Derfor kan danske forlag ikke sælge e-bøger

Danske forlag halter langt bagefter, når det gælder salg af e-bøger. Og det er forlagenes egen skyld, mener ekspert. Se her, hvad de gør forkert.

Artikel top billede

E-bøger udgør kun en lillebitte del af den samlede omsætning hos de to største forlag i Danmark, Gyldendal og Lindhardt & Ringhof, skriver Børsen.

Dermed halter Danmark langt bagefter både Sverige, Norge og USA, hvor salget buldrer frem.

Ifølge Karen Westman Hertz, redaktionschef på Gyldendal Digital, er den helt store udfordring danskernes villighed til at lægge penge på bordet.

Hun siger til avisen, at forlaget nu vil begynde at eksperimentere med 'både formater og forretningsmodeller i de kommende år.'

Alt for dyre

Bogbrancheekspert Nils Bjervig mener, at problemet har været, at forlagene har forlangt for mange penge for de digitale udgaver.

"Prissætningen er problemet. Man lagde ud med en pris på cirka 80 procent af den trykte bog. Den skal meget længere ned, og for de fleste titlers vedkommende helt ned omkring 100 kroner," siger han til Børsen.

Ifølge Børsen viser en undersøgelse fra Greens Analyseinstitut, at 31 procent af danskere mellem 18 år og 31 år villige til at betale mindst 180 kroner for en e-bog, der koster 300 kroner i papirudgaven.

De ældre danskere er kun villige til at betale langt mindre.

Avisen skriver, at problemet for bogbranchen er, at det ikke er voldsomt meget billigere at producere en e-bog i forhold til en trykt bog.

"Der er jo ikke nogen naturlov, der siger, at fordi noget er digitalt, skal det være billigere. Hele branchen har jo det store problem, at folk vil betale væsentligt mindre for en e-bog end for en traditionel bog, og det gælder sådan set i hele verden," siger Steffen Sørensen, administrerende direktør for Publizon, der distribuerer danske e-bøger, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S