Fire danskere tiltalt for at lænse netbankkonti

Ved at installere malware på flere firmaers it-systemer har fire mænd forsøgt at svindle for sekscifrede beløb. Nu skal de for retten i Odense.

Artikel top billede

Retten i Odense skal nu tage stilling til en sag om it-svindel.

Fire personer står nemlig tiltalt for it-indbrud hos flere virksomheder, hvor de har forsøgt at stjæle store pengebeløb fra netbankkonti.

To personer er anklaget for at have installeret malware på computere i firmaet Dan-Gardin.

Formålet med det var at indhente følsomme oplysninger, der kunne give adgang til netbanken.

Gerningsmændene formåede at overføre en million kroner på denne vis.

Det skriver Ritzau.

Malware-indbrud

Desuden står en person tiltalt for at lægge malware på it-systemerne i firmaet Hyllekilde Glas, hvorefter der blev forsøgt overført 250.000 kroner.

Firmaet har dog overvågning på sine konti, hvilket betyder, at store beløb skal godkendes via en sms-tjeneste, før de overføres.

Derved blev den ulovlige indtrængen opdaget.

Der er desuden rejst tiltale for en lignende malware-forbrydelse, hvor gerningspersonerne har forsøgt at hæve en halv million kroner.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S