Dansk it-firma går nye veje: Hyrer syv direktører

Satsninger på nye forretningsområder og sikringen af fortsat vækst er hovedargumenterne for, at kendt dansk it-konsulenthus udnævner syv nye direktører.

Artikel top billede

Læs også:

Kapitalfond sælger Netcompany: Scorer kvart milliard

Netcompany forgylder aktionærerne

Fortsat vækst hos it-konsulenthuset Netcompany skal sikres ved at kaste sig over nye forretningsområder og omrokere kraftigt på organisationen.

I den proces udnævner Netcompany derfor syv nye direktører i tilskud til tre nuværende, så Netcompany kommer op på i alt 10 direktører til at lede godt 330 medarbejdere.

Ny administrerende direktør i selskabet bliver Ulrik Hjort, der kommer fra en stilling som operations- og finansdirektør hos Novo Nordisk i Tyskland, mens den nuværende administrerende direktør, Carsten Gomard, bliver ny bestyrelsesformand.

Tager springet til en koncern

"Vi oplever vækstrater på 25 procent fra år til år her under finanskrisen. Med mange nye forretningsområder er vi simpelthen nødt til at opruste ledelsesmæssigt for at følge med," forklarer den nyudnævnte bestyrelsesformand til Computerworld.

Han fortæller, at han selv fremover skal koncentrere sig om at være arbejdende bestyrelsesformand med ansvar for at tegne virksomheden i forhold til omverdenen og koncentrere sig om selskabets helt store sager.

"Nu går vi fra at være stifter-styret til at blive en reel koncern. Bestyrelsen har indtil nu været sammenfaldende med ledelsen, men der kommer til at være en højere grad af adskillelse mellem direktion og bestyrelse," forklarer Carsten Gomard, som ikke er ked at sige farvel til titlen som administrerende direktør efter 10 år i direktør-stolen.

"Vi har nye opgaver og nye indkøb foran os, og derfor håber vi på, at et administrativt kraftværk som Ulrich Hjort kan være med til at løfte den opgave for os. Også gerne bedre end jeg kan," lyder det fra Carsten Gomard.

Sådan bliver organisationen

Han stiftede sammen med Claus Jørgensen og André Rogaczewski Netcompany i 2000, og de to andre medstiftere forsætter i direktionen.

Topledelsen hos Netcompany består således fra næste uge af Ulrich Hjort som ny administrerende direktør, mens Claus Jørgensen fortsætter med ansvar for leverance, mens André Rogaczewski fortsat er ansvarlig for salg, markedsføring og kommunikation.

Her er alle de nye direktører

Med øget fokus på nye forretningsområder som CRM, dokumenthåndtering, ERP, drift- og vedligeholdelse samt ikke mindst cloud-leverancer har virksomheden set sig nødsaget til at have ikke færre end syv områdedirektører til at håndtere ansvaret for egne kunder og porteføljer

Udefra henter selskabet Miracle Hostings administrerende direktør Holger Brøns til operations-afdelingen, mens Thy Datas salgsdirektør Carsten Andersen er ny mand i spidsen for økonomi- og ERP-systemer.  

Fra egne rækker forfremmer Netcompany Gustaf Löfberg til områdedirektør for CSI, Nikolaj Nimann skal være områdedirektør for CRM og xRM, mens Thomas Cordth bliver områdedirektør for portaler, business intelligence og samarbejdsløsninger.

Uffe Grydgaard forbliver områdedirektør for a-kassemarkedet, efter han kom til Netcompany for nyligt i forbindelse med selskabets køb af Tieto Unions - nu blot Unions.

Faren for at blive selvfed

Carsten Gomard forklarer, at selskabet med sine mange nye arbejdsområder og direktører ser frem til at fortsætte sin vækst - ikke mindst som leverandør til den offentlige sektor, hvor selskabet henter omkring halvdelen af sin omsætning på 327 millioner kroner.

"En af farerne ved at vokse så meget er selvfølgelig, at vi bliver selvfede. Derfor skal vi fortsat fokusere på at sætte en ære i levere den rigtige kvalitet til den rigtige tid og pris, og ikke så meget mere end det," siger Carsten Gomard.

Han fortæller, at selskabet først og fremmest skal vokse organisk, men efter opkøbet af Tieto Unions også er sultent efter mere og flere forretningsområder.

Her supplerer medstifter og salgs- og kommunikationsdirektør André Rogaczewski:

"Alting i Netcompany er kundedrevet, og vi lægger derfor ikke store forkromede strategier på forhånd. Hvis vores kunder er glade for vores satsninger, så er vi ikke nervøse for at slå til og komme i gang med nye forretninger."

Netcompanys nye organisationsstruktur får premiere på mandag.

Læs også:
Kapitalfond sælger Netcompany: Scorer kvart milliard

Netcompany forgylder aktionærerne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics