Rigspolitet: Sådan løser vi it-problem i vagtsystem

Rigspolitiet arbejder på at løse it-svigt i vagtsystem.

Artikel top billede

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Særligt vagt-system svigter.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet..

Politipersonalet i det storkøbenhavnske område har mistet tålmodigheden med systemet Polvagt, som ikke virker ordentligt. Det kan du læse mere om her.

Helt så slemt mener Rigspolitiet ikke at det står til.

Her fortæller forhandlingschef Anne Braad, at der ganske rigtigt har været problemer med performance på systemet, men at en udskiftning af en server har hjulpet meget på problemerne.

Desuden arbejder Rigspolitiet løbenede på at udvide og optimere systemet, fortæller hun.

Hun peger på, at Polvagt er den it-mæssige understøttelse af en effektiviseringplan, der skal sørge for at politiet i højere grad sparer på lønudgifterne.

Tidligere alt for dyr

En budgetanalyse i 2010 viste, at politiets håndtering af tjenesteplanlægning tidligere har været alt for dyr, blandt andet fordi kulturen i politiet gav mulighed for for mange kompensationstimer.

"Det er derfor en del af projektet, at vi skal overholde arbejdstidsreglerne. Det har der ikke været samme fokus på tidligere," siger Anne Braad.

Kulturforandring at overholde arbejdstidsregler

Hun fortæller, at kulturen har betydet, at man ikke tog så tungt på arbejdstidsreglerne.

For eksempel man i højere grad arbejdede, når det passede den enkelte bedst.

"Det er al ære værd, men der er jo altså nogle hviletidsregler og regler om eksempelvis fridages placering, som skal overholdes. Og det har vi så programmeret Polvagt til at overholde," siger hun.

Hun mener, at personalets kritik af Polvagt derfor også handler om utilfredshed med den overliggende beslutning om at tildele arbejdstider på en mere økonomisk ansvarlig måde i politiet.

"Og det er altså noget af en kulturforandring, som betyder utroligt meget," siger hun.

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Særligt vagt-system svigter.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet..

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland