Fire danskere tiltalt for at lænse netbankkonti

Ved at installere malware på flere firmaers it-systemer har fire mænd forsøgt at svindle for sekscifrede beløb. Nu skal de for retten i Odense.

Artikel top billede

Retten i Odense skal nu tage stilling til en sag om it-svindel.

Fire personer står nemlig tiltalt for it-indbrud hos flere virksomheder, hvor de har forsøgt at stjæle store pengebeløb fra netbankkonti.

To personer er anklaget for at have installeret malware på computere i firmaet Dan-Gardin.

Formålet med det var at indhente følsomme oplysninger, der kunne give adgang til netbanken.

Gerningsmændene formåede at overføre en million kroner på denne vis.

Det skriver Ritzau.

Malware-indbrud

Desuden står en person tiltalt for at lægge malware på it-systemerne i firmaet Hyllekilde Glas, hvorefter der blev forsøgt overført 250.000 kroner.

Firmaet har dog overvågning på sine konti, hvilket betyder, at store beløb skal godkendes via en sms-tjeneste, før de overføres.

Derved blev den ulovlige indtrængen opdaget.

Der er desuden rejst tiltale for en lignende malware-forbrydelse, hvor gerningspersonerne har forsøgt at hæve en halv million kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura