mener, at et øget antal valgmuligheder i forhold til skyen vil gøre det ekstra vigtigt at lægge en ordentlig strategi i virksomhederne.

"Den øgede kompleksitet, som et øget antal valgmuligheder giver, kræver, at man gør op med sig selv, hvad der skal i skyen, og hvad der skal holdes hjemme."

Michael Løytved er enig i, at det er vigtigt at holde hovedet koldt, når der skal lægges en cloud-strategi:

"Vi skal stadig tænke i integration. Vi skal have hovedet i skyen, men fødderne skal være plantet solidt på jorden."

Du kan læse mere om, hvordan du kan besøge Computerworlds it-messe her.

Læs også: Her er vejen til bedre cloud

Læs også: Sådan vælger du den rigtige cloud-udbyder

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S