Her er de største pc-producenter i verden

Nye tal viser hvilke pc-producenter, der vinder og taber markedsandele.

Artikel top billede

Læs også:

Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Computerworld News Service: Lenovo har øget sin føring over Dell som verdens næststørste pc-producent, men det er stadig for tidligt at sige, om den kinesiske producent vil ende med at vælte Hewlett-Packard fra førerpositionen i pc-markedet.

Det er vurderingen hos analysefirmaet IDC.

Lenovo har nydt godt af en stærk vækst i Asien og ekspansion i både de amerikanske og europæiske markeder, oplyser IDC.

Lenovos pc-leverancer steg med hele 43,7 procent i forhold til første kvartal sidste år, mens Dells leverancer faldt med 2,1 procent i løbet af samme periode efter større nedgange i afgørende markeder.

Sådan klarer de store sig

Lenovo leverede i årets første kvartal 11,7 millioner enheder, hvilket giver selskabet en markedsandel på 13,4 procent.

Lenovo haler således med hastige skridt ind på HP, der i første kvartal leverede 15,7 millioner enheder med en vækst på 3,2 procent i forhold til samme periode sidste år.

HP's markedsandel i første kvartal 2012 er på 18 procent. Dell ligger på tredjepladsen med 10,1 millioner leverede enheder og en markedsandel på 11,6 procent.

Lenovo har vundet frem på markedet lige siden et stærkt andet halvår af 2011, og selskabet har haft en god vækst i Kina og andre markeder i Asien, oplyser Jay Chou, der er senioranalytiker hos IDC.

HP på vej tilbage

HP har genvundet en del af sit tabte momentum, efter selskabet mistede både troværdighed og goodwill med den fejlslagne plan om at sælge eller udskille sin pc-forretning.

Selvom HP i nogen grad har genfundet formen, så vil det stadig blive en udfordring for selskabet at afværge, at Lenovo overtager positionen som verdens førende pc-producent.

"HP er formentlig stærkere på den erhvervsmæssige side. Det bliver vigtigt, når økonomien bliver bedre, og erhvervslivet begynder at øge investeringerne," vurderer Chou.

Et øget pc-forbrug i erhvervslivet vil sandsynligvis også hjælpe Dell, som har solgt færre pc'er til forbrugere og i stedet fokuseret på produkter med højere margin såsom pc'erne fra produktlinjen XPS.

De globale pc-leverancer nåede i årets første kvartal samlet set op på 87 millioner med en vækst på 2,3 procent i forhold til samme periode sidste år.

IDC havde regnet med et fald på 0,9 procent på grund af en forventet knaphed på harddiske som konsekvens af oversvømmelser i Thailand.

Selvom forsyningen af harddiske stadig var problematisk, så havde pc-producenterne trods alt "bedre adgang til harddiske end kunder i detail- og distributionskanalerne," forklarer IDC.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også: 

Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job