Her er de største pc-producenter i verden

Nye tal viser hvilke pc-producenter, der vinder og taber markedsandele.

Artikel top billede

Læs også:

Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Computerworld News Service: Lenovo har øget sin føring over Dell som verdens næststørste pc-producent, men det er stadig for tidligt at sige, om den kinesiske producent vil ende med at vælte Hewlett-Packard fra førerpositionen i pc-markedet.

Det er vurderingen hos analysefirmaet IDC.

Lenovo har nydt godt af en stærk vækst i Asien og ekspansion i både de amerikanske og europæiske markeder, oplyser IDC.

Lenovos pc-leverancer steg med hele 43,7 procent i forhold til første kvartal sidste år, mens Dells leverancer faldt med 2,1 procent i løbet af samme periode efter større nedgange i afgørende markeder.

Sådan klarer de store sig

Lenovo leverede i årets første kvartal 11,7 millioner enheder, hvilket giver selskabet en markedsandel på 13,4 procent.

Lenovo haler således med hastige skridt ind på HP, der i første kvartal leverede 15,7 millioner enheder med en vækst på 3,2 procent i forhold til samme periode sidste år.

HP's markedsandel i første kvartal 2012 er på 18 procent. Dell ligger på tredjepladsen med 10,1 millioner leverede enheder og en markedsandel på 11,6 procent.

Lenovo har vundet frem på markedet lige siden et stærkt andet halvår af 2011, og selskabet har haft en god vækst i Kina og andre markeder i Asien, oplyser Jay Chou, der er senioranalytiker hos IDC.

HP på vej tilbage

HP har genvundet en del af sit tabte momentum, efter selskabet mistede både troværdighed og goodwill med den fejlslagne plan om at sælge eller udskille sin pc-forretning.

Selvom HP i nogen grad har genfundet formen, så vil det stadig blive en udfordring for selskabet at afværge, at Lenovo overtager positionen som verdens førende pc-producent.

"HP er formentlig stærkere på den erhvervsmæssige side. Det bliver vigtigt, når økonomien bliver bedre, og erhvervslivet begynder at øge investeringerne," vurderer Chou.

Et øget pc-forbrug i erhvervslivet vil sandsynligvis også hjælpe Dell, som har solgt færre pc'er til forbrugere og i stedet fokuseret på produkter med højere margin såsom pc'erne fra produktlinjen XPS.

De globale pc-leverancer nåede i årets første kvartal samlet set op på 87 millioner med en vækst på 2,3 procent i forhold til samme periode sidste år.

IDC havde regnet med et fald på 0,9 procent på grund af en forventet knaphed på harddiske som konsekvens af oversvømmelser i Thailand.

Selvom forsyningen af harddiske stadig var problematisk, så havde pc-producenterne trods alt "bedre adgang til harddiske end kunder i detail- og distributionskanalerne," forklarer IDC.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også: 

Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S