Dell vil bruge Ubuntu til nye cloud-løsninger

Ubuntu-firma samarbejder med Dell om at skabe cloud-løsninger baseret på open source.

Artikel top billede

Dell vil samarbejde med Canonical, firmaet bag Linux-distributionen Ubuntu, om at skabe Openstack-løsninger med Canonicals næste udgave af Ubuntu Server 12.04 som grundlag.

Det skriver Computerworlds svenske søstermagasin.

Openstack er en åben cloud computing-platform i form af et administrationsrammeværk, der kan håndtere tusindevis af virtuelle maskiner samtidig.

Det gør Openstack velegnet til firmaer, der har brug for masser af computerkraft, og derfor er nødt til at etablere klynge-løsninger.

Dell har tilbudt virksomhedens kunder et rammeværk til at bygge cloud-løsninger, baseret på den åbne arkitektur, i godt et års tid, men nu skal Ubuntu og Canonical med i pakken.

HP er også med på vognen

Rob Hirschfeld er udvikler i Dell, og han fortæller, at det nye samarbejde med Canonical skal gøre det lettere for enterprise-kunder at skabe egen infrastruktur til private skyer.

Han fortæller også om fordelene ved Openstack i denne video.

Det er i øvrigt ret nyt at Ubuntu anvender Openstack. Tidligere byggede distributionens udviklere cloud-delen på koden fra Eucalyptus.

Dell er ikke det eneste firma, der anvender Ubuntu på Openstack. Det gør HP også.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job