Derfor kan danske forlag ikke sælge e-bøger

Danske forlag halter langt bagefter, når det gælder salg af e-bøger. Og det er forlagenes egen skyld, mener ekspert. Se her, hvad de gør forkert.

Artikel top billede

E-bøger udgør kun en lillebitte del af den samlede omsætning hos de to største forlag i Danmark, Gyldendal og Lindhardt & Ringhof, skriver Børsen.

Dermed halter Danmark langt bagefter både Sverige, Norge og USA, hvor salget buldrer frem.

Ifølge Karen Westman Hertz, redaktionschef på Gyldendal Digital, er den helt store udfordring danskernes villighed til at lægge penge på bordet.

Hun siger til avisen, at forlaget nu vil begynde at eksperimentere med 'både formater og forretningsmodeller i de kommende år.'

Alt for dyre

Bogbrancheekspert Nils Bjervig mener, at problemet har været, at forlagene har forlangt for mange penge for de digitale udgaver.

"Prissætningen er problemet. Man lagde ud med en pris på cirka 80 procent af den trykte bog. Den skal meget længere ned, og for de fleste titlers vedkommende helt ned omkring 100 kroner," siger han til Børsen.

Ifølge Børsen viser en undersøgelse fra Greens Analyseinstitut, at 31 procent af danskere mellem 18 år og 31 år villige til at betale mindst 180 kroner for en e-bog, der koster 300 kroner i papirudgaven.

De ældre danskere er kun villige til at betale langt mindre.

Avisen skriver, at problemet for bogbranchen er, at det ikke er voldsomt meget billigere at producere en e-bog i forhold til en trykt bog.

"Der er jo ikke nogen naturlov, der siger, at fordi noget er digitalt, skal det være billigere. Hele branchen har jo det store problem, at folk vil betale væsentligt mindre for en e-bog end for en traditionel bog, og det gælder sådan set i hele verden," siger Steffen Sørensen, administrerende direktør for Publizon, der distribuerer danske e-bøger, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest