Rigspolitet: Sådan løser vi it-problem i vagtsystem

Rigspolitiet arbejder på at løse it-svigt i vagtsystem.

Artikel top billede

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Særligt vagt-system svigter.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet..

Politipersonalet i det storkøbenhavnske område har mistet tålmodigheden med systemet Polvagt, som ikke virker ordentligt. Det kan du læse mere om her.

Helt så slemt mener Rigspolitiet ikke at det står til.

Her fortæller forhandlingschef Anne Braad, at der ganske rigtigt har været problemer med performance på systemet, men at en udskiftning af en server har hjulpet meget på problemerne.

Desuden arbejder Rigspolitiet løbenede på at udvide og optimere systemet, fortæller hun.

Hun peger på, at Polvagt er den it-mæssige understøttelse af en effektiviseringplan, der skal sørge for at politiet i højere grad sparer på lønudgifterne.

Tidligere alt for dyr

En budgetanalyse i 2010 viste, at politiets håndtering af tjenesteplanlægning tidligere har været alt for dyr, blandt andet fordi kulturen i politiet gav mulighed for for mange kompensationstimer.

"Det er derfor en del af projektet, at vi skal overholde arbejdstidsreglerne. Det har der ikke været samme fokus på tidligere," siger Anne Braad.

Kulturforandring at overholde arbejdstidsregler

Hun fortæller, at kulturen har betydet, at man ikke tog så tungt på arbejdstidsreglerne.

For eksempel man i højere grad arbejdede, når det passede den enkelte bedst.

"Det er al ære værd, men der er jo altså nogle hviletidsregler og regler om eksempelvis fridages placering, som skal overholdes. Og det har vi så programmeret Polvagt til at overholde," siger hun.

Hun mener, at personalets kritik af Polvagt derfor også handler om utilfredshed med den overliggende beslutning om at tildele arbejdstider på en mere økonomisk ansvarlig måde i politiet.

"Og det er altså noget af en kulturforandring, som betyder utroligt meget," siger hun.

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Særligt vagt-system svigter.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet..

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS