Her er vejen til bedre cloud

Her er syv punkter til en strategiplan, der skal give bedre livsbetingelser for cloud computing på nationalt niveau. It-chefen kan med fordel kigge med.

Artikel top billede

Læs også:
Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Organisationen Business Software Alliance (BSA), der er en global organisation for softwareindustrien, har i en verdensomspændende undersøgelse taget pulsen på, hvilke lande, der er bedst til cloud computing.

Den historie kan du læse her.

Som et efterrationale på analysen har BSA ligeledes sammenstykket en syv-punktsstrategi, som giver en række forslag til nøgleområder, der bør indgå i cloud-strategien.

De syv områder er tænkt som retningslinjer til regeringsfolk, men der er også masser af inspiration at hente for it-chefen.

De syv hovedkategorier ser ud som nedenfor, men det skal tilføjes, at under hver kategori er der en stribe underpunkter, som skal opfyldes.

Du kan finde de detaljerede opgørelser og de samlede optegnelser af politikkerne i rapporten: BSA Global Cloud Computing Scorecard.

Syv trin til bedre cloud

BSA foreslår følgende syv punkter som overskrifter i nationens samlede strategi, der skal udvide de økonomiske muligheder inden for cloud:

1. At beskytte forbrugernes privatliv samtidig med, at der er fri bevægelighed med hensyn til data og handel.

2. At være på forkant med udviklingen inden for internet-sikkerhed uden at kræve brug af nogen specifikke teknologier.

3. At tage kampen op mod internet-kriminalitet med klare incitamenter og en seriøs indsats mod kriminalitet.

4. At sørge for grundig beskyttelse og konsekvent håndhævelse mod misbrug og krænkelse af cloud-teknologi.

5. At opmuntre til åbenhed og interoperabilitet mellem cloud-udbydere og løsninger.

6. At fremme fri handel ved at sænke barriererne og fjerne præferencer for bestemte produkter eller virksomheder.

7. At skabe incitamenter for den private sektor til at investere i bredbåndsinfrastruktur og fremme universel adgang til dette blandt borgere.

Læs også:
Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S