Danske forlag: Her er fremtiden for e-bøgerne

Danske forlag og forfattere er på vej med en helt ny model for e-bøger, som de tror kan komme til at tegne vejen for hele markedet.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor kan danske forlag ikke sælge e-bøger

Galleri: Her er alle de gode apps til dine e-bøger

Forlaget Lindhardt og Ringhofs har en idé, der skal gøre det lettere at læse bøger på de digitale enheder.

Konceptet ligner til forveksling det, som musikindustrien har haft succes med, i form af tjenester, hvor brugeren for et fast månedligt beløb kan høre elle de ønskede numre.

Brugeren betaler en fast pris og få derved retten til at læse materialet. Herefter er det så bare om at læse løs.

Forlagets digitale direktør mener, at en platform til distribution kan være klar inden for et år.

"For at kunne drive en abonnementstjeneste med streaming af bøger skal der være et digitalt indhold af en vis størrelse, og det er vi tæt på at have i Danmark. Der findes selvfølgelig ikke flere millioner danske e-bøger, ligesom der er musiknumre på Spotify, men efterhånden er der mange tusinde e-bøger til rådighed," siger Cliff Hansen til pol.dk.

Cliff Hansen har specielt skelet til vores søsternation Norge, hvor planerne om e-bøger via et abonnement er langt fremme.

Norge viser vejen

I Norge har forlæggerne og forfatterne nemlig fået en aftale om e-bøger per abonnement op at stå.

Den norske forfatterforenings ordførende, Anne Oterholm, siger til SvB.se, at det formentlig vil koste 200-400 norske kroner om måneden at abonnere på e-bøgerne.

Jo Hermann, der er formand for Forfatterforeningen i Danmark mener ligeledes, at der kommer en dansk tjeneste for e-bøger.

"Når teknologien findes, vil der på et tidspunkt også være nogen, der benytter den, men hvad de præcise konsekvenser vil være, er det for tidligt at sige noget om," siger Jo Hermann til pol.dk.

Læs også:
Derfor kan danske forlag ikke sælge e-bøger

Galleri: Her er alle de gode apps til dine e-bøger

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S