Disse regioner er længst med at få styr på EPJ-kaos

De danske regioner har et mål om kun at have ét EPJ-system per region inden udgangen af 2013. Her kan du se, hvor langt din region er nået.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Kun ét EPJ-landskab per region.

Det er målet for de fem danske regioner inden udgangen af 2013.

Efter i mange år at have udviklet, købt og implementeret flere og flere EPJ-moduler har målet siden regionsdannelsen i 2007 været at begrænse antallet.

I 2010 gik de fem regioner sammen og dannede Regionernes Sundheds-IT. Gennem dette samarbejde forpligtede regionerne sig til at skære ned til kun ét EPJ-landskab per region.

Et EPJ-landskab består af fem moduler: et til patientadministration, et til notatskrivning, et til medicinering, et til booking samt et til rekvisition og svar.

Stor oprydning

Det er ikke nogen beskeden opgave, regionerne står over for.

Der var ved regionsdannelsen et utal af systemer inden for samme region til at løse lignende opgaver på forskellige sygehuse og afdelinger på samme hospital.

De enkelte regioner har derfor først og fremmest skullet beslutte hvilke moduler, der var at foretrække til at løfte de fem opgaveområde, et EPJ-system skal kunne håndtere.

Derefter skal de enkelte moduler udfases og implementeres.

Men flere af regionerne er allerede godt på vej.

Her går det bedst med EPJ

Region Sjælland er den eneste region, der allerede på nuværende tidspunkt har nået det gyldne ettal.

Imidlertid har de resterende regioner mindsket antallet af EPJ-landskaber siden 2007.

Region Hovedstaden er gået fra syv til tre, mens Region Midtjylland har udfaset tre EPJ-landskaber og i dag kun har tre.

Hverken Region Syddanmark eller Region Nordjylland har dog skåret i det faktiske antal af EPJ-landskaber og har således fortsat henholdsvis fem og to.

"Man skal være opmærksom på, at tallene ikke gør regionernes arbejde fuldstændig fyldest, da man ikke kan se tyngden af indsatsen i forhold til, om konsolideringen er gennemført på store eller små hospitaler," siger Heidi Forberg, der er sekretariatschef i Regionernes Sundheds-IT (RSI).

Hun forklarer, at det derfor pludselig vil gå stærkt med at begrænse antallet af EPJ-systemer i de sidste fire regioner.

"Region Hovedstaden har tre forskellige EPJ-landskaber, men de to af dem er på mindre hospitaler - nemlig Sankt Hans og Bornholm. Der er således ét EPJ-landskab på alle de større hospitaler i regionen," fortæller Heidi Forberg og fortsætter:

"Kigger vi på Region Midtjylland er tendensen den samme. Der er ét EPJ-landskab på de største hospitaler."

Sekretariatschefen hos RSI er optimistisk og fortæller Computerworld, at hun har tiltro til, at alle regioner når i mål inden deadline.

Læs også:

Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S