Disse regioner er længst med at få styr på EPJ-kaos

De danske regioner har et mål om kun at have ét EPJ-system per region inden udgangen af 2013. Her kan du se, hvor langt din region er nået.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Kun ét EPJ-landskab per region.

Det er målet for de fem danske regioner inden udgangen af 2013.

Efter i mange år at have udviklet, købt og implementeret flere og flere EPJ-moduler har målet siden regionsdannelsen i 2007 været at begrænse antallet.

I 2010 gik de fem regioner sammen og dannede Regionernes Sundheds-IT. Gennem dette samarbejde forpligtede regionerne sig til at skære ned til kun ét EPJ-landskab per region.

Et EPJ-landskab består af fem moduler: et til patientadministration, et til notatskrivning, et til medicinering, et til booking samt et til rekvisition og svar.

Stor oprydning

Det er ikke nogen beskeden opgave, regionerne står over for.

Der var ved regionsdannelsen et utal af systemer inden for samme region til at løse lignende opgaver på forskellige sygehuse og afdelinger på samme hospital.

De enkelte regioner har derfor først og fremmest skullet beslutte hvilke moduler, der var at foretrække til at løfte de fem opgaveområde, et EPJ-system skal kunne håndtere.

Derefter skal de enkelte moduler udfases og implementeres.

Men flere af regionerne er allerede godt på vej.

Her går det bedst med EPJ

Region Sjælland er den eneste region, der allerede på nuværende tidspunkt har nået det gyldne ettal.

Imidlertid har de resterende regioner mindsket antallet af EPJ-landskaber siden 2007.

Region Hovedstaden er gået fra syv til tre, mens Region Midtjylland har udfaset tre EPJ-landskaber og i dag kun har tre.

Hverken Region Syddanmark eller Region Nordjylland har dog skåret i det faktiske antal af EPJ-landskaber og har således fortsat henholdsvis fem og to.

"Man skal være opmærksom på, at tallene ikke gør regionernes arbejde fuldstændig fyldest, da man ikke kan se tyngden af indsatsen i forhold til, om konsolideringen er gennemført på store eller små hospitaler," siger Heidi Forberg, der er sekretariatschef i Regionernes Sundheds-IT (RSI).

Hun forklarer, at det derfor pludselig vil gå stærkt med at begrænse antallet af EPJ-systemer i de sidste fire regioner.

"Region Hovedstaden har tre forskellige EPJ-landskaber, men de to af dem er på mindre hospitaler - nemlig Sankt Hans og Bornholm. Der er således ét EPJ-landskab på alle de større hospitaler i regionen," fortæller Heidi Forberg og fortsætter:

"Kigger vi på Region Midtjylland er tendensen den samme. Der er ét EPJ-landskab på de største hospitaler."

Sekretariatschefen hos RSI er optimistisk og fortæller Computerworld, at hun har tiltro til, at alle regioner når i mål inden deadline.

Læs også:

Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,