Rigspolitet: Sådan løser vi it-problem i vagtsystem

Rigspolitiet arbejder på at løse it-svigt i vagtsystem.

Artikel top billede

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Særligt vagt-system svigter.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet..

Politipersonalet i det storkøbenhavnske område har mistet tålmodigheden med systemet Polvagt, som ikke virker ordentligt. Det kan du læse mere om her.

Helt så slemt mener Rigspolitiet ikke at det står til.

Her fortæller forhandlingschef Anne Braad, at der ganske rigtigt har været problemer med performance på systemet, men at en udskiftning af en server har hjulpet meget på problemerne.

Desuden arbejder Rigspolitiet løbenede på at udvide og optimere systemet, fortæller hun.

Hun peger på, at Polvagt er den it-mæssige understøttelse af en effektiviseringplan, der skal sørge for at politiet i højere grad sparer på lønudgifterne.

Tidligere alt for dyr

En budgetanalyse i 2010 viste, at politiets håndtering af tjenesteplanlægning tidligere har været alt for dyr, blandt andet fordi kulturen i politiet gav mulighed for for mange kompensationstimer.

"Det er derfor en del af projektet, at vi skal overholde arbejdstidsreglerne. Det har der ikke været samme fokus på tidligere," siger Anne Braad.

Kulturforandring at overholde arbejdstidsregler

Hun fortæller, at kulturen har betydet, at man ikke tog så tungt på arbejdstidsreglerne.

For eksempel man i højere grad arbejdede, når det passede den enkelte bedst.

"Det er al ære værd, men der er jo altså nogle hviletidsregler og regler om eksempelvis fridages placering, som skal overholdes. Og det har vi så programmeret Polvagt til at overholde," siger hun.

Hun mener, at personalets kritik af Polvagt derfor også handler om utilfredshed med den overliggende beslutning om at tildele arbejdstider på en mere økonomisk ansvarlig måde i politiet.

"Og det er altså noget af en kulturforandring, som betyder utroligt meget," siger hun.

Læs også:

Ny it-ballade i politiet: Særligt vagt-system svigter.

Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet..

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS