Her er vejen til bedre cloud

Her er syv punkter til en strategiplan, der skal give bedre livsbetingelser for cloud computing på nationalt niveau. It-chefen kan med fordel kigge med.

Artikel top billede

Læs også:
Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Organisationen Business Software Alliance (BSA), der er en global organisation for softwareindustrien, har i en verdensomspændende undersøgelse taget pulsen på, hvilke lande, der er bedst til cloud computing.

Den historie kan du læse her.

Som et efterrationale på analysen har BSA ligeledes sammenstykket en syv-punktsstrategi, som giver en række forslag til nøgleområder, der bør indgå i cloud-strategien.

De syv områder er tænkt som retningslinjer til regeringsfolk, men der er også masser af inspiration at hente for it-chefen.

De syv hovedkategorier ser ud som nedenfor, men det skal tilføjes, at under hver kategori er der en stribe underpunkter, som skal opfyldes.

Du kan finde de detaljerede opgørelser og de samlede optegnelser af politikkerne i rapporten: BSA Global Cloud Computing Scorecard.

Syv trin til bedre cloud

BSA foreslår følgende syv punkter som overskrifter i nationens samlede strategi, der skal udvide de økonomiske muligheder inden for cloud:

1. At beskytte forbrugernes privatliv samtidig med, at der er fri bevægelighed med hensyn til data og handel.

2. At være på forkant med udviklingen inden for internet-sikkerhed uden at kræve brug af nogen specifikke teknologier.

3. At tage kampen op mod internet-kriminalitet med klare incitamenter og en seriøs indsats mod kriminalitet.

4. At sørge for grundig beskyttelse og konsekvent håndhævelse mod misbrug og krænkelse af cloud-teknologi.

5. At opmuntre til åbenhed og interoperabilitet mellem cloud-udbydere og løsninger.

6. At fremme fri handel ved at sænke barriererne og fjerne præferencer for bestemte produkter eller virksomheder.

7. At skabe incitamenter for den private sektor til at investere i bredbåndsinfrastruktur og fremme universel adgang til dette blandt borgere.

Læs også:
Her er listen over verdens bedste cloud-lande

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S