Google på vej med særlige Google Android-tablets

Google planlægger at åbne en butik på nettet, hvorfra private vil kunne købe tablets med Android fra partnere såsom Samsung og Asus.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google vil åbne en online-butik, hvorfra selskabet vil markedsføre og sælge tablets direkte til forbrugerne. Visse af disse tablets vil være med Google-brandet rapporterer Wall Street Journal torsdag.

Google håber ifølge artiklen fra Wall Street Journal at dette initiativ vil øge udbredelsen af mobilstyresystemet Android på tablets.

Det kan dog være udfordrende at sælge tablets online, da forbrugerne ofte foretrækker at få et produkt i hænderne, før de køber.

Wall Street Journal har ingen oplysninger om åbningsdatoen for denne e-handel og Google afviser at kommentere på sagen. De tablets, der vil blive solgt over nettet, vil ifølge avisen blive produceret af Googles partnere såsom Samsung Electronics og Asustek Computer.

Derudover oplyses det i artiklen, at en tablet fra Asus vil blive solgt fra Googles online-butik senere i år.

Stor succes på smartphones

Android har stor succes på smartphones, men mobilstyresystemet har endnu ikke gjort noget væsentligt indhug i Apples dominerende andel af tablet-markedet. De stærkeste konkurrenter i dag er fra Amazon, hvis tablets er baseret på en forgrening af Android, som Google ikke fik nogen betaling for, oplyser Bob O'Donnell, der er analytiker hos IDC.

"Google befinder sig tydeligvis i en vanskelig position," siger han.

Det er vigtigt for Google at få succes i tablet-markedet, fordi det vil gøre Android endnu mere attraktiv for udviklerne. "Googles mål er at få styresystemet ud på så mange enheder som muligt," vurderer O'Donnell.

Det er lettere for Apple at sælge tablets på nettet på grund af selskabets netværk af fysiske butikker, hvor potentielle kunder kan afprøve enhederne, før de køber, påpeger han. Det vil muligvis blive sværere for Google med mindre de præcist samme produkter, som sælges online, også er tilgængelige i fysiske detailbutikker.

Google har tilsyneladende ikke mistet modet efter selskabets første forsøg med salg af hardware på nettet, bemærker Wall Street Journal.

Google begyndt i 2010 at sælge sin egen smartphone med Android, Nexus One, men droppede onlinesalget igen efter seks måneder, fordi det ikke gav pote.

Herudover havde Google i starten vanskeligt ved at håndtere supportanmodningerne.

"Det står klart, at mange kunder gerne vil prøve at have en telefon i hænderne, før de køber," konkluderede Google i et blogindlæg i forbindelse med afviklingen af selskabets eget onlinesalg af Nexus One.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job