Dell vil bruge Ubuntu til nye cloud-løsninger

Ubuntu-firma samarbejder med Dell om at skabe cloud-løsninger baseret på open source.

Artikel top billede

Dell vil samarbejde med Canonical, firmaet bag Linux-distributionen Ubuntu, om at skabe Openstack-løsninger med Canonicals næste udgave af Ubuntu Server 12.04 som grundlag.

Det skriver Computerworlds svenske søstermagasin.

Openstack er en åben cloud computing-platform i form af et administrationsrammeværk, der kan håndtere tusindevis af virtuelle maskiner samtidig.

Det gør Openstack velegnet til firmaer, der har brug for masser af computerkraft, og derfor er nødt til at etablere klynge-løsninger.

Dell har tilbudt virksomhedens kunder et rammeværk til at bygge cloud-løsninger, baseret på den åbne arkitektur, i godt et års tid, men nu skal Ubuntu og Canonical med i pakken.

HP er også med på vognen

Rob Hirschfeld er udvikler i Dell, og han fortæller, at det nye samarbejde med Canonical skal gøre det lettere for enterprise-kunder at skabe egen infrastruktur til private skyer.

Han fortæller også om fordelene ved Openstack i denne video.

Det er i øvrigt ret nyt at Ubuntu anvender Openstack. Tidligere byggede distributionens udviklere cloud-delen på koden fra Eucalyptus.

Dell er ikke det eneste firma, der anvender Ubuntu på Openstack. Det gør HP også.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job