Her er vejen til bedre cloud

Her er syv punkter til en strategiplan, der skal give bedre livsbetingelser for cloud computing på nationalt niveau. It-chefen kan med fordel kigge med.

Artikel top billede

Læs også:
Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Organisationen Business Software Alliance (BSA), der er en global organisation for softwareindustrien, har i en verdensomspændende undersøgelse taget pulsen på, hvilke lande, der er bedst til cloud computing.

Den historie kan du læse her.

Som et efterrationale på analysen har BSA ligeledes sammenstykket en syv-punktsstrategi, som giver en række forslag til nøgleområder, der bør indgå i cloud-strategien.

De syv områder er tænkt som retningslinjer til regeringsfolk, men der er også masser af inspiration at hente for it-chefen.

De syv hovedkategorier ser ud som nedenfor, men det skal tilføjes, at under hver kategori er der en stribe underpunkter, som skal opfyldes.

Du kan finde de detaljerede opgørelser og de samlede optegnelser af politikkerne i rapporten: BSA Global Cloud Computing Scorecard.

Syv trin til bedre cloud

BSA foreslår følgende syv punkter som overskrifter i nationens samlede strategi, der skal udvide de økonomiske muligheder inden for cloud:

1. At beskytte forbrugernes privatliv samtidig med, at der er fri bevægelighed med hensyn til data og handel.

2. At være på forkant med udviklingen inden for internet-sikkerhed uden at kræve brug af nogen specifikke teknologier.

3. At tage kampen op mod internet-kriminalitet med klare incitamenter og en seriøs indsats mod kriminalitet.

4. At sørge for grundig beskyttelse og konsekvent håndhævelse mod misbrug og krænkelse af cloud-teknologi.

5. At opmuntre til åbenhed og interoperabilitet mellem cloud-udbydere og løsninger.

6. At fremme fri handel ved at sænke barriererne og fjerne præferencer for bestemte produkter eller virksomheder.

7. At skabe incitamenter for den private sektor til at investere i bredbåndsinfrastruktur og fremme universel adgang til dette blandt borgere.

Læs også:
Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job